Uluslararası Taşımacılık Hk.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, Yurt dışı taşıma işi ile iştigal eden bir şirket muhtemel bir portföyüm olacak. İlk kez bu faaliyet konusunda müşterim olacak. Bazı mesleki anlamda aklıma takılanlar söz konusu. Bu faaliyet ile ilgili kanun makale okuyarak araştırmalarımı yaptım. Şirketin bilgilerine şu an haiz değilim. (Ciro, yoğunluk v.b.) Sanırım KDV iadesi için benden önceki meslek mensubu ve YMM ile tam tastik sözleşmesi bulunmakta.

YMM ile sözleşme olmadan kendim mahsup yolu ile KDV iadesi süreçlerini yürütmek istiyorum. (7104 sayılı kanun ile de SMMM rapor düzenleme yetkisi tanındı.)
Hem bu konu ile ilgili hem de bu faaliyeti yapan müşterisi olan meslek mensubu arkadaşım bana genel anlamda bilgi amaçlı yardımcı olabilir mi acaba.? Nelere dikkat etmeliyim.? Teşekkürler,

Merhaba, Yurt dışı taşıma işi ile iştigal eden bir şirket muhtemel bir portföyüm olacak. İlk kez bu faaliyet konusunda müşterim olacak. Bazı mesleki anlamda aklıma takılanlar söz konusu. Bu faaliyet ile ilgili kanun makale okuyarak araştırmalarımı yaptım. Şirketin bilgilerine şu an haiz değilim. (Ciro, yoğunluk v.b.) Sanırım KDV iadesi için benden önceki meslek mensubu ve YMM ile tam tastik sözleşmesi bulunmakta.

YMM ile sözleşme olmadan kendim mahsup yolu ile KDV iadesi süreçlerini yürütmek istiyorum. (7104 sayılı kanun ile de SMMM rapor düzenleme yetkisi tanındı.)
Hem bu konu ile ilgili hem de bu faaliyeti yapan müşterisi olan meslek mensubu arkadaşım bana genel anlamda bilgi amaçlı yardımcı olabilir mi acaba.? Nelere dikkat etmeliyim.? Teşekkürler,
Bazı mesleki anlamda aklıma takılanlar söz konusu.
Aklina takilanlari formda yaz. Yardimci oluruz

Hem bu konu ile ilgili hem de bu faaliyeti yapan müşterisi olan meslek mensubu arkadaşım bana genel anlamda bilgi amaçlı yardımcı olabilir mi acaba.?

Bu kdv surecinede yardimci oluruz

Genel anlamda

Transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan taşımacılık işlerinde istisna uygulamasına ilişkin açıklamaların yer aldığı KDV Genel Uygulama Tebliğinde zaten yer verilmis

“İstisna kapsamına;

– Yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye’den geçerek yabancı bir ülkede sona eren,

– Yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye’de sona eren,

– Türkiye’de başlayıp yabancı bir ülkede sona eren

taşıma işleri girmektedir.
İstisna kapsamına giren taşıma faaliyetlerinin tamamının veya bir kısmının başka taşımacılara yaptırılması halinde, gerek taşıma işini yaptıran firmaya karşı muhatap olarak işi yüklenen organizatör firmanın, gerekse ikinci derece yüklenici olarak fiili nakliyeyi gerçekleştiren firmanın bu faaliyetleri istisna kapsamına girdiğinden, her iki faaliyet için de vergi hesaplanmaz. Ancak ikinci derece yüklenicinin taşıma faaliyetinin Türkiye içinde başlayıp bitmesi halinde, bu işler KDV’ye tabidir.

Ayrıca, taşıma işinde kullanılan aracın taşıma hizmetini gerçekleştiren mükellefe ait olması veya kiralanmış olması, istisna uygulamasına engel değildir.”
Buna yukardaki yazdigima dikkat et mesela

Ayrica 3065 sayılı KDV Kanununun 14/1 inci maddesi kapsamında yapılan uluslararası taşımacılık işleri KDV den istisna olup, yurt dışında başlayıp yurt içinde sona eren taşıma işleri de bu istisna kapsamındadır. Dolayısıyla, uluslararası taşımacılığa ilişkin olarak Türkiye’de yüklenilen ve indirim yoluyla telafi edilemeyen KDV’nin iadesi mümkün bulunmaktadır.

