Vergi İade SGK Mahsubu

2014 yılından yıllık gelir vergisi iadesi alacağımız mevcut olup vergi dairesine olan borçlarımız için mahsup işlemi yapıyoruz.
Vergi dairesine dilekçe verilerek bu iade alacağımızın aşağıdaki kalemlere mahsubu mümkün olabilir mi?

- personel sgk prim, işsizlik fonu,
- işveren sgk prim, işsizlik fonu ödemesi
- Bağkur primleri

" Vereceğimiz dilekçe sonrası Bağlı olduğumuz vergi dairesinin kayıtlı olduğumuz sgk kurumu ile yazışma yaparak bu aktarımı sağlayabileceği" belirtildi.

bu bilgi ne derece doğru olabilir, pratikde bu yönde uygulama var mıdır?

Dilekçe ekine SGK tahakkuku ekleyerek olur. Cari yılın SGK sı değil ise SGK dan borcu gösterir yazı almanız gerekir.

Formu gezince bu sgk primlerinin kdv iadesi dilekçesi ile mahsup edilebileceği yazıyor, vergi iadesi alacağımız için kullanamaz mıyız?

yardım edebilecek yada yönlendirebilecek var mıdır, pratikte nasıl uygulanır?

iyi çalışmalar

Cari ay ise, internet vergi dairesi üzerinden yapabilirsiniz, cari aydan önce gecikme zammı cezasına girmiş bir borç veya borçlar ise, Sgk'dan hesaplanmış halini alıp, o gün içinde vergi dairesine vereceksiniz, onlarda ona göre gönderecekler parayı Sgk'ya.

Cari ay ise, internet vergi dairesi üzerinden yapabilirsiniz, cari aydan önce gecikme zammı cezasına girmiş bir borç veya borçlar ise, Sgk'dan hesaplanmış halini alıp, o gün içinde vergi dairesine vereceksiniz, onlarda ona göre gönderecekler parayı Sgk'ya.
Bu işlemi hangi menüden yapıyorsunuz sayın ZİNDAN?

SGK mahsup taleplerinizi, bütün işlemleri bitmiş, kdv kontrol raporlarındaki hatalar ve eksiklikler giderilmiş iade dosyalarınızdan yapmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde mahsubun gecikme ihtimali olabilir.

İnternet Vergi Dairesi içindeki Kdv İade İşlemleri adımının altından yapıyorsunuz.

İnternet Vergi Dairesi içindeki Kdv İade İşlemleri adımının altından yapıyorsunuz.
Şu açıdan sordum. Soruyu soran arkadaş vergi iade alacaklarının SGK borcuna mahsubunu soruyor. Siz KDV iadesinin mahsubunu açıklamışsınız. Stopajların SGK borcuna mahsup imkanı var mı?

Yine internet vergi dairesi içerisinde İade işlemlerinin başlığında yıllık stopajların mahsup girişleri sırasında aynı kdvde olduğu gibi orada da Sgk borçlarına mahsup girişi çıkarsa yapılır, büyük ihtimalde yapılıyordur.

Yine internet vergi dairesi içerisinde İade işlemlerinin başlığında yıllık stopajların mahsup girişleri sırasında aynı kdvde olduğu gibi orada da Sgk borçlarına mahsup girişi çıkarsa yapılır, büyük ihtimalde yapılıyordur.
Öyle bir menü yok. Ayrıca böyle bir uygulamada yok.

Soru ilk sorulduğunda Stopaj iadesi olduğuna dikkat etmemiştim, kdv iade alacağı gibi düşünerek cevap vermiştim, sonrasında da stopaj iadesinde de kdvde olduğu gibidir diye düşünerek cevap verdim.
Menü var sayın bil_gin, ancak yukarda da dediğim gibi bu adımlardan sonra Sgk borçlarına ilişkin bilgi giriş kısmı çıkarsa yapılır demişim, ben çıkar diye düşündüm kdv iade kısmında olduğu gibi, ama evet çıkmadığı için teknik olarak mahsubunu yapmak mümkün değil.

İnternet Vergi Dairesi > BİLGİ GİRİŞİ > İade Talep Dilekçe İşlemleri > "1A - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Kesinti Yoluyla Ödenen Vergilerden Doğan İadeler İçin)"

Soru ilk sorulduğunda Stopaj iadesi olduğuna dikkat etmemiştim, kdv iade alacağı gibi düşünerek cevap vermiştim, sonrasında da stopaj iadesinde de kdvde olduğu gibidir diye düşünerek cevap verdim.
Menü var sayın bil_gin, ancak yukarda da dediğim gibi bu adımlardan sonra Sgk borçlarına ilişkin bilgi giriş kısmı çıkarsa yapılır demişim, ben çıkar diye düşündüm kdv iade kısmında olduğu gibi, ama evet çıkmadığı için teknik olarak mahsubunu yapmak mümkün değil.

İnternet Vergi Dairesi > BİLGİ GİRİŞİ > İade Talep Dilekçe İşlemleri > "1A - Gelir / Kurumlar Vergisi İ.T.D. (Kesinti Yoluyla Ödenen Vergilerden Doğan İadeler İçin)"
Menü yoktan kastım SGK borçlarına mahsup menüsü yok demek istedim. İnanın keşke böyle bir şansımız olsa. Saygılar sunarım.

Sn. Zindan merhaba,

Yıllık " gelir vergisi iadesi " alacağımız için de yapabiliyor muyuz bu işlemi?

forumda sadece " kdv iadesi alacağı " için yapılır deniyor?

bazı yazıları okumayı kaçırmışım bu sebeple düzenledim yazıyı, dikkate alınmaması

Son düzenleme:
Hayır olmuyor, gördüğüm kadarı ile kdv iadesinde var, yılık gelir vergisi iadesinde yok, çıkmıyor öyle bir seçenek.