fonradar

Vatana Millette Hayırlı Olsun

koraykarakaya

Tanınmış Üye
Öncelikle KGK'nın yaptığı duyuruyu verelim. Detayını sonra tartışırız.

Türkiye Muhasebe Standartlarının Uygulanmasına İlişkin Duyuru
Türkiye Muhasebe Standartlarını uygulama kapsamına ilişkin olarak Kurulumuzun 14/11/2012 tarihli toplantısında, Türk Ticaret Kanunu’nun 88 inci ve Geçici 1 inci maddeleri ile 660 sayılı KHK’nın 9 uncu ve Geçici 1 inci maddeleri uyarınca 1/1/2013 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerine ilişkin münferit ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasında;
1) 660 sayılı KHK’da belirtilen kamu yararını ilgilendiren kuruluşların, 6102 sayılı Kanunun 397 nci maddesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararıyla bağımsız denetime tabi olacakların ve aynı Kanunun 1534 üncü maddesinin ikinci fıkrasında sayılan şirketlerin münferit ve konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında Türkiye Muhasebe Standartlarını uygulamasına,
2) Yukarıdaki kapsama dâhil olmayanlar için Kurumca bir belirleme yapılıncaya kadar yürürlükteki mevzuatın uygulanmasının devamına, karar verilmiştir.
Karar Resmi Gazetede yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderilmiştir.
Duyurulur.
Şahsen her şey benim beklediğim gibi gelişiyor. Sadece büyük şirketler, halka açık olanlar, bankalar v.s TMS uygulayacak, geri kalanlar VUK'a aynen devam. O zaman bazı soruları sormanın vakti.

1-Bu kadar tantanaya gerek var mıydı?

2- SMMM'lere alel acele ciddi ücretler karşılığında IFRS kursları açanlar, kitap satanlar aldıkları ücretleri geri verecekler mi?

3-Ülkemizde özellikle KOBİ tipi şirketlerde IFRS'in uygulanmasının mümkün olmadığı, bunun için yeterli sayı ve nitelikte insan kaynağının olmadığı ve daha çok uzun yıllar olmayacağı bilinmiyor muydu?

Son düzenleme:
Ben bişey demiyorum...
Yalnız bugünlerde tamda şu TFRS konusuna eğilelim artık diye düşünüp kararı uygulama aşamasındayken böyle bir duyuru yapılması isabet olmuş..
Ayrıca üstat, bu yazını okuyunca aklıma birkaç ay evvel okuduğum bir gazete haberi geldi..
Aracın cinsini adını unuttum ama,belediye sanıyorum ekskavator'un daha gelişmişinde 3-4 araç almış..Epeyde pahalı,yeni üretim vs.Fakat gelin görün ki bu araçları kullanabilecek yeterllikte operatör elimizde olmadığı için araçlar kullanılamıyormuş..İster istemez bu haber gözümün önüne geldi..
Güleriz ağlanacak halimize...Ne desek boş...

Ortada ne Türkiye muhasebe standartları, ne çakması ortalıkta bir süre dolaşan hesap planı, ne tam olarak ikincil düzenlemeler nede taslak olarak ortaya çıkan bağımsız denetim yapacak şirketlerle ilgili bakanlar kurulu kararı var. KGK aylardır bağımsız denetçi düzenlemesini bile yayımlayamadı. Tüm bu şartlar altında ya son dakika golü (hatta uzatmalarda) olacak yada erteleme...

1Aslında kayıtlar VUK'a göre, mali tablolar TMS'ye göre düşüncesi de yanlış. Hem kayıtlar hem de mali tablolar TMS'ye göre tutulacak, TMS ile vergi kanunları arasındaki farklılıklardan oluşan tutarlar ise TMS 12'ye göre muhasebeleştirilecek. Sonra beyanname düzenlerken ticari kardan mali kara geçilecek.

Elbette böyle söyleyince kolay gibi görünüyor, ama uygulaması çok zor. Türkiyede bu işlemleri hakkını vererek yapacak insan kaynağı var mı? Kesinlikle yok. Maksat dostlar alışverişte görsün, bak nasıl da güzel IFRS uyguluyoruz diyelim yedi düvele.1

Ben demiştim demek istemiyorum ama ben demiştim 7 Ağustos 2012 günü.

Karar bugünkü rg yayımlandı.
Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan:
KURUL KARARI
Karar No: B.07.6.KGK.0.01.00-050.01.04 - [01/7]
Toplantı Tarihi: 14/11/2012
13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 88 inci, Geçici 1 inci ve Geçici 6 ncı maddeleri ile 26/9/2011 tarihli ve 660 sayılı KHK’nın 9 uncu ve Geçici 1 inci maddeleri uyarınca;
1) 660 sayılı KHK’da belirtilen kamu yararını ilgilendiren kuruluşların, 6102 sayılı Kanunun 397 nci maddesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararıyla bağımsız denetime tabi olacakların ve aynı Kanunun 1534 üncü maddesinin ikinci fıkrasında sayılan şirketlerin münferit ve konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında Türkiye Muhasebe Standartlarını uygulamasına,
2) Yukarıdaki kapsama dâhil olmayanlar için Kurumca bir belirleme yapılıncaya kadar yürürlükteki mevzuatın uygulanmasının devamına,
karar verilmiştir.

bu işten her zaman olduğu gibi -yani enflasyon düzeltmesindede bu şekildeydi- eğitim verenler, kitap satıcıları ve yazarları en karlı çıkan kesim oldu.
hiçbir şey netleşmeden bu tür eğitimlere kontenjan dolduran meslektaşlarıma da kızamıyorum ama artık bir gözünüzü açın..

İngiltere, Fransa gibi ülkelerde planlı program dahilinde bu standartlar kademe kademe uygulanırken, ABD bile muhasebe standartlarını 2017 yılında yürürlüğe koyacakken, bunuda neden 2017 yılına uzatıyorlar açıklayayım, ABD, ülkesindeki üniversitelerde muhasebe ve denetim standartlarını ders olarak koyup, 2017 yılına yetişmiş olan insangücünü 2017 yılında piyasaya yerleştirecekler.. Yani dış ülkeler planlı programlı giderken, bizde atıyorum 31.12 de bir kanun çıkıyor 01.01 de uygulama, haydiii tarihler gelmeden hemen eğitime diyip, paralar saçılıyor ve maalesef eğitimlerde öyle 2 günde anlatılacak, anlaşılacak türden de değil..

Yani kısacası; hepsi hikaye..