V. U. K. Genel Tebliği Seri No.368 (düzeltme Beyannamesi)

Tamer Başkan

Tanınmış Üye
Merhaba,
Bugün yayımlanan 368 Seri Nolu VUK Genel Tebliği ile hatalı verilen beyannameleri düzeltmek için verilen ek ve düzeltme beyannamesi kavramlarına açıklık getirilmiş ve bundan sonra düzeltme işlemlerinde ek verilmesi uygulamasına son verildiği, yapılacak olan düzeltmelerin ilgili beyannamede önceden verilen bilgileride kapsayacak şekilde "Düzeltme Beyannamesi" ile verilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca beyannamelerini elektronik ortamda göndermek zorunda olan mükelleflerin düzeltme beyannamelerinide elektronik ortamda göndermeleri gerektiği açıklanmıştır.

Ynt: V. U. K. Genel Tebliği Seri No.368 (düzeltme Beyannamesi)

Gerçekten iş yükünü azaltacak bir tebliğ, paylaşım için teşekkürler

Değerli Meslektaşlarım;
Tebliğin resmi gazetede yayımlandığı tarihten (01.03.2007 tarihinden)sonraki iki işgününden sonra düzeltme beyannamelerinizi mutlaka İnternet ordamında düzeltmelisiniz aksi takdirde Pazartesi gününden itibaren posta veya elden verilecek düzeltme beyannamelerinize Vergi Dairesi, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesine göre özel usulsüzlük cezası uygulayacaktır.
Bütün Meslektaşlarıma Allah Kolaylık versin..

evet ama bu dediğiniz sadece,beyannamelerini elektronık ortamda göndermesi mecburi olanlar için geçerli.
tebliğden alıntı
Elektronik ortamda gönderilme mecburiyeti getirilen düzeltme beyannamelerinin, elden verilmesi veya posta ile gönderilmesi durumunda, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesine göre özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

Söz konusu Tebliğ ile;
"Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren elektronik ortamda gönderilen beyannamelere ilişkin olarak verilecek düzeltme beyannamelerinin de elektronik ortamda gönderilme mecburiyeti getirilmiştir. Dolayısıyla Beyannamelerini elektrik ortamda gönderme mecburiyeti bulunmamasına rağmen eğer Beyanname Elektronik ortamda gönderilmiş ise bu beyannamelere ilişkin düzeltme beyannamelerininde elektronik ortamda gönderilmesi mmecburiyeti getirilmiştir.
Dolayısıyla her ne suretle olursa olsun eğer siz beyannamenizi elektronik ortamda göndermişseniz Düzeltme Beyannamenizide elektronik ortamda düzeltmeniz gerekmektedir.
Düşüncesindeyim...

evet yazınızı okudum ve e beyannameye göz attım ama düzeltme beyannamesini nerden giriş yapacağımızı göremedim..teşekkürler

e-beyan int ana sayfasından;
368 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında Düzeltme Beyannamesi gönderecek kullanıcıların; Beyanname Düzenleme Programı (BDP) ile hazırladıkları beyannamelerinin onayı aşamasında Özel Onay / DZT başlığını işaretleyip "Düzeltme Beyannamesi Gerekçesini" yazarak göndermeleri sağlanmıştır.

merhaba,

Yeni BDP yi yükledim. internette şu "Özel Onay / DZT başlığını" göremiyorum..onay, iptal ve özel seçenekleri var. İşlemin düzeltme olduğunu gösteren ve gerekçesinin yazılabileceği bir yer göremedim :( acaba onay dedikten sonra başka bir penecere mi geliyor gerekçe için???

Yenilikler de hep ben işlem yapacağım zaman çıkar zaten!!!!

İyi çalışmalar

...beyannamelerinin onayı aşamasında...

internette onay yaparken "Özel Onay" işaretleyip devam edince "Düzeltme Beyannamesi Gerekçesini" çıkmıyor mu?

Sn Nane,

Özel'i seçip onay dediğimizde beyannameyi YTL cinsinden onaylamak istediğinize emin misiniz? ibaresi çıkıyor. Cesaret edip devam etsem ne olacağını anlayacağız herhalde. Ancak dediğim gibi o ana kadar gerekçeye ilişkin birşey yok.

sn aodabası,
ilk uygulayanlar her zaman sorun yaşamıştır. 444 0 435 nolu telefondan destek alsanız iyi olacak gibi. devam eder ve olumsuz olursa düzeltmenin düzeltmesini yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Sn.Nane

Teşekkürler.. 444 0 435'i aradım. "YTL cinsinden onay vermek istediğinize emin misiniz?" den sonra bir ekran daha geliyor. Orada en sağda DZL(düzeltme) diye bir bölüm açmışlar.orayı seçip özel onayı seçmek gerekiyor.

Bilgilerinize,

sn aodabası,
deneyimizi paylaştığınız için teşekkürler.

