Ücretin Fazla Tahakkuk Ettirilmesi

merhablar
Bir firmanın ssk tahakkuknu yaparken işçi giriş tarihi 25-10-2008 olan işçinin
7 gün çalışması var. ücreti sehven 149,03 olası gerekirken 396,69 olarak göstermişim.
tahakkukunuda 19-11-2008 tarihinde internetten gönderdim. şimdi bu tahakkuku iptal edip yenisini göndermemin bir sakıncası olurmu.

Ynt: ücretin fazla tahakkuk ettirilmesi

bu konuda fikri olan yokmu uygulamam gereken yöntem nedir.
teşekkürler

Ynt: Ücretin Fazla Tahakkuk Ettirilmesi

Çok emin olmamakla birlkte içinde bulunduğun döneme ait bildirgedeki yanlış ismi iptal edip aynı kişiye ek bildirge verebilirsin diye biliyorum.

İnt. iptal/ek yapmalısınız.

Fazla verdiğin tutarı iptal bildirge ile düzelt.

sadece prime esas kazanç tutarları bölümüne 247,66 ytl'lik iptal veremeniz gerekiyor. ancak bu iptal işleminden sonra kıst dönem incelemeye alınacaksın ona göre kayıtlarınıza dikkat ediniz.

İptal bildirge için olağan inceleme olmaz. Belki bunu alışkanlık haline getiren firmalar devamlı iptal yapıyorsa şüphe çekmiştir öyle incelenmiştir.

Konu ile ilgili olarak, bende inceleme yapılabileceğini düşünüyorum.
Neden ?
Çünkü;7 günlük çalışma karşılığında işçinin asgari ücret üzerinden 21,29 X 7 gün :149,03.- bildirge verilmesi gerekirken,
396,69.- ytl yani yüksek gösterilmiş. Şimdide buna iptal yaparak ,yeniden ek bildirge ile PEK tutarını azaltma yoluna giderek düzeltecek.

Fakat inceleme yapılsa bile,işçinin ben şu kadar maaş alıyorum şeklinde yazılı ifadesiyle durum açıklığa kavuşur düşüncesindeyim.

Yazılı iş sözleşmesi yapılması gerektiğine ve burada ücretin belirtilmesi gerektiğine göre inceleme olsada bu sözleşme gösterilerek ve gerekirse çalışanında beyanı ile sorun çıkmaz.