Vergi Cezalarını Basit Örneklerle Anlamak?

Merhaba Arkadaşlar,
Vergi cezalarını fazla mevzuata dalmadan anlamak istiyorum.Bunun için basit örnekli sorularım olacak:
Farzedelim x şirketinin 2008 Satışları......100ytl
2008 Giderleri..... 50ytl
-----------------------------
2008 Net Karı..... 50ytl
2008 Kurumlar Vergisi..... 50ytl*0,20=10ytl olsun

Soru1-X şirketi envanteri ile oynuyarak Satılan Malın Maliyetini 2008 yılında 10ytl göstereceğine 30ytl göstermiş olsun.Bu durumda olması gereken vergi 100ytl-30ytl=70ytl*0,20=14ytl olur.Sorum,vergi incelemesinde bunun tespitinde ödenmesi gereken 4 ytl lik anapara cezanın yanında hangi tür cezalar ve faiz tutarları yazılır ,bu cezaların adı ile tutarlarını yazar mısınız?

Soru2-Eğer X şirketinin 2008 giderlerinin 20ytllik kısmının sahte fatura olmasının tespitinde,ödenmesi gereken 4ytllik anapara cezanın haricinde ne türlü cezalar gelirdi?(Kdv yi de düşünürsek)

Soru3-X şirketi 30ytllik açık fatura kesmiş olsun.Maliye bunu denetimde tespit etse,ne türlü cezalar gelir?(fatura kesmeme cezası,kdv cezası,matrah cezası adları ve tutarlarıyla tek tek yazar mısınız)

Soru4-X şirketi Kdv Beyannamesini 23 aralık değilde 30 aralıkta geç verdiğini düşünelim.Beyannamesindede 5000ytl ödeme olsun.Bu durumda alınacak cezalar ve faizler nelerdir?

Soru5-X şirketi muhasebe kaydı yaparken 10000ytl yazacağına 100000ytl gider yazmış olsun yanlışlıkla.Bu durumda alınan cezalar nelerdir?

Arkadaşlar bu 5 sorunun hepsi birbirinden bağımsızdır.Vergi cezalarını basitçe sınıflandırıp sonra soruları cevaplarsanız sevinirim.Ayrıca hangi tür cezalara dilekçe verip cezaları indirebiliyoruz?Maliye ile uzlaşmadan bahsedilir hangi cezalara ve hangi konularda uzlaşma sözkonusu açarsanız sevinirim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla,

Ynt: Vergi Cezalarını Basit Örneklerle Anlamak?

Sayın Kevin,
Sorularınızın kaynağı olan SUÇ ve CEZALARIN en basit cevapları Vergi Usul Kanun'da yazılıdır.
Eğer VUK 'nun 331. maddesinden başlayarak 378. maddesine kadar hiç atlamadan okursanız tüm sorularınızın en basit cevaplarını alabilirsiniz.
Elbette VUK da dahil olmak üzere tüm vergi kanunlarını okumayı ihmal etmemenizi öneririm.İyi çalışmalar.

Arkadaşlar mevzuatı okuyarak anlıyamıyorum.Herbiri parça parça...Eğer sorularıma tek tek cevap alabilirsem yol alacağım diye düşünüyorum.lütfen yardımlarınızı bekliyorum...

Arkadaşlar sorularıma ilgilerinizi bekliyorum.

Yazdığım cezalardan neredeyse eminim ama ufak hatalar olabilir yanlışlık var diye düşünen varsa düzeltebilir ama %90 doğru

1_________________________________________________ +VERGİNİN ASLI VE GECİKME CEZASI
4)BYN GEÇ VERİLDİĞİNDEN 1490 ÖZEL USÜLSÜZLÜK KESİLİR FAKAT 15 GÜN İÇİNDE VERİLDİĞİNDEN CEZANIN 1/4 Ü KADAR ÖZEL USÜLSÜZLÜK VE 5000 YTL GEÇ BİLDİRİLEN VERGİNİN %50 Sİ YANİ 2500 YTL VERGİ ZİYAI CEZASI FAKAT PİŞMANLIK HÜKÜMÜ İLE VERİLİRSE VERGİ ZİYAI KESİLMEZ SADECE 1/4 ÖZEL USÜLSÜZLÜK VERİLİR
5)DÜZELTME BEYANNAMESİ VERİLECEK EĞER PİŞMANLIKLA VERİLİRSE CEZA YOKTUR SADECE USÜLSÜZLÜK CEZASI KESİLİR AMA HATAYI BİZ FARKEDERSEK

Büyük harfleri düzeltin lütfen.

Sn Kızıldereli,
Cevaplarınızın 4 ve 5 ini okuyabildim.Tekrar yazmanız mümkünmüdür.
4.cevabınızı açarsak..Geç verilen beyannamede 15 gün içinde verilirse sadece, 1490/4=372,50tl özel usulsüzlük öder pişmanlık dilekçeli olursa 2500tl vergi ziyanı cezasından kurtulur mu demek istediniz.E beyanname bilgim az bu pişmanlık dilekçesini artık vermiyor ,sadece e-beyanname girişinde seçeneği tıklıyoruz değil mi?
5.cevabınızda söylediğiniz usulsüzlük cezası 1490tl midir?Ayrıca ödenmeyen verginin faizinide alıyorlardır herhalde değil mi?
Saygılarımla,

4.evet
5.hayır sadece 80 ytl civarı düzeltme olduğu için
diğer cvpları fırsatım olursa tekrar yazarım
ama silinmezse iyi olur

merhabalar bir sorum olucak 2008/8 ayında bir müşteriye 35,227 k.dv dahil ben bu faturayı müşteriye 4 suret olarak gönderdim ön muhasebe kayıtlarına işlendi müşteri muhasebe kayıtlarına işlendi bizim genel muhasebeci kayıt altına almadı doğal olarak ve bugun 31/01/2009 karşıt inceleme tutanagı gelmiş eline o da farkına varmamış ve şimdi bize derki muhasebecimiz geriye dönük kdv muhtasar geçiçi vergi vericez der ve usulsuzlük cezası kesilir der ne kadar ceza alırız bu konuda bana yardımcı olmanız isterim cvp e-mai yoluyla yanıtlanırsa çok sevinirim [email protected]

Sevgili Üstadlarım,
Mevzuatı pratikle bağdaştıramayan bir arkadaşınızım.Yada Kanun dilini tercüme edemeyen birisiyim.Bu sebeple Üniversitede hukuk derslerinlen aram hiç iyi olmadı.Bu sıkıntıyı günlük iş hayatında da çekmekteyim.Müşteri bana ne cezası gelir diyor nasıl az öderiz diyor muhasebenin bu kısmı ben de 0 olduğu için hep kem küm ederek soruları geçiştiriveririm hep.Örneklerle pekişince anlıyabiliyorum.Benim gibi durumda olan arkadaşlarımın sayısı tahminimce çoğunluktadır.Sorulara cevap veren üstadlarımdan bir ricam olacaktır.O da örnekle anlatım yolunu seçmeleri.Bu 5 soru hayati sorular olup vergi cezalarında yol alabilmemizi sağlayacağına inanmaktayım.İlginizi beklemekteyim.Teşekkürler...