Vergi Ödemeleri Hakkında Sorular

Merhaba,
Yıl içinde kazandığımız kazançların toplamını yıllık olarak gelir vergisi ödüyoruz.
Peki 3 ayda bir ödediğimiz geçici gelir vergisi nedir bu durumda?
Bunların ikisi farklı mı yoksa aynı mı? O zaman yıllık ödeneni neye göre ödüyoruz?

Bir diğer sorum ise yıllık gelir vergisinden düşebileceğimiz giderler konusu. Örneğin şahsıma ait işletmemde yıl içinde 30bin TL + KDV satış yapmışım. KDV'leri zaten ödemişim ve KDV giderlerimi gösterip düşürmüşüm. Bunun dışında kalan kar kısmı diyelim ki 20bin TL olsun. Bu durumda bu 20bin TL üzerinden nasıl gider gösterme işlemi yapılabilir? Eğer KDV indirimi yaptırdığım faturalarım buna etki etmiyorsa, illa ki bu 20bin TL'yi ödeyecek miyiz?

Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden.

Merhaba,
Yıl içinde kazandığımız kazançların toplamını yıllık olarak gelir vergisi ödüyoruz.
Peki 3 ayda bir ödediğimiz geçici gelir vergisi nedir bu durumda?
Bunların ikisi farklı mı yoksa aynı mı? O zaman yıllık ödeneni neye göre ödüyoruz?

Bir diğer sorum ise yıllık gelir vergisinden düşebileceğimiz giderler konusu. Örneğin şahsıma ait işletmemde yıl içinde 30bin TL + KDV satış yapmışım. KDV'leri zaten ödemişim ve KDV giderlerimi gösterip düşürmüşüm. Bunun dışında kalan kar kısmı diyelim ki 20bin TL olsun. Bu durumda bu 20bin TL üzerinden nasıl gider gösterme işlemi yapılabilir? Eğer KDV indirimi yaptırdığım faturalarım buna etki etmiyorsa, illa ki bu 20bin TL'yi ödeyecek miyiz?

Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden.

Sayın vandelay,

Öncelik ile 1.Sorunuz için mali müşavirinize konuyu iletiniz tarafınıza gerekli açıklamaları yapabilir.
2.Sorunuz ise ben hiç vergi ödemeyeyim hepsi bende kalsın o kısmıda lütfen mali müşavirinize iletiniz gerekli açıklamaları yapabilir.

İyi Günler.

Sayın vandelay,

Öncelik ile 1.Sorunuz için mali müşavirinize konuyu iletiniz tarafınıza gerekli açıklamaları yapabilir.
2.Sorunuz ise ben hiç vergi ödemeyeyim hepsi bende kalsın o kısmıda lütfen mali müşavirinize iletiniz gerekli açıklamaları yapabilir.

İyi Günler.

Açıklayıcı cevabınız için teşekkürler. Sanırım bu yanıtınızı forumdaki herhangi bir soruya koyabilirsiniz, böylece forumda insanlar soru sormaz. Foruma da böylece gerek olmaz.

Eğer mali müşavirim olsaydı zaten gidip ona sorardım. Sorum varsayımlara yöneliktir.

Açıklayıcı cevabınız için teşekkürler. Sanırım bu yanıtınızı forumdaki herhangi bir soruya koyabilirsiniz, böylece forumda insanlar soru sormaz. Foruma da böylece gerek olmaz.

Eğer mali müşavirim olsaydı zaten gidip ona sorardım. Sorum varsayımlara yöneliktir.

Sayın vandelay,

Sizi anlayabiliyorum,tepkiniz bana olmamalı ben sorunuzun varsayım üzerine sorulduğunu bilemezdim sorunuzda varsayım dememişsiniz.Tarafınızın maddi ve manevi menfaatlerini gözeterek zarara uğramamanız için bu bilgiyi verdim dışarıdan profesyonel beyinlerden mali müşavirlerden her türlü kanuni desteği alabilirsiniz.

Dediğiniz gibi içerisinde bulunduğumuz forum varsayımlar değil günlük ve uzun dönemde karşımıza çıkan işlemlerin mesleki sorunların paylaşıldığı platformdur.

İyi Günler.

Sayın vandelay,
Sorunuzun cevabını bem bilmiyorum ama isyanınız da sizi %100 haklı gördüğüm için yazıyorum,ben okudukça kendim sinirleniyorun açıkcası ''yok en yakın danışmandan yardım alın'' ''yok konuyu bağlı bulunduğunuz vergi dairesine sorun'' biz sanki bilmiyoruz bunları,burası eğer tecrübeli kişilerin bulunduğu bir platformsa konuyla ilgili daha somut cevap verebilen kişilerin yardımcı olmasını beklerim.Herkes her şeyi bilecek diye bir şey yok ya yorum yapılmaz ya da daha açıklayıcı bazı cevaplar verilebilir.Benim bu sitemim geneldir,bilginize sunarım

Sayın vandelay,
Sorunuzun cevabını bem bilmiyorum ama isyanınız da sizi %100 haklı gördüğüm için yazıyorum,ben okudukça kendim sinirleniyorun açıkcası ''yok en yakın danışmandan yardım alın'' ''yok konuyu bağlı bulunduğunuz vergi dairesine sorun'' biz sanki bilmiyoruz bunları,burası eğer tecrübeli kişilerin bulunduğu bir platformsa konuyla ilgili daha somut cevap verebilen kişilerin yardımcı olmasını beklerim.Herkes her şeyi bilecek diye bir şey yok ya yorum yapılmaz ya da daha açıklayıcı bazı cevaplar verilebilir.Benim bu sitemim geneldir,bilginize sunarım