Merhaba, navlun gelirleri bugüne kadar 302 hizmet ihracı olarak beyana konu edilmiş. 311 Uluslararası taşımacılık kodunda bildirilmesi gerekmezmiydi.? Doğrumudur.?
Bunu sormamdaki amaç diğer bir soruma beni yöneltiyor. Meslek mensubu olarak 302 hizmet ihracı ile ilgili kdv mahsununda bir sınır var diye biliyorum. Fakat taşımacılık istisansında böyle bir limit olmadığını duymuştum.
Konu üzerinden yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: Şirketin üzerinde herhangi bir taşımacılık faaliyeti ile ilgili bir araç bulunmuyor. Sanırım alt yüklenicilere iş yaptırılmakta.

Merhaba, navlun gelirleri bugüne kadar 302 hizmet ihracı olarak beyana konu edilmiş. 311 Uluslararası taşımacılık kodunda bildirilmesi gerekmezmiydi.? Doğrumudur.?
Bunu sormamdaki amaç diğer bir soruma beni yöneltiyor. Meslek mensubu olarak 302 hizmet ihracı ile ilgili kdv mahsununda bir sınır var diye biliyorum. Fakat taşımacılık istisansında böyle bir limit olmadığını duymuştum.
Konu üzerinden yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: Şirketin üzerinde herhangi bir taşımacılık faaliyeti ile ilgili bir araç bulunmuyor. Sanırım alt yüklenicilere iş yaptırılmakta.
311 Uluslararası taşımacılık kodunda bildirilmesi gerekmezmiydi

evet bu yazdiginiz dogru

Meslek mensubu olarak 302 hizmet ihracı ile ilgili kdv mahsununda bir sınır var diye biliyorum. Fakat taşımacılık istisansında böyle bir limit olmadığını duymuştum.

Mahsup da sinir yok. Ancak iadelerde YMM sarti yada inceleme var

Şirketin üzerinde herhangi bir taşımacılık faaliyeti ile ilgili bir araç bulunmuyor. Sanırım alt yüklenicilere iş yaptırılmakta
ikinci derece yüklenicinin taşıma faaliyetinin Türkiye içinde başlayıp bitmesi halinde, bu işler KDV’ye tabidir. Ayrıca, taşıma işinde kullanılan aracın taşıma hizmetini gerçekleştiren mükellefe ait olması veya kiralanmış olması, istisna uygulamasına engel değildir.”

evet bu yazdiginiz dogru

Mahsup da sinir yok. Ancak iadelerde YMM sarti yada inceleme var

ikinci derece yüklenicinin taşıma faaliyetinin Türkiye içinde başlayıp bitmesi halinde, bu işler KDV’ye tabidir. Ayrıca, taşıma işinde kullanılan aracın taşıma hizmetini gerçekleştiren mükellefe ait olması veya kiralanmış olması, istisna uygulamasına engel değildir.”
Üstadım, mahsup ta sınır yok diye belitmişsiniz ama aşağıdaki bilgi kafamı karıştırıyor.

2.3.1. Mahsuben İade

Mükelleflerin hizmet ihracından kaynaklanan ve 5.000 TL'yi (rakamlar eski olabilir.) aşmayan mahsuben iade talepleri inceleme raporu, YMM raporu ve teminat aranmadan yerine getirilir. İade talebinin 5.000 TL'yi aşması halinde aşan kısmın iadesi vergi inceleme raporu veya YMM tasdik raporuna göre yerine getirilir. Teminat verilmesi halinde mükellefin iade talebi yerine getirilir ve teminat, vergi inceleme raporu veya YMM raporu sonucuna göre çözülür.

2.3.2. Nakden İade

Mükelleflerin hizmet ihracından kaynaklanan nakden iade talepleri miktarına bakılmaksızın vergi inceleme raporuna göre yerine getirilir. Teminat verilmesi halinde, mükellefin iade talebi yerine getirilir ve teminat, vergi inceleme raporu sonucuna göre çözülür.