Yabancılara Kiralamada Kdv İadesi

Üyelik
22 Tem 2013
Mesajlar
2
Konum
ankara
Firmamız zaman zaman yabancı firmalara stand kiralaması yapıyor ve faturalandırmada KDV eklenerek ücret alınıyor. Bu yabancı firmalar kiralama olarak aldıkları hizmetin KDV iadesini nasıl alabilirler?

Şimdiden teşekkürler.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Kiralanan standlar nerde? T.C sınırları içinde ise zaten yapılan işlemde bir yanlışlık yoktur. Yurt dışında ise faturada KDV olmayacak.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Kiralanan standlar nerde? T.C sınırları içinde ise zaten yapılan işlemde bir yanlışlık yoktur. Yurt dışında ise faturada KDV olmayacak.

Sayın nguroy,

Yurtdışına verilen kiralama işlemlerinde KDV olmaması için gereken şartların yerine getirilmesi gerekir yani her yurtdışına düzenlenen faturada KDV olmayacaktır diyemeyiz değil mi :)
Standlar eğer yurtdışında kiralanacak ise hizmet ihracı şartlarının yerine getirilmesi gerekir bu şekilde KDV siz fatura düzenlenebilir.
KDVK madde 4/1

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]1. Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemlerdir. Bu işlemler; bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi, şekillerde gerçekleşebilir.

[/FONT]

İyi Günler.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Sayın nguroy,

Yurtdışına verilen kiralama işlemlerinde KDV olmaması için gereken şartların yerine getirilmesi gerekir yani her yurtdışına düzenlenen faturada KDV olmayacaktır diyemeyiz değil mi :)
Standlar eğer yurtdışında kiralanacak ise hizmet ihracı şartlarının yerine getirilmesi gerekir bu şekilde KDV siz fatura düzenlenebilir.
KDVK madde 4/1

1. Hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemlerdir. Bu işlemler; bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi, şekillerde gerçekleşebilir.



İyi Günler.

Hayır sn demiral,

Standlar eğer yurt dışında kiralanıyorsa buna HİZMET İHRACI denmez.
Yurt dışında yapılan mal ve hizmet teslimleri zaten KDV kapsamına girmezler.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Hayır sn demiral,

Standlar eğer yurt dışında kiralanıyorsa buna HİZMET İHRACI denmez.
Yurt dışında yapılan mal ve hizmet teslimleri zaten KDV kapsamına girmezler.

Sayın nguroy,

Sorudan anladığım kadarı ile standlar yurtiçinde imal ediliyor yada satın alınıyor imal eden (tasarlayan) yada satın alan firma yurtiçinde yerleşik bir firma bu standı yurtdışında kiralıyor ise nasıl KDV hesaplanmaması gerekir lütfen açıklarmısınız en azından bende kaçırdığım bir yeri düzeltirim.

İyi Günler.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Sn Demiral;

Soruyu tekrar okursanız. Cevabı da içindedir. Burda imalettan falan söz etmiyoruz. Bir KİRALAMA hizmetinden söz ediyoruz.
Verdiğim cevab da gayet açık ve net. İsterseniz tekrar bakalım;
"
Kiralanan standlar nerde? T.C sınırları içinde ise zaten yapılan işlemde bir yanlışlık yoktur. Yurt dışında ise faturada KDV olmayacak. "


Bunlar yazıldıktan sonra standın imalatı, nakliyesi, montajı gibi kavramlar konumuz dışındadır. KDV kanunu KONU kısmını tekrar okumanız sanırım sorunuza cevap olacaktır.,​
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın nguroy,

Cevabınız için teşekkür ederim.:) Lakin kendi adıma konuşuyorum verdiğiniz cevap şahsımı sorduğum soruya karşılık beni tatmin etmedi.