Sayın Witchking,

Tabi yorum yapma en doğal hakkınız kimse zaten bunu eleştirecek değil.Bazı sorular vardır içerisinde bulunduğumuz platformda gerekli cevap verilir fakat bazı sorular vardır burada her ne kadar cevap versek dahi pratik'de pek mümkün olmaz,kontrol edilmesi gereken belgeler ek işlemler gibi yüz yüze görüşülmesi gereken konular mevcut olabilir işte bu neden ile soruyu soran kişinin mağdur olmaması için cevap yerine dışarıda yetkililerden bilgi alması için yönlendirilir.

Bu durumdan dolayı sinirlenecek bir durum olduğunu sanmıyorum.Her zaman her sorulan soruya istenilen cevap verilecek diye bir durum söz konusu değil.Soruya göre cevaplar her zaman değişiklik gösterebilir.İşte yorum yapma sebebimiz bilip bilmemizden ziyade kişiyi mağdur etmemek adınadır.

Yukarıda belirttiğiniz yakın danışmandan yardım alın ve/veya bağlı bulunduğunuz vergi dairesine sorun gibi cevaplarımızı vereceğinizi biliyorsanız o zaman direk belirtilen yerlere sorabilirsiniz zaten kimse size bilmiyorsunuz dememiştir.

Benim de sizin beyan ettiğiniz gibi cevabım geneldir.

İyi Günler.

Sayın Witchking,

Tabi yorum yapma en doğal hakkınız kimse zaten bunu eleştirecek değil.Bazı sorular vardır içerisinde bulunduğumuz platformda gerekli cevap verilir fakat bazı sorular vardır burada her ne kadar cevap versek dahi pratik'de pek mümkün olmaz,kontrol edilmesi gereken belgeler ek işlemler gibi yüz yüze görüşülmesi gereken konular mevcut olabilir işte bu neden ile soruyu soran kişinin mağdur olmaması için cevap yerine dışarıda yetkililerden bilgi alması için yönlendirilir.

Bu durumdan dolayı sinirlenecek bir durum olduğunu sanmıyorum.Her zaman her sorulan soruya istenilen cevap verilecek diye bir durum söz konusu değil.Soruya göre cevaplar her zaman değişiklik gösterebilir.İşte yorum yapma sebebimiz bilip bilmemizden ziyade kişiyi mağdur etmemek adınadır.

Yukarıda belirttiğiniz yakın danışmandan yardım alın ve/veya bağlı bulunduğunuz vergi dairesine sorun gibi cevaplarımızı vereceğinizi biliyorsanız o zaman direk belirtilen yerlere sorabilirsiniz zaten kimse size bilmiyorsunuz dememiştir.

Benim de sizin beyan ettiğiniz gibi cevabım geneldir.

İyi Günler.
Sayın demiral,
İlk iki paragrafınız gayet güzel,ancak son pragrafınız da dediğinizi herkes biliyor diyoruz,bu forumların amacı ne ki o halde? Kişinin belki parası yok danışmana gidemiyor,belki zamanı yok kuruma gidemiyor ya da arasa dahi telefonu düşüremiyor kimse ilgilenmiyor.En azından burda pratikte bilgi almaya çalışıyor,benim de itirazım buna.Cevabı bilmiyorsak bu gibi klasik sözlere gerek olduğunu düşünmüyorum,yine de zahmet edip yazmışsınız atışmak gibi bir derdim de yok umarım işleriniz rast gider.
İyi günler

Sayın demiral,
Kişinin belki parası yok danışmana gidemiyor,belki zamanı yok kuruma gidemiyor ya da arasa dahi telefonu düşüremiyor kimse ilgilenmiyor.
İyi günler

Soru üzerinden gidersek,
1.Bu bilgilere göre kişinin ticari faaliyetten kazanç sağladığı görülüyor,
2.Bu bilgilere göre kişinin vergi mükellefi olduğuna göre mükellef ödevlerinden bir tanesi vergi kanunları ve ticaret kanunlarının yerine getirilmesi için mükellefiyet sorumluluğunu yerine getirmesidir.(Yani vergi dairesine gidebilir vakit yok diye bir şey söz konusu olamaz)
3.Çoğu mükellef vergi dairesi'ni arıyor ve/veya vergi danışma hattını arıyor öyle yada böyle bir şekilde hatlardan ulaşılabiliniyor.

Teşekkür Ederim.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Bu kadar az bilgi ile cevap beklemek ... Ülkemizde bir çok iş kolu ve birçok teşvik vs bulunmaktadır. Buradan soru sahibine karşı soru sorup cevap bulmak iğneyle kuyu kazmaya benzer. Ayrıca SMMM avukatlar gibi kapıyı çaldığınızda para demez, zamanı uygunsa sizinle ilgilenir.

Bu vandelay art vandelay mi yoksa :)
Ayrica hukuk forum sitelerinde meslek mensubu olmayanlar icin ayri bir bolum var. bence bizim siteye de lazim