zirve

Yabancı Yatırımcı TC Vatandaşı

Üyelik
18 Ağu 2010
Mesajlar
2
Konum
İzmir
Merhaba,
Şuan Türkiye dışında farklı bir ülkede kendime ait firmam ve buna bağlı çalışma iznim ve oturma iznim mevcut.

Okumuş olduğum aşağıdaki bilgi ile.
17.06.2003 tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu uyarınca yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları yabancı yatırımcı sayılıyor. Bu kişilerin yurt dışında ikamet ettiğini ilgili ülkeden aldıkları çalışma veya ikamet izni ile belgelendirmeleri halinde yabancı ortak olarak LTD şirket kurabiliyor.

Türkiye'de kurmayı planladığım LTD şirket için 2 ortaklı olmasını düşünüyorum. Kendim için ödemem gerekek SSK primlerini,

SİGORTALI SAYILMAYANLAR
Madde 10- (1) Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;

d) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye'ye bir iş için gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen kişiler ile Türkiye'de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına tabi olanlar,

kanunları ile ödemeden işlem yapabilirmiyim?

Sonuç olarak ikamet ettiğim bu ülkede Oturma izni ve Çalışma iznime bağlı Sigortamı ödüyorum.

Bilgisi dahilinde paylaşımda bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
 
Üyelik
10 Ara 2009
Mesajlar
989
Ynt: Yabancı Yatırımcı TC Vatandaşı

Alıntılanan metinden o anlam çıkıyor, benim dikkatimi çeken; sizin yurt dışından, Türkiye'de kuracağınız olası şirket sebebiyle bu alıntıyı yapabilmeniz. Hep derim, Allah bilinçli müşteri versin.
 
Üyelik
18 Ağu 2010
Mesajlar
2
Konum
İzmir
Ynt: Yabancı Yatırımcı TC Vatandaşı

kanunkaide ' Alıntı:
Alıntılanan metinden o anlam çıkıyor, benim dikkatimi çeken; sizin yurt dışından, Türkiye'de kuracağınız olası şirket sebebiyle bu alıntıyı yapabilmeniz. Hep derim, Allah bilinçli müşteri versin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Umuyorum yalnış ve yasadışı bir şey sormuyorum.
Şuan Plan aşamasında olan Türkiye'de kuracak olduğum firma için bilgi toplamaya çalışıyordum.

Geldiğimde satır aralarında olan bu bilgileri bir çok Muhasebeci arkadaşın atlayabileceğini düşündüğüm için onaylamak istedim.

Herşeyi bilinçli yapmak en doğrusu..
Selamlar..
 
Üst