Soruda tamam yurtdışına kiralamadan bahsi geçmiş yalın olarak fakat bende diyorumki yurtdışına bu stand'ı kiralayacak şirket illaki bu stand'ı ya imal etti (tasarladı) yada satın aldı yada başkasından kiraladı sözleşme ile (örnek 1 yıllığına) bu durumlardan illaki bir tanesi bu şirkette mevcuttur bu durumda bu stand'ı yurtdışına kiralayacağı için KDV'siz fatura düzenlemesi için şartları yerine getirmesi gerekir diyorum.

Siz ise tam tersini söylediniz sizden ricam neden KDV'siz düzenlenmeyeceğini yasal dayanağı ile açıklarmısınız rica etsem kaçırdığım bir yer var ise düzeltmiş olurum.

İyi Günler.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Sn demiral,,,

Ben sadece "Kiralama işlemi yurt dışında gerçekleşmiş ise KDV olmaz. Kdv konusua T.C sınırları içersen yapılan mal ve hizmet teslimleri girer "diyorum.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın nguroy,

Bende diyorum ki kiralama işlemi yurt dışında gerçekleşmiş ise direk KDV olmaz diyemeyiz diyorum bunun için şartların oluşması gerekir, aksi takdirde KDV'li bir işlem olması gerekir diyorum. Nedeni ise bu stand kiralayanın maddi duran varlık hesabında olduğu için her ne kadar da hizmet yurtdışında verilmiş olsa dahi yurtiçi firmasının kayıtlarındaki bir varlık hesabındaki mal ile yurtdışında verilen hizmetin KDV hesaplanmaması için bazı şartları yerine getirmesi gerekir diyorum aksi takdirde KDV hesaplanmalıdır.

Sanırımbu noktada anlaşamıyoruz :)

Sayın koraykarakaya merhaba,

Sayın nguroy'un ilk mesajını beğenmiştiniz sizde konuya bir açıklama getirme imkanınız olabilir mi ?

İyi Günler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Merhaba Sayın Demiral, evet beğendim zira Nizam Bey haklı şöyle ki. KDV Kanunu md.1/1'e göre bir hizmetin KDV'nin konusuna girmesi için Türkiyede yapılmış olması gerekir,md.6/2 uyarınca da işlemin Türkiyede yapılmış sayılması için ya hizmetin Türkiye'de verilmesi ya da hizmetten Türkiye'de yararlanılması gerekir.

Eğer stand kiralandığı anda yurt dışında ise hem hizmet yurtdışında ifa edilmiş, hem de hizmetten yurtdışında yararlanılmış olur. Bu nedenle istisnadan değil, verginin konusuna girmemek söz konusudur. Birebir tartıştığımız konu ile örtüşmese bile hemen hemen aynı olan bir örneğe 60 Nolu KDV Sirkülerinin 1.1.1 bölümünde yer verilmiştir.

"1.1.1. Yurtdışındaki İşlemler
KDV Kanununun 1 ve 6 ncı maddelerine göre, yurtdışında gerçekleşen mal teslimleri ile yurt dışında ifa edilip yine yurtdışında yararlanılan hizmetler KDV'nin konusuna girmemektedir. Türkiye'de yapılmayan işlemin bedeli üzerinden KDV hesaplanması veya böyle bir işlemin Kanundaki herhangi bir istisna hükmü ile ilişkilendirilmesi söz konusu değildir.

Buna göre, Türkiye'deki bir mükellefin;

- Yurt dışında düzenlenen bir fuara Türkiye'den katılan firmalara yurt dışında verdiği stant kurulumu, montajı, lojistik vb. hizmetler,

Türkiye'de ifa edilmediğinden veya bu hizmetlerden Türkiye'de faydalanılmadığından KDV'nin konusuna girmemektedir."
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın koraykarakaya,

Dayanaklı açıklamanız için teşekkür ederim.

İki sorum olacak, birinci sorum. Bir yerde kafam karıştı bu işlemi neden hizmet ihracı kapsamında değerlendiremiyoruz bu kiralama işleminde kiralanan stand'ın tutarı yurtdışından döviz olarak gelecek ise hizmet ihracı kapsamına neden girmiyor?

