Vergi Mükellefinden G.menkul Kira Ödemesi Banka mı?

Ertann

Tanınmış Üye
İşyeri olarak yapılan kiralamalar karşılığı tutara bakılmaksızın kira ödemesi banka yoluyla yapılması gereklidir. Peki vergi mükellefi diğer vergi mükellefinden yaptığı işyeri kiralamasıda bu katogoride midir?
Örneğin, A Ltd. işyerini B Ltd. den kiraladı kira bedeli 1.000+kdv
B Ltd. kestiği fatura bedeli 1.180 Tl yi peşin nakit alabilir mi?
Saygılar

Ynt: Vergi Mükellefinden G.menkul Kira Ödemesi Banka mı?

268 Nolu GVK Genel Tebliğine göre tevsik zorunluluğu olan ve olmayan kira ödemeleri;

Tevsik Zorunluluğu Olanlar

- Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin
- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların

Tevsik Zorunluluğu Olmayanlar

- Her bir konut için aylık tutarı 500 YTL' nin altındaki konut kira geliri ile

- Mahkeme ve icra yoluyla yapılan konut ve işyeri kira gelirine ilişkin tahsilatlar

Genel tebliğde gördüğümüz üzere bir taşınmaz işyeri olarak kiraya verilmişse ister kiracı, ister kiraya veren şirket olsun ve fatura kessin, bunun doğal sonucu olarak kiraya veren GMSİ değil ticari kazanç elde etmiş olsun yine de tevsik zorunluluğu vardır. Tarafların kurumlar vergisi mükellefi olması veya taşınmazın ticari işletmeye dahil olmasının tevsik etme zorunluluğuna bir etkisi yoktur.

üstad,

mahsuplaşma olurmu cari hesapda.

sağolun..

Sorunuzu tam anlayamadım, kira ödemesi yapacağınız firmadan alacağınız mı var aynı zamanda cari hesapta? Onu mu mahsup etmek istiyorsunuz?

"Genel tebliğde gördüğümüz üzere bir taşınmaz işyeri olarak kiraya verilmişse ister kiracı, ister kiraya veren şirket olsun ve fatura kessin, bunun doğal sonucu olarak kiraya veren GMSİ değil ticari kazanç elde etmiş olsun yine de tevsik zorunluluğu vardır. Tarafların kurumlar vergisi mükellefi olması veya taşınmazın ticari işletmeye dahil olmasının tevsik etme zorunluluğuna bir etkisi yoktur"

Sayın Karakaya;

Gmsi değil de Ticari Kazanç olan Kira gelirleri için tevsik zorunluğu kısmı bence genel tevsik hükümlerine tabi olmalıdır.
Yani bir kazanç için fatura kesiliyorsa fatura açıklamasında "kira bedeli" yazsa dahi bence genel tevsikle ilgi
li sınırlamay tabi olmalıdır (8,000)
Bu konuda elinizde bir dayanak varsa bizimle paylaşmanız sevindirici olur.

koraykarakaya ' Alıntı:
Sorunuzu tam anlayamadım, kira ödemesi yapacağınız firmadan alacağınız mı var aynı zamanda cari hesapta? Onu mu mahsup etmek istiyorsunuz?

evet üstad illaki kire bedelini tevsik etmemiz gerekir mi ?

Nizam Bey,

Öne sürdüğüm hipotezin yasal dayanağı bizzati 268 Nolu GVK Genel Tebliği, zira bu tebliğde "kira ödemesi" ibaresi var, eğer "gayrimenkul sermaye iradı" ibaresi olsaydı sizinle aynı fikirde olurdum. Bir kira ödemesi GMSİ de olabilir,ticari kazancın bir parçası da, ancak her iki halde de bu bir kira ödemesidir ve 268 Nolu GVK Genel Tebliğinin kapsamına girer.

Sayın Aşkınbulduk,

Eğer mahsuplaşma varsa burada nakdi bir ödemeden bahsedemeyeceğimiz için tevsik zorunluluğu olmadığını düşünüyorum.

koraykarakaya ' Alıntı:
Nizam Bey,

Öne sürdüğüm hipotezin yasal dayanağı bizzati 268 Nolu GVK Genel Tebliği, zira bu tebliğde "kira ödemesi" ibaresi var, eğer "gayrimenkul sermaye iradı" ibaresi olsaydı sizinle aynı fikirde olurdum. Bir kira ödemesi GMSİ de olabilir,ticari kazancın bir parçası da, ancak her iki halde de bu bir kira ödemesidir ve 268 Nolu GVK Genel Tebliğinin kapsamına girer.

Sayın Aşkınbulduk,

Eğer mahsuplaşma varsa burada nakdi bir ödemeden bahsedemeyeceğimiz için tevsik zorunluluğu olmadığını düşünüyorum.
Bu söylediğiniz mantıklı görünüyor ancak bir uygulama sorunu ortaya çıkıyor.

Bir firmaya kira faturası yanında başka mal ve hizmetler için de fatura kesiyorsanız. Ayrıca karşı taraf da size fatura kesiyorsa ve tutarlar yüksek ise . Bu durumda kira ödemesi kısmını ayırıp mutlaka ayrıca bankaya mı yatıracaksınız?
Mahsuplaşma oluyorsa ve ödeme yapılmıyorsa, yada dönem sonlarında netleştirme yapılıyorsa kira ödemesini ayırmak ve ayrı bir alt hesap içersinde izlemek mi gerekecektir?
Bu konularda Bakanlığın açıklamasına ihtiyaç vardır bence. :)