Yabancı İşçi Çalıştırma

Cirosu 800.000 TLden fazla olan şu anda 5 Türk vatandaşı çalıştıran daha önce hiç yabancı çalıştırmayan bir işyeri ne yapacak acaba?
Önceki yorumlarda gördüm.İşyeri sahibi adına e devlet şifresi alınıp elektronik ortamdan form doldurulup gönderiliyormuş da peki ya sonra?
İkamet tezkeresi işçiyle işverenin emniyete gidip birlikte alması gereken bir evrak mı.
Çalışma izni talep edilen işyerinde en az beş T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamı aranacaktır denmekte bu durumda 2 yabancı çalıştırmak için 10 Türk işçi çalıştırılması gerekiyor?
Maalesef yapılması gerekenleri sıra şekline getiremedim.
Yardımcı olabilecek var mı acaba?

Bu konu daha önce de paylaşılmıştı, incelediniz sanırım.

Öncelikle durumunuzu bir açıklayın yardımcı olmaya çalışalım.

Asgari ücretin 1,5 katı olması zorunlu mu?Uzmanlık gerektiren bir iş değil.
Çalışma izni için form doldurup gönderiyoruz?Ortalama ne kadar zamanda geri dönüş yapılıyor?Olumlu dönüş olduğu zaman sigorta bildirimi yapılıyor.Sigorta bildiriminden sonra ekstra bir işlem yapılıyor mu.3 gün çalıştı işten çıkardık diyelim bu durumda ekstra bir bildirim söz konusu mu?

Merhaba
Yabancı personel ile ilgili gerekli başvuruyu yaptıktan sonra 10-15 gün içerisinde olumlu yada olumsuz olarak cevap geliyor ve başvuru yaptığınız yerden takip edebiliyorsunuz.
Olumlu yanıt geldikten sonra çsgb emniyet ve resmi makamlara bildirimler yapıyor zaten sizin bu noktadan sonra yapacağınız şey personel'e ait ikamet tezkeresini emniyete gidip çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresine çevirmektir.
İkameti değiştirdikten sonra yabancı tc no ile normal personel girişi yapar gibi sgk sisteminden işe girişini yapabilirsiniz.
Aynı şekilde çıkışınıda yapabilirsiniz tabi ki sgk çsgb'ye gerekli bildirimleride yapmanız gerekmektedir.

Çalışma belgesi alındıktan sonra ikamet tezkeresinin emniyetten çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi diye düzelttirmeye gerek yok diye biliyorum. Eskiden gerek vardı ama 2014 nisandan itibaren değiştiğine yani gerek kalmadığına dair yazılar okumuştum...