Ürün Değişimlerinde Yeni Ürün KDV Oranı

Merhaba,

10 temmuz öncesi %8 KDV oranı ile perakende satılan bir gömlek 11 temmuzda müşteri tarafından farklı bedeni yada bir kazak ile değiştirilmek istendiğinde eski ürün yerine verilen ürünün KDV si %8 mi yoksa % 10 mu olmalıdır?

Ayrıca başka senaryoda 8 temmuzda %8 le aldığı ürünü 11 temmuzda %20 lik ürünle de değiştirmek isteyebilir bu halde de %18 mi %20 mi KDV uygulanır?

Şimdiden teşekkürler..

Merhaba,

10 temmuz öncesi %8 KDV oranı ile perakende satılan bir gömlek 11 temmuzda müşteri tarafından farklı bedeni yada bir kazak ile değiştirilmek istendiğinde eski ürün yerine verilen ürünün KDV si %8 mi yoksa % 10 mu olmalıdır?

Ayrıca başka senaryoda 8 temmuzda %8 le aldığı ürünü 11 temmuzda %20 lik ürünle de değiştirmek isteyebilir bu halde de %18 mi %20 mi KDV uygulanır?

Şimdiden teşekkürler..
Merhaba,

Değişim iade Faturası ile olacağı için, İade faturasının Kdv'si %8 olacak ancak siz kendisine iade edilen ürün yerine yeni bir fatura keseceğiniz için mutlaka %10 olmalıdır diye düşünüyorum.

Merhaba,

Değişim iade Faturası ile olacağı için, İade faturasının Kdv'si %8 olacak ancak siz kendisine iade edilen ürün yerine yeni bir fatura keseceğiniz için mutlaka %10 olmalıdır diye düşünüyorum.

Merhaba,
Evrak tarihi nedeniyle kdv 8 olamaz diye düşünüyorum. Onun yerine fatura iptal edilip yeni fatura duzenlenebilir.

Fatura iptali olmaz bayi mağazacılı
Merhaba,
Evrak tarihi nedeniyle kdv 8 olamaz diye düşünüyorum. Onun yerine fatura iptal edilip yeni fatura duzenlenebilir.
Fatura iptaline bayi mağazacılığı olduğu için sistem izin vermez. Gider pusulası ile ürün içeri alınıyor.

Ayrıca bu durum sadece temmuz ayı içinde olmayıp 5 ay sonra da aynı durumla karşılaşırsak ya da 1 sene sonra faturanın iptali seçenekler arasında görünmüyor. Evrak tarihi 10 temmuz ve sonrası olacak gibi düşünün.

%8 ya da %10 olması gerektiği konusunda net bir yazı bulamadım.

Teşekkür ederim.

Merhaba,

Şimdiden teşekkürler..
Merhaba,
KDV Kanunu 35.maddeye göre malların iade edilmesi halinde uygulanacak KDV oranı ilk satış tarihinde uygulanan KDV oranı olacaktır. Buna göre %8 ile satılan bir malın iade alınmasında tarih gözetilmeksizin KDV oranı %8 olarak uygulanacaktır.
Yine KDV Kanunun 2. maddesine göre mal değişimi (trampa) iki ayrı teslim hükmündedir. İade alınan malın yerine yeni bir malın verilmesi yeni bir teslim sayılacak ve güncel KDV oranı uygulanması gerekecektir.
İyi çalışmalar.