VUK 31 Seri nolu Sirküsü yayınlanmış.Meslek Odl.ile ilgi.(beyn.elktr.ort.gönd.)

Yeniyurt

Katkı Sunan Üye
"Meslek odaları ve birlikler, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname ve bildirimleri elektronik ortamda gönderebileceklerdir."
......
Meslek odalarının yalnızca Basit Usule tabi Mükelleflere ait işlemleri yapıyor biliyordum. Böyle üyelerine ait Defter tutan meslek odaları varmı ki ? ya da neye istinaden bu işlevi yerine getiriyorlar.

Eyyy TÜRMOB Neredesin???

Arkadaşlar bu işin varacağı noktayı çok açık olarak yazmak istiyorum.
Meslek odaları bünyelerine en iyimser tahminle asgari ücretle çalışacak bir meslek mensubu alırlar.Bu maaşla çalışacak bir meslek mensubu da mutklaka bulunur.
İşletme Defteri BASİT USUL ile aynı kefeye konur.
Eeee malum mayıs-temmuz odaların genel kurul aylarıdır.
TURMOB seyreder,
bizede parmak hesabı kalır.

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/31
Konusu :e- Beyanname
Tarihi : 17/01/2008
Sayısı : VUK-31/2008-1 /e-Beyanname-9
İlgili olduğu maddeler : 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5228 sayılı Kanunla değişik 28 ve mükerrer 257 nci maddeleri
213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden; 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür.

Ynt: VUK 31 Seri nolu Sirküsü yayınlanmış.Meslek Odl.ile ilgi.(beyn.elktr.ort.gönd.)

Ben bu sirkülere hiçbir anlam veremedim. Meslek odalarının ya da birliklerin ilgili oldukları mesleki konularda iş görmesi gerekmez mi?

''Beyanname gönderilmesine aracılık'' meselesi ile bu alaka nedir?

Ynt: VUK 31 Seri nolu Sirküsü yayınlanmış.Meslek Odl.ile ilgi.(beyn.elktr.ort.gönd.)

bu maliye bakanında ve hükümette "ben yaptım oldu" zihniyeti devam ettikçe çok daha vahim durumlarla karşılaşırız. şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum. odalarımız ve birliğimize de yazıklar olsun.....

Ynt: Eyyy TURMOB neredesin???

Yeni GV kanununda basit usulün kaldırılması sonucu nasıl bir uygulama yapacaklarını böylece anlamış olduk....

ben bu işi bırakırım abi
ne iş aşkım ne iştahım kalıyo yaa
bizim işi bizden başka herkes yapıyo yaa

Aleyhimize Yayınlanan Bir Tebliğ Daha

Meslek odaları ve birlikler, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname ve bildirimleri elektronik ortamda gönderebileceklerdir.

17.01.2008 tarih ve 31 Seri No.lu Vergi Usul Kanunu Sirkülerine göre; 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür.

Diğer taraftan, işletme hesabı esasına göre defter tutan meslek odası ve birlik üyesi mükelleflerin istemeleri halinde, beyannamelerini 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca aracılık yetkisi almış meslek mensupları vasıtasıyla da gönderebileceği tabiidir.

Meslektaşlara geçmiş olsun. Biz artık mesleği bırakalım olmazsa. Hakkımızı koruyan bir kuruluş yok mu. TÜRMOB ne yapıyor??????

Bu acaba belli limitin altında kalanlar için veya basit usuldekiler için mi?? Yaa mesela biz de örneğin çok ciddi olmayan vakkalar için ilaç yazabilsek mesela?? Hani basit ya::))) Ya da kolay vakalarda mahkemeye çıksak, basit diş dolgularını yapsak , okuma yazma olmasa da okullarda toplama çıkarma öğretsek.......... :mad:

Stajer arkadaşlar yol yakınken vazgeçin. Bu gidişle bizler bile işsiz kalacağız. :(

tüm forumdaşlarımın görüşlerine aynen katılıyorum.destekliyorum.turmob duy sesimizi

