Üretim İşletmesinde Taşıt Giderleri

prof67

Katkı Sunan Üye
Madenden çıkan cevheri önce işlemek için makinenin olduğu bölgeye taşıyan daha sonrada işlenmiş cevheri satın alan firmaya taşıyan kamyonun giderleri 730 mu 770 hesaptamı izlenmelidir?

Ynt: Üretim İşletmesinde Taşıt Giderleri

Ben olsam 740 hesap altında detaylandırırım.

cevher işlenecek makineye kadar, eğer araç gider yapıyorsa (benzin, mazot vs.); makineye gidene kadar aracın yaptığı gider 730 nolu hesaba, ( her nekadar üretim ile alakalı olsada bu endirekt giderdir)
aynı araç, işlenmiş cevheri; satın alan firmaya taşıyorsa bu taşıma giderinide 760 nolu hesapta izleyebilirsiniz.

İrem35 ' Alıntı:
cevher işlenecek makineye kadar, eğer araç gider yapıyorsa (benzin, mazot vs.); makineye gidene kadar aracın yaptığı gider 730 nolu hesaba, ( her nekadar üretim ile alakalı olsada bu endirekt giderdir)
aynı araç, işlenmiş cevheri; satın alan firmaya taşıyorsa bu taşıma giderinide 760 nolu hesapta izleyebilirsiniz.

ben bunu aslında yakıt gideri bazında değilde. bu aracın değişik zaman zarflarında yapılan bakım onarım lastik değişim vb. giderleri için soruyorum.

Bakım giderleri, lastik değişimi.. hangi işin muhteviyatı içinde oluyorsa o yapılan giderleri dağıtım yapın.. Yani cevher taşıma sırasında oluşan bir giderse, lastik değişimi, bakım-onarım 730 a kaydedin.. ( Üretim bazlı bir gider ama endirekt gider olduğu için)
Ama satın alan firmaya nakliye sırasında taşıma gideri kapsamında yapılan bir lastik değişimi, bakım-onarım maliyeti varsa bunu 760 nolu hesapta takip edin. (Satış ile alakalı yapılan bir gider olduğu için)

İrem35 ' Alıntı:
Bakım giderleri, lastik değişimi.. hangi işin muhteviyatı içinde oluyorsa o yapılan giderleri dağıtım yapın.. Yani cevher taşıma sırasında oluşan bir giderse, lastik değişimi, bakım-onarım 730 a kaydedin.. ( Üretim bazlı bir gider ama endirekt gider olduğu için)
Ama satın alan firmaya nakliye sırasında taşıma gideri kapsamında yapılan bir lastik değişimi, bakım-onarım maliyeti varsa bunu 760 nolu hesapta takip edin. (Satış ile alakalı yapılan bir gider olduğu için)

sn. irem35 öncelikle çok teşekkür ederim ama;

şimdi ben kamyonumun x parçasını değiştirdim yada bakım yaptırdım 600 tl ödedim bunun ne kadarlık kısmını 730 a ne kadarlık kısmını 760 a vereceğimi nasıl ayırt edebilirim.

Yapılan km veya çalışılan saat gibi kıstaslara göre ayırabilirsiniz.

bu araç olmasa üretim yapılabilirmi bence yapılamaz ve sadece bu iş için kullanılıyorsa tabi ki 730 Genel Üretim Giderleri

emansur ' Alıntı:
bu araç olmasa üretim yapılabilirmi bence yapılamaz tabi ki 730 Genel Üretim Giderleri

araç olmasa neden üretim yapılamasın aracın görevi üretileni taşımak. araçla taşımazsan işçinin sırtına yükler yine taşırsın.

sanırım anlatamadım
üretim için kullanılan araç gereç insan gücü her ne ise (bu araç gereçsiz üretim yapılamayacağına göre) üretimle ilgili gider hesabı kullanılır...

