fonradar

Vergi cezasında uzlaşma hk.

Öncelikle hepinizden özür dilerim. Hem vergi işlerinden anlamıyorum. hemde konuyu doğru yere açtım mı bilemiyorum.

Arkadaşlar benim hesaplarım yaklaşık iki yıl önce vergi dairesi tarafından incelendi. Bu incelenme internetden kontör satışı içindi. Doğrusunu söylemek gerekirse bayilerde fatura istemiyordu bizde kesmiyorduk. Toplam 4 banka hesabımın 1 yıllık girişleri 1 trilyon 200 milyara yaklaşıyormuş. Tabi biz miktarı bilmeden 400 milyarlık fatura kestik. Denetmeden faturadan sonra bize gerçek girişi söyledi (1 trilyon 200 milyar'ı), ve bizi gönderdi.

Bu gün tebliğ için yanına gittik ve 70 binliralık biz ceza kesildiğini gördük. 1 ay sonra uzlaşmaya giriyormuşuz.

Lütfen bu konudaki üstadlardan yardım istiyorum. uzlaşmada rakamın ne kadarı indiriliyor. Uzlaşma harici bir yol varmıdır. Ve ben şirketi kapatmayı düşünüyorum çünkü o kontör işinden sonra komple kapadık yani şirketin adı var ama kendisi yok durumda.

Gerçekten ama gerçekten durumum çok kötü bir kredim var ve ödeyemiyorum. Bu işin oluru nedir sizce ?

Ynt: Vergi cezasında uzlaşma hk.

burada 70000 tl nin ne kadarı matrah farkı ne kadarı vergi ziyaı cezası onu bilmek lazım ve emin ol ki bunu burada tartısmak cok yersiz çünkü hiç kimse net birşey soyleyemez

Selamlar.
Öncelikle geçmiş olsun.Tecrübelerimden ve şahit olduğum olaylardan yola çıkarak fikirlerimi söyleyeyim.

1- Uzlaşma talep süreniz tebliğ tarihinden itibaren (tebliğ zarfının imzalanarak teslimalındığı tarih) 30 gündür.
2- Uzlaşma sonucunun ne olacağı önceden tahmin edilemez.
3- Uzlaşma anında vergi aslında (istisnai haller dışında) indirim olmaz.Vergi ziyaı cezası varsa büyük ihtimalle %90 nispetinde indirim yapılabilir.
4- Sizde tespitler rakamsal anlamda belirlenmiş.Yani iş hacmi ve kesilen fatura tespit edilmiş,dolayısıyla bunlar üzerinden matrah tayin edilerek üzerinden vergi salınmış. Ortada rakamsal tespitler olduğundan vergi aslınız (ana para) değişmeyecek sadece vergi ziyaı veya uzulsüzlük cezası varsa bunlarda indirim olacaktır.
5- Eğer rakamsal tespit yapılamasaydı,örneğin sadece o dönemlerde ticari faaliyette bulunduğunuz anlaşılsa ve tahmini aylık ciro veya kar belirlenseydi bu durumda vergi aslında da indirim yapabilirlerdi. (daha evvel başıma geldi,vergi aslında bile indirim yaptılar) Fakat sizde bu indirim çok zor,çünkü rakamsal tespitler var.
6- Olayın cereyan ettiği tarihten bu güne kadar da vergi aslına ayrıca gecikme faizi uygulanacaktır
7- Düzenlenen ceza ihbarnamesinde vergi aslı ayrı yazar kesilen ceza ayrı yazar.Bunların tutarları ne kadar?
8- Uzlaşmanın haricinde başka yollar vardır tabiki.
A-) 30 gün içinde kanunun 376.maddesine istinaden indirimde bulunabilirsiniz.Vergi aslı aynen kalır ve gecikme faizi ilave edilir, kesilen cezaların ise 1/3 ü indirilir 2/3 ü tahsil edilir.Cezaya tekrar ceza hesaplamazlar.
B-) Yine 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açarsınız.

Saygılar.

Selamlar,

Mükellefe yazar kasadan müsterisine 3 tane fis vermedi diye tutanak tutulmuş, şirket ortagının oglu tarafından ( hiçbir yetkisi yok sirkette ) tutanak imzalanmıs.
Yetkisiz kisi imzaladıgından dava acılsa kazanılabilirmi ?

işyerine kesilen VUK 353 / 2 maddesi geregince 3074 özel usulsuzlük cezası uzlasmaya girermi ?

Uzlaşmaya girerde ceza zaten bişey tutmaz ki.Ne kadar kesildi 300-400 lira herhalde..376 yazın 1/3 ünü indirin.Uzlaşmaya gitmeye değmez.
Bu arada dava açabilirsiniz fakat kaybedebilirsiniz de,sonuçta,oradaki kişi "ben yetkili değilim kardeşim,imzalamam" demeliydi.Yinede şansınızı deneyin isterseniz.

FATİH PESEN ' Alıntı:
Selamlar,

Mükellefe yazar kasadan müsterisine 3 tane fis vermedi diye tutanak tutulmuş, şirket ortagının oglu tarafından ( hiçbir yetkisi yok sirkette ) tutanak imzalanmıs.
Yetkisiz kisi imzaladıgından dava acılsa kazanılabilirmi ?

işyerine kesilen VUK 353 / 2 maddesi geregince 3074 özel usulsuzlük cezası uzlasmaya girermi ?

Merhaba ;

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları uzlaşma kapsamına girmez.

UZLAŞMA MEVZU OLMAYAN CEZALAR

Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezaları,

VUK'nun 344'ncü maddesinin üçüncü fıkrasına göre kesilecek veya kesilmiş olan tarhiyatlarda hem vergi hem de vergi ziyaı cezası gerek tarhiyat öncesi gerekse tarhiyat sonrası uzlaşma konusu yapılmayacaktır.

01.01.1999-14.08.1999 tarihleri arasındaki dönemler İçin cezalar uzlaşma mevzu olmayacak ancak uzlaşılan vergiye göre düzeltilecek.