zirve

Windows'un Yeni TL Simgesi İçin Güncellemesi Çıktı

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
İSTANBUL (AA) - İlk olarak Windows 8 ile birlikte gelen yeni Türk Lirası (TL) simgesi yeni yayınlanan güncelleme ile artık Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2'ye de geldi.

Microsoft açıklamasında, yeni TL simgesi Windows 8'in ardından Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 ile de kullanılmaya başladığı belirtildi.

Microsoft'un duyurduğu yeni güncelleme sayesinde Türkçe klavyelerde artık TL'nin yeni sembolü de kullanılabiliyor olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yeni sembolü duyurmasının ardından Microsoft Türkiye'nin Merkez Bankası ile başlattığı ortak çalışma sonucu öncelikle unicode organizasyonuna gerekli başvurular yapılarak yeni sembol unicode karakter kümesine dahil edildi.

Windows mühendisleri yeni karakteri Windows 8'in içine eklemenin hemen ardından ana kapsamda desteklenen diğer işletim sistemleri için de gerekli çalışmalarını tamamladı.

Yeni TL sembolüne Türkçe Q ve Türkçe F klavyelerde AltGr+T tuş kombinasyonu ile ulaşılıyor. Yeni TL simgesini kullanmak isteyenler An update that adds support for the new currency symbol of the Turkish Lira in Windows Vista, in Windows Server 2008, in Windows 7, and in Windows Server 2008 R2 is available adresinde yer alan güncellemeleri kullandıkları işletim sistemine göre seçerek yükleyebiliyor.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,598
Konum
İstanbul
Teşekkürler.
xp kullanıcılar için değişik yöntem,

Aşağıdaki kısayoldan ilgili exe dosyasını indirip kurun.
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/TLSimge.php
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/TLSimge/TLSimgesiKurulumu/TLSimge_exe.php
Kurulum Bilgisi:
Yapmış olduğunuz kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına "TCMB" isimli bir klasör yaratmıştır. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan "TLSimgeKisayol.exe" programı yer almaktadır.

Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, "AbakuTLSymSans" yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabilirsiniz.

Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak "Çıkış" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.
 
Üst