emansur ' Alıntı:
sanırım anlatamadım
üretim için kullanılan araç gereç insan gücü her ne ise (bu araç gereçsiz üretim yapılamayacağına göre) üretimle ilgili gider hesabı kullanılır...

sayın emansur;

buradaki üretilen madenden çıkan cevher. bunu üretip ocağın ağzına kadar getirmek için kamyona ihtiyacım yok. kamyon üretimden sonra zenginleştirme yapacağım alana taşımak için ve zenginleştirdikten sonra satmak için işime yarıyor.

sn.prof67
şöyle dağıtım yapabilirsiniz;
dağıtım anahtarı; kamyonun yolda geçen süresi

kamyonun cevher işlemek için makinenin olduğu bölgeye taşıması sırasında yolda geçen zamanı 2 saat olsun.

işlenmiş cevheri satın alan alıcıya taşıma sırasında yolda geçirdiği zaman 3 saat olsun.

600.-TL bakım-onarım yapılmışsa;

toplam gider;600.-TL, toplam kamyon başında yolda geçen zaman 5 saat (3 saat+2 saat)

dağıtım oranı; 600.-TL/5 saat = 120.-TL/saat

730 nolu hesaba verilecek pay; 2 X 120 = 240.-TL
760 nolu hesaba verilecek pay; 3 X 120 = 360.-TL

bu şekilde dağıtım yapabilirsiniz.

sayın prof67

kamyona takılmayın bu at arabası, kağnı arabası, hamal da olabilir...

cevheri ocağın ağzına ne ile getiriyorsanız satmak için de ne ile götürüyosanız ve bunun karşılığında katlandığınız maliyet üretimle ilgili giderdir yalnız bu araç sadece bu iş için bulunuyorsa tamamını başka alanlarda da kullanıyorsa kullanıldığı kadarını ayırmalısınız..

arkadaşlar tüm samimi duygularımla hepinize çok teşekkür ediyorum. bu anlattıklarınızın hepsi kitaplarda yazıyor.
eminim sizde çok iyi biliyorsunuzdur özel şahıslara ait hiç bir firma ne yolda geçen saati hesaplar muhasebesine bildirir nede kaç km yaptığını hesaplar bildirir. şimdi aranızda genel muhasebe tutupta bir üretim işletmesinin araçlarının yolda yaptığı saati yada km yi alan varmı acaba.

o halde hepsini 730 a gönderin. Ben biran maden üretim işletmesinin muhasebe servisinde olduğunuzu düşündüm. Bürodaysanız zaten bu verilere ulaşmanız mümkün değil. Aslında olması gereken durum, dediğim şekilde gelişmeli. Ne yazıkki büro ortamı farklıdır. Yapacak bişeyiniz yok;)
kolay gelsin.

İrem35 ' Alıntı:
o halde hepsini 730 a gönderin. Ben biran maden üretim işletmesinin muhasebe servisinde olduğunuzu düşündüm. Bürodaysanız zaten bu verilere ulaşmanız mümkün değil. Aslında olması gereken durum, dediğim şekilde gelişmeli. Ne yazıkki büro ortamı farklıdır. Yapacak bişeyiniz yok;)
kolay gelsin.

teşekkürler durum bundan ibaret

İnşaat işlerinde iş makinalarının amortismanları, giderleri inşaatlarda çalıştııkları çalıştıkları sürelere göre dağıtılır. Doğrusu da budur. Siz bu ayrımı yapamıyorsanız %50 olarak hesaplara dağıtabilirsiniz. Sonuçta dönem sonu stokları çok fazla olmayan işletmelerde bu şekilde dağıtım çok fazla bir fark yaratmaz.

770 hesap kesinlikle olmaz. İmalatını yaptığınız ürünün alıcıya sevki sırasındaki nakliye bedeli 760 hesap grubunda takip edilmelidir. Ancak, bir mal alıyorsanız ve bu malı siz 150 hesap grubunda takip ediyorsanız bunun nakliyesi aynı şekilde 150 hesaplara girer.