Uzun açıklamalı fatura nasıl kesilmeli.?

Ertann

Tanınmış Üye
İyi günler Arkadaşlar satışlarımız toptan oluyor bazen 100 veya 150 kalem mal satımı oluyor bu satışları faturaya döksek 8-10 faturaya basmamız gerekir
bunun yerine tek fatura kesip açıklama ekli listede desek ve dökümüde listeye yapsak olur mu
bununla ilgili bir yazı okumuştum ama bulamadım
bu uygulama olur mu böyle bir yazı bulabilirsem çok memnun olurum saolun

Ynt: Uzun açıklamalı fatura

Sayın Ertan;
Bence olur.Kaynak istediğin için yazdım aşağıya.
Sayın M.Ali Özyer in Vuk uygulaması kitabında ;Bütün malları bir faturaya sığdırmanın mümkün olmadığı durumlarda iki tarafın imza altına alacağı bir envanter listesinin faturaya bağlanması şartıyla malın nevi kısmında listeye atıf yapmakla yetinilebileceği belirtilmektedir.
Bilgine...

Ynt: Uzun açıklamalı fatura

teşekkür ederim bende internetten indirdiğim bir makalede okumuştum ama tekrar bulamadım
Teşekkürler

Ynt: Uzun açıklamalı fatura nasıl kesilmeli.?

VUK md.230/5 aykırı.

Bütün mallar tek faturaya sığmıyorsa birden fazla fatura kesmelisiniz veya ikinci faturaya devir alarak dökümlere devam etmelisiniz. Zaten bunu programlar kendisi otomatik yapıyor.

Ne sakıncası var anlamadım
faturaya muhtelif........mobilya veya tekstil ürünü deyip miktyar ve toplam fiyat yazılır
faturayada .......fatura dökümü ekli listededir denilir
bundaki sakınca nedir ?

Sakjıncası bizim kişisel fikirlerimizle değil VUK hükümlerine göredir. Fatura nizamı ayrıntılı olarak gösterilmiştir . faturaya ek bir belgden söz edilmemektedir. Ek belge sadece açıklayıcı olur. VUK hükümlerini yerine getirmez. Eğer sattığınız mallar stok girşi ve çıkşı izlenen mallar ise. (büyük hiper marketlerin faturalarına dikkat ediniz)Mutlaka çıkışının da girişi gibi faturada kod ile gösterilmesi gerekir. Zaten çıkış olmaz ise stoklarınız tutmaz.

Sizin dediğiniz barkod sistemi barkod sistemde yada büyük hipermarketlerde zaten kasada antetli kağıda basamazlar
faturada bulunması zorunlu bilgiler muhtelif ............ diye belirtilip miktar ve tutar yazılacak
yaptığımız iş ayrıca ilaveten açıklama olsun diye
Teşekkürler

Bende onu belirtmeye çalışıyorum. Sizin girişleriniz tek tek dökümlü faturalarladır. Çıkışlarınız da aynı şekilde dökümlü olmalıdır.
Ben yaptım oldu derseniz olur tabi. Ancak denetimde dikkat edilirse usulsuzlük cezası yiyebilirsiniz.

Kişi kayıtlarını bilgisayarda tutup faturalarını elle kesiyorda olabilir.Listeyi pcden döküm alıp faturaya ekleseler envanter listesine istinaden faturayı keserlerse ne olur.Fatura hiç düzenlenmemişmi sayacaksınız.
Yukarda bahsi geçen kaynak kitabın yazarı aynı zamanda maliye bakanlığı bakanlık müşaviridir.

Carrefour'da yetmeyince bir sonraki faturaya devam ediyorlar kaldığı yerden sonra 2 faturayı zimbalayip veriyorlar toplamı 2.faturada yazıyor sadece

Kooperatif ' Alıntı:
Carrefour'da yetmeyince bir sonraki faturaya devam ediyorlar kaldığı yerden sonra 2 faturayı zimbalayip veriyorlar toplamı 2.faturada yazıyor sadece

Aynen böyle olmalıdır.
Bazı meslektaşlarımız büroculuk mantığı ile hareket ediyorlar. Ancak büyük işletmelerde, ürün çeşidi ve adedi çok olan büyük mağazalarda, Üretim işletmelerinde, stok hareketleri tutulan tüm işletmelerde detaylı fatura veya en azından irsaliye hazırlanması gereklidir.
Ayrıca ben bu mantığı anlamıyorum. Neden fatura metnine döküm detay yapmıyorsunuz ama başka bir kağıda tüm detayı tekrar yazıyorsunuz.

Makale bir yorumdur. Kimseyi bağlamaz mesleğimiz yorumlarla yürütülmez.Ne zamanki Bakanlık bir genelge vyayınlar bir görüş bildirir o zaman akan sular durur.

Sanırım sizler Türkiyede bütün işletmeleri carrefour sandınız.Hepsinin alt yapılarını ona göre oturtuklarını düşünüyorsunuz.Unutmayınızki halen elle faturalarını kesen vergi mükkellefleri daha fazladır.
Biz burda faturasını detaylı kesebileceği halde kesmeyenlerden bahsetmiyoruz.Bizim bahs ettiğimiz konu özel durumdur.
Örneğin bir işletmenin satışını düşünün tek tek kalem kalem faturada yazmaktansa malın nevi kısmında envanter listesine atıf yapılarak kesilebilir.
kaldıki sayın nane nin bahsettiği madde (230/4)malın veya hizmetin nevi,miktarı ve tutarı demektedir.Bunda bir aykırılık söz konusu değilki.Zaten siz malın nevi kısmına listeye atıf yapıyorsunuz.
Büroculuk mantığı kötü bişeymi bilmiyorum gerçekten.Ama ben büroculuk hiç yapmadım.
Meslek yorumlarla yürümeyecekse bu kadar kitaplara tebliğlere özelgelere ne gerek vardı.Oturup kanun maddesine bakalım yeter.

Listenin hiç bir hükmü yoktur. Yırt at değiştir kimsenin ruhu duymaz. Eğer maliye sonradan (üzeri çizilip doğrusu yazılmak gibi durumlar hariç) ft içeriğinin kesildikten sonra değiştirilememesini istediği için noter/matbaa şartını koşmuştur. Değilse isteyen istediği bir ebatdaki kağıda üzerine ft yazıp düzenleyebilirdi.