Bu kadarı da fazla hakiketen artık.!!! Bir meslekle bu kadar alay edilir. Bizim işimizi ne zannediyorlar anlayabilmiş değilim. Acilen TÜrmob bu konuya el atmalı artık ve gerekenleri yapmalıdır. Haksız rekabete yol açarak geçmişte 5 liraya iş yapan odalar artık işletme defterlerinede 5 liraya bakmaya kalkarlar. Yahu odaların işi muhasebe oldu artık tamam bizlerede gerek kalmadı. Bu kadarıda olmaz artık.
Bence bizim mesleğimizin bu kadar herkes tarafından müdahale edilebilir olması gerek Türmob'ca gerekse mecliste yeteri kadar temsil edilemeyişimiz ve ses çıkartmadığımızdan kaynaklanıyor. Üstadlar bu mesleğe yıllarını vermiş abiler, ablalar yeter artık sahip çıkalım mesleğimize girin meclise atılın siyasete artık. Bizi en iyi anlayan bizden başkası olamaz. Duyuralım sesimizi bir şekilde.
Bu odaların meslek kuruluşlarının ne kadar ağırlığı varmış hala anlayabilmiş değilim. Adamların sadece basit usullerden gelirleri bile onları ihya ediyordu, herhalde şimdi iyice ticarete düşürürler işi. Oturt odaya az birşey bilen bir kız asgari ücrete çalışacak, o işlesin defteri, göndersin beyannameyi oda başkanıda kapsın paraları.
Mesleki olarak zaten bir sürü problemle boğuşurken al bakalım bir yenisi daha. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Ben birşeylerin düzeleceğini, avrupa sıtandartlarında mesleki bir atraksyon yaşayacağımızı hayal ederken herşey tam tersine kötüye gitmekte. Bende mesleğe yıllarını vermiş ve yeni büro açmış bir meslek mensubu olarak, bu meslek grubunun sorunlarının duyulacağına ve avrupa standartlarında bir çalışma standardı yakalayabileceğine inanmıyorum artık. Hakkımızda hayırlısı... :-\

Ynt: Eyyy TURMOB neredesin???

GMANCE ' Alıntı:
Yeni GV kanununda basit usulün kaldırılması sonucu nasıl bir uygulama yapacaklarını böylece anlamış olduk....

Sözün özü...

İşimizin suyu iyice cıktı artık,Allah sonumuzu hayretsin.

Merhaba Arkadaşlar

Bu konu citten mesleğimizin yaptığı işin büyük bir kısmının başka kurumlara devri anlamına geliyor. Ben TURMOB dan bu konu ile ilgili bir çalışmalarının olup olmadığını bilgi isteme yasası içerisinde sordum. Cevabı gelince buraya ekleyecem. Bence herkes aynı şekilde sorsun. Bu şekilde etki yaratabilriz. Ve TURMOB'a çalışması için destekte olabiliriz.

BİLGİ İSTEME METNİM

Merahaba:

Aşagıdaki Sirkülerin Mesleğimize olumsuz etki etmesi nedeniyle bu sirkülere karşı bir çalışmanız varmı? Dava Açma, Görüşme vs gibi...

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ31 Konusu e Beyanname Tarihi 17012008 Sayısı VUK3120081 eBeyanname9 İlgili olduğu maddeler 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5228 sayılı Kanunla değişik 28 ve mükerrer 257 nci maddeleri 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür

SAYI : 08/ 2077
KONU : Tebliğ Hk.
BÖLÜM : Başkanlık
18.01.2008

TURMOB GENEL BAŞKANLIĞINA
ANKARA

340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile;
- 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu uyarınca çıkarılan tebliğlere göre, aktif büyüklükleri ve net satış hasılatları belli bir tutarın üzerinde olması nedeniyle beyannamelerini meslek mensubuna imzalatmak zorunluluğunda bulunmayan mükelleflerin, tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine verilecek beyannamelerini elektronik ortamda kendileri veya meslek mensupları aracılığı ile gönderebilecekleri,
- Aktif büyüklükleri veya net satış hasılatları nedeniyle, beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatmak zorunluluğu bulunan mükelleflerin de tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine verilecek beyannamelerini yetki almış meslek mensupları vasıtasıyla gönderebilecekleri,
Yönünde düzenleme yapılmış, bu yetki ile Maliye Bakanlığı elektronik ortama geçen vergi daireleri ile sınırlı olmak kaydıyla hadlere bakılmaksızın işletme defterine tabi olan vergi mükellefler dahil olmak üzere 20.09.2007 tarihinde yayımladığı 28 no lu VUK sirküsü ile başta gelir, kurumlar, KDV, muhtasar vb. beyannamelerin meslektaşlar aracılığıyla gönderilmesini zorunlu hale getirmişti. Bizce de doğru olan bu uygulama, önce Ocak 2008 içersinde verilecek beyannamelere kadar ertelenmiş, Bu süre içersinde Odalarımız bu uygulamaya destek olmak amacıyla elektronik ortamda gönderilecek beyannameler için üyelerini bilgilendirmiş, ücret tarifelerine sembolik ücretler koyarak hazırlıklarını tamamlamıştır.
Meslek örgütlerimizin ve meslektaşlarımızın bu olumlu yaklaşımlarına rağmen Maliye Bakanlığı siyasi bir karar ile 17.01.2008 tarihin de yayımladığı 31 sayılı Vergi Usul Kanunu sirküsü ile ? 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden; 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür.? Gibi yasa ve yönetmeliklere aykırı bir uygulama ile yetkiyi Meslek odaları ve birliklere de tanımıştır.
20.09.2007 tarihinden bu yana geçen 4 ay gibi kısa bir sürede, Maliye Bakanlığı?nın uygulamada bu kadar değişim yapması ve değişikliği yaparken işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ibaresini yazarken hadleri aşan, aşmayan TÜM ÜYELERİ içinde yetki vermiş olmasını anlamak mümkün olmamıştır.

