Vadeli Hesap Tahakkuk

Burak Tanyeri

Katkı Sunan Üye
selamlar,

vadeli hesaplar ile ilgili denetim farklı düşünüyor.

15.12.2015 açılış
15.01.2016 kapanış
31 gün vade uygulanır, yanlış mı hesaplıyorum ?

31/12/2015 tarihinde açılan vadeli hesap için ise 0 gün faiz tahakkuku uygulanır, bu hesabın getirisi o gün değil 01/01/2016 tarihinde elde edilmiştir, gelir tahakkukuna gerek var mı ı?

kolay gelsin.

Sayın Yaklaşım;

vadeli hesaplar ile ilgili denetim farklı değil doğru düşünüyor.

15.12.2015 açılış
15.01.2016 kapanış
31 gün vade uygulanır, yanlış mı hesaplıyorum ?

Siz tahakku hesaplayıp 31.12.15 tarihine isabet eden faiz kaydını

___________________________________/______________________________________________

181-Gelir Tah.(B)

642-Faiz Geliri (A)

____________________________________/_________________________________

01/01/2016 tarihinde elde ise

___________________________________/______________________________________________

102-Bankalar (B)

181-Gelir Tah.(A)

____________________________________/_________________________________

Ferhat Bey,

Vadeli hesabın açıldığı tarih 31.12.2015 vade bitimi 31.01.2016, benim sorum 31/12/2015 tarihinde 1 günlük faiz geliri tahakkuk etmeli mi ?

Sadece vadeli hesaplar için değil, alınan fon, hisse vs. için geçerli bu durum.

Sayın Yaklaşım,

Aslında bu konu valör sorusu. Ancak Vadeli hesaplarda valör olmaz. Daha önemlisi vadeli hesapların faiz gelirleri ise elde etme prensibine dayalı gelirdir, bu nedenle faiz gelirinin gelir kayıt tarihi 31.01.2016 olmalıdır. Esas bu olmasına rağmen Mali İdare (Olmadık Bir Düşünceyle) VUK 281. maddesiyle ! "Alacaklar mukayyet değerleriyle değerlenir. Mevduat veya kredi sözleşmelerine müstenit alacaklar değerleme gününe kadar hesaplanacak faizleriyle birlikte dikkate alınır." kuralını koyunca, GV yasasında olmayan bir yöntem ortaya çıktı. Bu görüşe göre Ferhat kardeşimin söylediği üzere 31.12.2015 tarihine 1 günlük faiz geliri tahakkuk ettirmelisiniz. ( Tüm diğer fon, repo, ters repo....dahil). Şimdi buradaki sorun şu Faiz gelirinin tabi olduğu stopaj işlemi yapılamayacak. Bir diğeri ise bu vadeyi bozmak zorunda kalırsanız bir yıl önce elde ettiğinizi varsayıp tahakkuk ettirdiğiniz faizin ödediğiniz vergisini boşuna ödemiş olacaksınız.