Vergi borcu olan şirketlerin tasfiyesi

1) Bir yıl önce tasfiyeye giren ve tasfiye sürecini tamamlayan bir şirketimiz var.
Fakat bu şirketin vergi borçları var.Tasfiye memuru'nun görevi şirket alacaklarını tahsil edip, borçlarını ödemekse bu vergi borçları ödenmeden şirket tasfiye edilebilir mi ? Tasfiye edilebilirse bu borçlar bilançomda görünürken şirketi nasıl tasfiye edebilirim ?
2) Ayrıca 13.05.2009 tarihinde tasfiye'ye giren bir şirket için tasfiye dönemi öncesi olan 01.01.2009-13.05.2009 tarihlerini içeren 2009/02.Dönem Geçici Vergi beyannamesi verilmesi gerekir mi? Tasfiye'ye Giriş kurumlar vergisi beyannamesi henüz verilmedi (13.09.2009 tarihine kadar verilecek) ?
Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Vergi borcu olan şirketlerin tasfiyesi

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

mehmet2006 ' Alıntı:
2) Ayrıca 13.05.2009 tarihinde tasfiye'ye giren bir şirket için tasfiye dönemi öncesi olan 01.01.2009-13.05.2009 tarihlerini içeren 2009/02.Dönem Geçici Vergi beyannamesi verilmesi gerekir mi? Tasfiye'ye Giriş kurumlar vergisi beyannamesi henüz verilmedi (13.09.2009 tarihine kadar verilecek) ?

13.05.2009 tarihi 2.geçici dönemini de kapsıyor.2.geçici dönemine ait Geçici vereceksiniz.Ancak ondan sonrası için verilmez.Vergi dairesine tasfiye girişini bildirdiyseniz, zaten kapatırlar vergi kodunu.3.Dönem geçici(dahil) itibaren veremezsiniz.

Kolay gelsin.

İlk olarak forumda büyük harflerle yazmayınız bu karşı tarafa bağırmak anlamına gelir.

Vergi dairesi vergi borçlarınız için ödeme emri göndermedi mi, siz de mal bildiriminde bulunmadınız mı? Normalde bu aracın cebr-i icra yoluyla satılması ve bedelin borçlarınıza mahsup edilmesi gerekirdi.

ben her zaman büyük karakterler ile yazıyorum.bağırmak çağırmak kimin haddine.herhangi bir tebligat gelmedi.vergi dairelerinin araç üzerinde 6 yada 7 seneye yakın bir süredir hacizleri var zaten.fakat yakalama çıkarmıyorlar.ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.aracı vergi dairesine teslim etsem alırlarmı

Vergi dairesine dilekçe ile başvurun, aracı açık arttırma ile satsınlar. Elde edilecek tutardan vergi borçlarınız mahsup etsinler. Siz vergi dairesini beklemeyin, gidip kendiniz harekete geçin.

kafanızı şişirdim kusuruma bakmayın.bir sorum daha olacak.farz edelim aracı vergi dairesine teslim ettim,x vergi dairesine 2.000 tl , y vergi dairesine 5.000 tl,z vergi dairesine 3.000 tl ve aracın motorlu taşıtlar vergisi borcuda 5.000 tl.tüm borç 15.000 tl,aracın piyasa değeri en fazla 10.000 tl ediyor.kalan borç ne olacak ve hangi vergi dairesi alacağını önce alacak.

10.000-TL'ye satılırsa eğer vergi dairleri satış hasılatını garameten taksim denilen bir yönteme göre orantılı olarak tahsil edecekler. Kalan borç için ise ltd şirkette ortakların, anonim şirkette ise yönetim kurulu üyelerinin şahsi sorumlulukları devam edecek.

kısacası aracı vergi dairesine götürsem teslim almıyoruz diye bir olayla karşılaşmam değilmi.

çok teşekkür eder verdiğiniz cevaplar için sükranlarımı arz ederiz.hürmet ederim.