fonradar

Vergi Mükellefi Olmayana Vergi İnceleme Davetiyesi

2 gün önce, 15 yıldır ikamet etmediğim memleketimde abime, benim adıma defter ve belgelerle 15 gün içinde vergi dairesine gelmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızda suç duyurusunda bulunulacaktır denilerek davetiye tebliğ edilmiştir.
1. benim 2 yıldır mernis adresim yok ama eski mernis adreslerim, resmi yazışma adreslerim hep istanbul ve 3 yıldır aynı yerde ikamet ediyorum.
2. Benim hiçbir şekilde bir mükellefiyetim olmadı. Defter yada belgem yok. Herhangi bir ticari gelirimde.
3. Vergi müfettişi cezalarımı keser, savcılığa suç duyurusunda bulunurum diyerek memleketteki vergi dairesine gelmemi istiyor.
4. Ne defteri ve belgesi getireceğim ve ne iş yapıyormusum diyorum. Cevap vermiyor. İstediği defter ve belgelerin ne ile alakalı, ihbarın konusunun ne olduğunu söylemiyor (Örneğin; şu faliyette bulunuyormusun gibi). Yanlızca hakkınızda ihbar var diyor.
Bu konuda, ne yapmam ve nasıl bir yol izlemem gerekli.

Sayın mostar,

Kısa bir yol, abinize bir vekalet verin ve herhangi bir vergi mükellefiyetiniz ve ticari faaliyetiniz bulunmadığı için defter ve belgelriniz de olmadığınızı belirten bir yazı yazarak abinizin bu vekaletle müfettişle bu süre içinde temas kurmasını sağlayın. Bu ziyaret esnasında size gerekli bilgileri vermek zorundadır ve ziyareti gerçekleştirdiğinize dair tutanak tanzim edecektir. Sonrası ayrıca bakılır.

1-korkunuz yoksa neden vekalet verip abinizi ya da başkasını göndermiyorsunuz.
2-müfettiş o bilgilileri telefonda verecek değil tabikide resmi tutanakla verevek.
3-Belki sizin adınıza başkaları mükellefiyet açıp sahte belge düzenledi size yapılan bir tebliğe icap etmemek zaten bu olayı kabüllenmektir.
4-Suç duyurusu dediğine göre sahte belge düzenlemekten inceleneceksiniz.
5-Haklıysanız zaten mahkemeye gidersiniz olur biter

1. Abim bunu algılayamayacağı ve rahatsız olduğu için vekalet vermiyorum.
2. O sahte belge denilen sey nedir, nasıl düzenlenir. Sahte belge düzenleme olsa savcılık zaten çağırır. Müfettiş kendisine ifade vermeye memlekete,
gitmediğim için suç duyurusunda bulunacağını belirtiyor.
Öyle bişey yaparsa bende suç duyurusunda bulunacağım. O nedenle bimer üzerinden hem şikayet hemde istediği bilgileri yazılı verdim.
3. Bimer üzerinden ilgili müfettişe, defter ve belgem olmadığını, herhangi bir ticari faliyettede bulunmadığımı belirttim.
4. Bilgi istiyorsa, istanbulda vergi müfettişlerine verebileceğimide belirttim.
5. Haklı olduğum içinde vergi müfettişi kendi kendine yazsın çizsin. Mahkeme elbet iptal eder.
6. Suç duyursu değil hakkımda ihbar varmış.

Son düzenleme:
Birine vekalet verdiniz mi? Ya sizin kimliğiniz kullanılarak yapılan ticari bir faaliyet var ya siz ev/araba alım satımı gibi birşeyler yaptınız. Hatta kimlik fotokopisini verdiğiniz dolandırıcı çetesi eline düşmüş de olabilirsiniz. Sizin kimliğiniz ile birşeyler yapılmış olabilir. Müfettiş durduk yerde sizden defter istemez. Sizin hakkınızda yapılan suç dururusunda ispatlayıcı belgeler ile defter tutmanızı gerektirecek bir faaliyet olabilir. Yeterli delil olmasa sizin vergi kaçakçılığı yaptığınız yönünde savcılığa suç duyurusu yapamaz. Öncelikle ne için sizden defter istendiğini öğrenebilmek için direk müfettiş ile irtibata geçmeniz gerekir. Bimer üzerinden müfettişe ulaşamazsınız.

1. Abim bunu algılayamayacağı ve rahatsız olduğu için vekalet vermiyorum.
2. O sahte belge denilen sey nedir, nasıl düzenlenir. Sahte belge düzenleme olsa savcılık zaten çağırır. Müfettiş kendisine ifade vermeye memlekete,
gitmediğim için suç duyurusunda bulunacağını belirtiyor.
Öyle bişey yaparsa bende suç duyurusunda bulunacağım. O nedenle bimer üzerinden hem şikayet hemde istediği bilgileri yazılı verdim.
3. Bimer üzerinden ilgili müfettişe, defter ve belgem olmadığını, herhangi bir ticari faliyettede bulunmadığımı belirttim.
4. Bilgi istiyorsa, istanbulda vergi müfettişlerine verebileceğimide belirttim.
5. Haklı olduğum içinde vergi müfettişi kendi kendine yazsın çizsin. Mahkeme elbet iptal eder.
6. Suç duyursu değil hakkımda ihbar varmış.

Sayın mostar,

Arkadaşlarımız yanlış yol göstermişler siz de çok yanlış bir yola sapmışsınız. Size verilen süre içinde oraya gitmek zorundasınız yada vekaleten birini göndereceksiniz. Vergi Denetmenleri Cumhuriyet Savcısı yetkisindedir, o bimerden yazdıklarınız birşey ifade etmez. Devlet adına yapılan davete icabet etmemek suçsuz da olsanız gerekli cezaları yemenize sebep olur. Devlet sizi ifadeye çağırdı diye suç duyurusunda mı bulunacaksınız ? Sadece komik. Siz haklılığınızı müfettişe bildirecek ve anlatacaksınız önce. Ve hakkınızda ihbar varsa bir an önce gidin.

Sn.Mostar, arkadaşlarımız gereken cevapları vermiş.. Konuyu bu kadar uzatıp, belki kolay yoldan çözülebilecek bir şeyi ta mahkemelere kadar taşımayı düşünüyorsunuz. Belkide ileride avrupa insan hakları mahkemesi bile olabilir. Ağabeyiniz gider, olayın özünü doğrudan vergi denetmeninden öğrenir. Vergi denetmeni mutlaka ceza yazacak diye bir şey yok. Ağabeyiniz sizin 15 yıldır yurtdışında ikamet ettiğinizi söylediğinde size yol gösterip, yapmanız gerekenleri söyler.