Yabancı İşçi Çalıştırılması

İşyeri yabancı uyruklu bir öğrenci ile çalışmak istiyor ama öğrencinin Türkiye`de sadece oturma izni var, çalışma izni yok. Kendisi öğrenci vizesi ile Türkiye`de bulunuyor. Bu kimsenin sigortası nasıl yapılır, sigorta yapmak için öğrencinin çalışma izni alması gerekir mi, sigorta primleri Türk vatandaşlarının ki gibi mi hesaplanır?

İlk defa karşılaştığım bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Herkese şimdiden teşekkürler.

Hocam yabancı uyruklu işe girişi hiç yapmadım ama bildiklerimi sizinle paylaşıyım...
Çalışma Bakanlığından çalışma izni almanız gerekir.
Bu izni aldıktan sonra yabancı işçi emniyet müdürlüğünden çalışma izin meşhuratlı oturma izni alması gerekir.
Sigorta prim oranları Türk işçiler ile aynıdır. (Ama yapacağı işe göre yabancı işçilerin SGK ya bildirileceek aylık prime esas kazançları farklıdır. Yani asgari ücretten gösteremezsiniz. Mühendisse farklı, öğretmense farklı gibi... Örneğin eskiden evde çalışan yabancı hizmetçiler bile en az asgari ücretin 2 katından bildiriliyordu. Yakın zamanda kalktı. Kolaylaştırdılar asgari ücretten primleri yatırılabiliyor artık.)
4817 Sayılı Yabancı işçilerin çalıştırılmasını düzenleyen kanuna göz atmanızı tavsiye ederim... Netten çok kolay bulabilirsiniz.

Bunların dışında şirketinizin en az 100.000 TL ödenmiş sermayesi veya yıllık en az 800.000 TL hasılatı olması gerekiyor. Rakamları umarım doğru hatırlıyorumdur.
Çalıştırılacak 1 yabancı işçiye karşılık şirkette en az 5 Türk işçinin çalıştırılıyor olması gerekiyor...

Genel anlamda mevzuat böyle...

Elimde Yabancı işçilerin çalıştırılması ile ilgili yeni aldığım bir kitap var. Akşam evde göz atabilirsem dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var ise yine yazmaya çalışırım...

Hocam yabancı uyruklu işe girişi hiç yapmadım ama bildiklerimi sizinle paylaşıyım...
Çalışma Bakanlığından çalışma izni almanız gerekir.
Bu izni aldıktan sonra yabancı işçi emniyet müdürlüğünden çalışma izin meşhuratlı oturma izni alması gerekir.
Sigorta prim oranları Türk işçiler ile aynıdır. (Ama yapacağı işe göre yabancı işçilerin SGK ya bildirileceek aylık prime esas kazançları farklıdır. Yani asgari ücretten gösteremezsiniz. Mühendisse farklı, öğretmense farklı gibi... Örneğin eskiden evde çalışan yabancı hizmetçiler bile en az asgari ücretin 2 katından bildiriliyordu. Yakın zamanda kalktı. Kolaylaştırdılar asgari ücretten primleri yatırılabiliyor artık.)
4817 Sayılı Yabancı işçilerin çalıştırılmasını düzenleyen kanuna göz atmanızı tavsiye ederim... Netten çok kolay bulabilirsiniz.

Bunların dışında şirketinizin en az 100.000 TL ödenmiş sermayesi veya yıllık en az 800.000 TL hasılatı olması gerekiyor. Rakamları umarım doğru hatırlıyorumdur.
Çalıştırılacak 1 yabancı işçiye karşılık şirkette en az 5 Türk işçinin çalıştırılıyor olması gerekiyor...

Genel anlamda mevzuat böyle...

Elimde Yabancı işçilerin çalıştırılması ile ilgili yeni aldığım bir kitap var. Akşam evde göz atabilirsem dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var ise yine yazmaya çalışırım...

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Ben de buraya yazmadan önce internetten biraz araştırmıştım ama yasal mevzuat dışında bir şey bulamadım. Yani sigorta prim oranları vs. hakkında bir bilgi göremedim. Çalışacak personel burada yüksek lisans yapan bir öğrenci ve proje departmanında uzman olarak görev yapacak. Geçici süre ile çalışacak ve iş bitiminde ayrılacak. Bu bilgilere göre çalışma izni alındıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim, atlamamam gereken hususlar nelerdir? Akşam kitaba baktıktan sonra önemli noktaları paylaşırsanız memnun olurum.

6458 Sayili 2013 te cikan kanuna gore... Öğrencilerin çalışma hakkı
MADDE 41 – (1) Türkiye’de öğrenim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, çalışma izni almak kaydıyla çalışabilirler. Ancak, ön lisans ve lisans öğrencileri için çalışma hakkı, ilk yıldan sonra başlar ve haftada yirmi dört saatten fazla olamaz.
(2) Ön lisans ve lisans öğrencilerinin çalışma hakkına ilişkin usul ve esaslar, Göç Politikaları Kurulunca belirlenecek esaslar çerçevesinde Bakanlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından müştereken düzenlenir.

Kitaptan okuduklarima gore ogrenim amacli ikamet tezkeresi ile Turkiyede bulunan yabancilar calisma izni icin Turkiyeden degil, ulkesindeki Turkiye konsolosluklarindan basvuruda bulunabiliyor. Ev hizmetlerinde calisan yabancilar disinda en dusuk ucret asgari ucretin 1,5 kati olmak zorunda...

Öğrenim amaçlı ikamet tezkeresine sahip olanlar dışında sadece en az 6 aylık ikamet tezkeresi olanlar çalışma izni başvurularını Türkiyeden Çalışma Bakanlığına yapabiliyor. Bunların dışındakiler yurtdışında ki Türkiye temsilciliklerinden yapabiliyor.

Çalışma izin belgesini aldıktan sonra en geç 30 gün içinde elinizde ki öğrenim amaçlı ikamet tezkeresini çalışma meşruhatlı yani çalışma amaçlı ikamet tezkeresi olarak kaydettirmeniz gerekiyor.

Yabancı işçinin sigorta girişini çalışma belgesini aldıktan sonra değil, çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresini aldıktan sonra yapmanız gerekiyor.

Okuduğum kitaba göre, 6458 Sayılı kanunla birlikte çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almaya gerek olmadığı yazılıyor. Fakat ne derece doğru bilmiyorum. Kitabın basım aşamasında 6458 Sayılı kanun henüz tasarı olarak görüşülüyormuş. Kitabın yazarıda bu kanun kabul edilip yürürlüğe girdiğinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almaya gerek olmayacağını iddia etmekte. Kanun yürürlüğe girdi ama yazarın dediği şeyi nette araştırmama rağmen doğrulayamadım. Her yerde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak gerekiyor diye yazıyor.

Son düzenleme: