Vadesi geçmiş çek tahsilatı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Vadesi geçmiş çek tahsilatı

13/10/2010 çeki var elimizde tahisli unutulmuşş bunun bir süresi varmıdır.

vadesi geçen çek için tahsil süresi 10 gündür, senet te ise bu süre 1 yıldır.
elinizde bulunan bu çek; artık kambiyo senedi vasfını kaybetmiştir.
Bu nedenle ilamsız icra takibi yoluna başvurarak alacaklarınızın tahsilini talep edebilirsiniz.

İstanbul içi 1 hafta İstanbul dışı 12 iş günü çeki yazdırma süresi

Diğer türlü 3 ay sonra bile tahsil edeilir.

NİSANLI ' Alıntı:
İstanbul içi 1 hafta İstanbul dışı 12 iş günü çeki yazdırma süresi

Diğer türlü 3 ay sonra bile tahsil edeilir.

Türk Ticaret Kanununda bu şekilde tarifeye rastlamadım ama.. hakikaten ilginç.

TTK madde 708.

Bir çek, keşide edildiği yerde ödenecekse on gün;
keşide edildiği yerden başka bir yerde ödenecekse bir ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.
Çeklerin süresinde muhatap bankaya ibraz edilmemesi halinde hamil kambiyo hukukundan kaynaklanan haklarını kullanma olanağını kaybeder. Bir başka anlatımla çek süresinde bankaya ibraz edilmemişse, bu çek artık adi havale hükmündedir.

Kanunda kıtalar arası 3 ay yazıyor. Büyük düşünmüşüm

büyük mü? düşünmüşsün.
düşünülsün kupan senin..

hep sepetçi duasını hakediyosun bak..

tabi çekler antartika kıtasında bile bozdurulabilir.

Form aracılığıyla şahsınıza ilk ve son yazım. Bana yazdığınız mesajlardan artık son derece rahatsız oluyorum sen li ben li yazışmalarınıza dikkat etmelisiniz.

Lütfen konu dışında ki mesajlarınızı profilimde bulunan mail adresime göndermeye özen gösteriniz.

Ne oldu Ayşe Hanım?
yoksa uslup tarzı hoşunuza gitmedi mi?
Görüldüğü üzere bende adamına göre uslup benimsiyorum..
Daha yeni başladık, hemen böyle çabuk pes etmeyin..

Kisisel düşüncelerinizi öm yerine forumda yazdığınız için meşhur duanızı bolca kendinizde hak ettiniz.

Çek bankaya ibraz edildiğinde karşılığı varsa ödenir. Karşılığı yoksa ibraz süresi geçtiği için banka "karşılığı yoktur" ibaresini yazmaz. Ancak bu çekin hiç ödenmeyeceği anlamına gelmez. Borçlusu ödemiyorsa icraya verip alacak takibi yapabilirsiniz.

İrem35 ' Alıntı:
Ne oldu Ayşe Hanım?
[/quote

bu nasıl üsluptur?
kabadayı bir erkek ağzıyla yazılmış cümleler dökülüyor ağzınızdan dualarınız da ilginç gerçekten.Bu ara da iremin erkek olmasından şüphelenmiyor değilim :)Cümlelere biraz estetik ve zerafet ekleseniz diyorum. tabi yine de siz bilirsiniz dua etmeye başlamayın da :)

hanmiroğlu ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
Ne oldu Ayşe Hanım?
[/quote

bu nasıl üsluptur?
kabadayı bir erkek ağzıyla yazılmış cümleler dökülüyor ağzınızdan dualarınız da ilginç gerçekten.Bu ara da iremin erkek olmasından şüphelenmiyor değilim :)Cümlelere biraz estetik ve zerafet ekleseniz diyorum. tabi yine de siz bilirsiniz dua etmeye başlamayın da :)

Nerede bir tartışma Sn. hanmiroğlu orada :) bende sandımki Sn.hanmiroğlu çekler hakkındaki engin bilgileri ile bizi aydınlatacak :)

13/10 tarihli çek 13/11 tarihine kadar keşide edildiği yerin dışında başka bir şehirde bankaya ibraz edilebilir.

Nerede bir tartışma Sn. hanmiroğlu orada :) bende sandımki Sn.hanmiroğlu çekler hakkındaki engin bilgileri ile bizi aydınlatacak :)

gamze hanım,sanırım irem hanımın yeni avukatısınız hayırlı uğurlu olsun. engin bilgim konusunda gösterdiğiniz inceliğe de teşekkür ederim.Ama madem avukatlığa o kadar heveslisiniz çek kanununu bir inceleyiniz. Ama oturduğunuz koltuktan doğrulup- eğer varsa - kütüphaneniz deki çek kanunu ile ilgili bir kitaba baksanız nasıl olur.Ama bu da zor gelebilir diye düşündüm. O yüzden Google a yazsanız o da olur artık :)

hanmiroğlu sizi terbiyenize takınmanızı öneriyorum..
gamze'ye laf söylettirmem. Kendinize gelin.

Kapanmış bir olayı yeniden alevlendirerek asıl söylenmesi gereken görevi size ben hatırlatmayayım.

Olayı biz kendi aramızda hallettik.

İrem35 ' Alıntı:

Kapanmış bir olayı yeniden alevlendirerek asıl söylenmesi gereken görevi size ben hatırlatmayayım.

sepetçi duasını hakettiniz irem hanım

İrem35 ' Alıntı:

hatırlatın nedir?

Ayrıca aklımda kaldığı kadariyle, sizin söylediklerinize ek olarak şunu belirteyim. Arkası yazılan çekler için arkası yazıldığı tarihten itibaren 6 ay içinde Şikayet hakkı kullanılmalıdır. Şikayet hakkının başlangıç tarihi çek üzerinde yazan tarihin 10 gün sonrasından başlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...