Bakanlık bu konuda en başından beri yapmadığı , eksik kalan tek şey e-beyanname programı ile ilgili bir demo program hazırlayıp dağıtmamış olması.
Vergi dairesine , Zamanından sonra gönderilen beyanname tahakkuklarında bilmeden hata ile pişmanlıkla yada pişmanlıksız seçeneklerini işaretliyerek sadece usulsüzlük cezası yerine vergi ziya cezası tahakkuk ettirip yada 1290 özel usulsüzlük tahakkuk ettirenler var. Geçen yaz bilemeden vergi ziyaa cezası tahakkuk ettirip, vergi dairesinde çözüm arayan meslektaş gördüm. Mecburen uzlaşmaya girmek zorunda kalacaktı. Çünkü süresinden sonra pişmanlık kısmını işaretlememiş.
Bakanlık bu konuda demo program vermese bile en azından uygulamayı görüntülü anlatan bir program ve döküman yayınlaması çok yerinde olurdu.

Merhaba arkadaşlar,

Düzeltme beyannamesini internetten veremiyoruz!!! Bütün işlemleri yapıp gerekçeyi de yazdıktan sonra onay vermedi "kanuni süresi geçti" gerekçesiyle. E beyanname yardım hattını aradım. İnternetten verilecek düzeltme beyannameleri tebliğin yürürlüğe girdiği 05.03.2007'den itibaren verilen beyannameler için geçerliymiş. O tarihten önce internetten verilen beyannamelerin düzeltmeleri elden verilecekmiş.

Tebliğ de her ne kadar 05.03.2007'den sonra verilecek düzeltme beyannameleri int.ortamında olması istenmekte ise de hangi tarihe kadar veilen beyannameler olduğu net değil.

Beyannameleri elden verince usulsuzluk cezası gelirse ona da şaşırmam..Alıştık nasıl olsa!!!!!

İyi çalışmalar..

sirkülerlerde elimiz kolumuz bağlı kabul ettiğimiz gibi (sadece internet ortamında yayınlandığı için her an değiştirilebilme imkanı var.) bunu da mecburen kabulleneceğiz. yapabileceğiniz tek şey ekran görüntüsünün çıktısını almak.

Ben bugün beyannamenin düzeltmesini gönderdim.Tahakkukunu aldım.Düzeltme beyanname gerekçesi bölümü doldurdum ve onayladım.Ancak benim gerekçem beyannamede gözükmemektedir. Bu programın bir eksikliğidir diye düşünüyorum. Zira o gerkeçeninde beyannamede gözükmesi gerekiyor

Bence çok güzel bir uygulama ama aksak bir uygulamadır. İnşallah kısa zamanda bu aksaklıklar giderilir.Herkes bu konudan dolayı memurlara haber anlatmak zorunda kalmazlar

Hikmet Güneş
Gaziantep

Sayın Güneş..

İnternetten biz gönderemedik de..Bundan önce yazdığım gerekçelerle??

Sayın Tamerbaşkan;
İlk mesajınızda ek beyannamenin kalktığını ve yerine eski bilgileride kapsayacak şekilde düzeltme beyanı verilmesi gerektiğini söylemişsiniz.Yazınızı okuyunca tebliği tekrar inceledim ve 444 0 435 dende bilgi aldım.Ancak ek beyannamesinin kalkması gibi birşey tebliğde ima edilmediği gibi telefondanda ek beyannamenin kalkmadığı internetten sadece düzetlme beyannamelerinin verilebildiği, ek beyannamelerin elden verilmeye devam edeceği bildirildi.Ayrıca düzeltme beyannamesini internetten verebilmek için 3.3.2007 tarihinden sonra gönderilmiş bir beyannameye düzeltme gönderebiliriz.Öncesinde gönderilmiş bir beyannamenin düzeltmesini yine elden vericez vergi dairesine.

Kolay Gelsin.

Mükelleflere daha iyi hizmet verilebilmesi ve gerçek vergi matrahı üzerinden gerekli tarhiyatın yapılabilmesi için; daha önce verilmiş bulunan beyanname veya beyannamelerdeki hata ve/veya eksikliklere ilişkin verilecek düzeltme beyannamelerinin, daha önce verilen beyanname ya da beyannamelerdeki bilgileri de kapsayacak şekilde verilmesi uygun görülmüştür.

Bu beyannamelerin; daha önce verilmiş beyannamedeki matrah ve/veya vergiyi azaltıcı, sonraki döneme devredilen vergiyi artırıcı, mahsup, tecil ya da iade tutarını artırıcı nitelikte olması halinde durumu izah eden bir dilekçe ekinde verilmesi gerekmektedir
eğer düzeltme beyanı verilecek ise sadece düzeltilen kısım değil beyanın tamamı yeniden hazırlanmalı mı demek isteniyor, yoksa daha önce verilen beyan veya ek/düzeltme beyanlarındaki hataların giderilmesi için sadece tüm bilgileri kapsayacak şekilde düzeltme beyanı verilmeli mi? ???