Maliye Bakanlığı?nın, 31 sayılı VUK sirküsü ile değiştirdiği bu uygulama, VUK mükerrer 227 md. İle 340 nolu VUK genel tebliğinin önüne geçmiştir. Bu yanlış uygulama meslektaşlarımız arasında ciddi infial yaratmış olup, Bu örgütlü yapımıza ragmen bakanlığın bizi hiçe sayarak uygulamaları keyfi olarak değiştirmesi tarafımızdan anlaşılamamıştır.

Konunun ve yapılan hatanın önemi nedeniyle uygulamamıza yön verilmesi açısından görüşünüze ihtiyaç duyulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

Feyzullah.TOPÇU
Başkan
izsmmmo

(izsmmmo Web sayfasından alıntı yaptım. Serdar YILMAZ)

Merhaba

Arkadaşlar Bursa SMMM odasıda bu olaya karşı çalışmalara başlamış. Alıntı Aşağıda.

V.U.K? nun Esnaf Odalarının e-beyanname gönderme yetkisi ile ilgili hatalı uygulaması hakkındaki Sirküler 31? ile ilgili Yönetim Kurulumuz 18.01.2008 tarihinde saat 16:00 da Oda Merkezinde olağanüstü toplantı yaparak aşağıdaki kararları almıştır.

1- 19.01.2008 tarih saat 13:00? de Oda toplantı salonunda basın açıklaması yapılmasına.

2- Oda İnternet Sitesinde konu ile ilgili duyuru yapılmasına.

3- TÜRMOB ve tüm SMMM Odalarına Bilgilendirme yapılmasına.

4- Bursa?daki meslektaş milletvekilleriyle görüşülerek sirkülerin gözden geçirilmesinin talep edilmesine.

5- TBMM? de görev yapan bütün meslektaş (parti ayrımı yapmaksızın) milletvekillerine konu ile ilgili yazı gönderilmesine.

6- Basın açıklaması ile ilgili meslektaşlarımıza SMS yoluyla bilgi verilmesine, oy birliği ile karar verilmiştir.

BURSA SMMM ODASI
YÖNETİM KURULU

açıkçası bizim TÜRmob para toplamaktan ve adrese gereksiz broşürler göndermekten başka bir iş yapmıyor.

Arkadaşlar lütfen "Ey Türmob nerdesin", "Türmob seyreder" gibi ifadeler yakışıksız. bildiğiniz gibi Türmob bizim Meslek odalarımızın bağlı olduğu bir üst birlik. bizlerde bu odaların birer üyesiyiz. Yanlış hesap Bağdat tan döner misali bu yanlıştan da dönülecektir. yada düzenlemeye gidilecektir. bu sorunu hep birlikte el ele vererek düzelttirebiliriz. birilerini suçlayarak değil. Saygı ve sevgilerimle. Kalın sağlıcakla.

Ynt: VUK 31 Seri nolu Sirküsü yayınlanmış.Meslek Odl.ile ilgi.(beyn.elktr.ort.gö

" Ey TURMOB neredesin? "
Eğer kinaye arımıyorsak...
Bu bir eleştiridir.
Maliye teşkilatına teslim olan bir yönetim anlayışına.......
Ama doğrusu,
Bu bir yakarıştır.
Bu çaresiz kalan her kişinin tanrısına yakarışı gibi bir yakarıştır.