İkinci sorum.
60 no lu KDV sirkülerinden alıntı yaptığınız
1.1.1. Yurtdışındaki İşlemler
KDV Kanununun 1 ve 6 ncı maddelerine göre, yurtdışında gerçekleşen mal teslimleri ile yurt dışında ifa edilip yine yurtdışında yararlanılan hizmetler KDV'nin konusuna girmemektedir. Deniliyor fakat,sirküde mal'ın teslimi olarak belirtilmiş ve yurt dışında ifa edilip yine yurtdışında yararlanılacağına değilmiş oysa stand yurtiçinden yurtdışına gönderiliyor hizmeti yurtdışında veriyor fakat stand kiralık olduğu için mal teslimi olarak kalmıyor yurtiçine tekrar geri dönüşü oluyor bu durumda yine hizmet ihracı kapsamına girmezmi ?

İyi Günler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Sayın Demiral olaya vergi hukuku teorisi açısından bakmak gerekiyor. Bir hukuki olayın vergiden müstesna olabilmesi için doğal olarak ilk önce verginin konusuna girmesi gerekir. Burada tartıştığımız hukuki olayda zaten verginin konusuna giren bir işlem yok, bu nedenle vergiyi doğuran olay da yok, her hangi bir istisna hükmünü uygulamak ta mümkün değil.

Standın teslimi ile ilgili sorunuzu ise anlayamadım açıkçası.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Standın teslimi ile ilgili sorunuzu ise anlayamadım açıkçası.

Sayın koraykarakaya,

Standın teslimi derken yurtiçindeki yerleşik hizmeti veren firma standını yurtdışına götürüp orada hizmet verdikten sonra standı tekrar yurtiçine getirmesiydi kasıt.

Detaylı,açıklayıcı ve bilgilendirici cevaplarınız için teşekkür ederim.Farklı bakış açısı ile kanun maddesine bakmamız gerekiyor çıkan sonuç bu benim için.

Saygılarımla,
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Sayın koraykarakaya,

Standın teslimi derken yurtiçindeki yerleşik hizmeti veren firma standını yurtdışına götürüp orada hizmet verdikten sonra standı tekrar yurtiçine getirmesiydi kasıt.

Detaylı,açıklayıcı ve bilgilendirici cevaplarınız için teşekkür ederim.Farklı bakış açısı ile kanun maddesine bakmamız gerekiyor çıkan sonuç bu benim için.

Saygılarımla,

Rica ederim, şimdi söylemek istediğinizi daha iyi anladım. Yalnız burada bir mal teslimi yok. Zira KDV Kanunu açısından nelerin teslim olduğu ve teslim sayılacağı 2 ve 3'üncü maddelerde belirtilmiştir. Bu maddeleri incelediğimizde konumuz ile ilgili olan madde 2/1'dir

"Teslim, bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devredilmesidir."

Tasarruf hakkı özel hukuk açısından sadece mutlak bir ayni hak olan mülkiyet hakkının devri ile mümkündür. Borçlar Kanunumuza göre mülkiyeti devir amacı güden sözleşmeler 3 ana gruba ayrılır.

1-Satış sözleşmesi
2-Bağışlama sözleşmesi
3-Trampa sözleşmesi

Kira sözleşmeleri ise mülkiyeti hakkını devreden sözleşmelerden değildir. Bu nedenle burada KDV Kanunun öngördüğü anlamda bir teslim yoktur.

Konu Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu ile de bağlantılı biraz karmaşık bir konu aslında, dar yerde ve dar zamanda ancak bu kadar özetleyebildim.
 
Üyelik
22 Tem 2013
Mesajlar
2
Konum
ankara
Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Konuşmalardan anladığım kadarıyla eksik bilgi vermişim. Bunları tamamlamak istedim.

Verilen hizmet, standın imalatını, nakliyesini, kurulumunu ve sökümünü kapsar. Standın mülkiyeti hiç bir zaman hizmet alan firmanın değildir. Etkinlik süresince hizmet alan firmaya kiralanır. Sonrası işlemler zaten tamamen bizim firmamızın konusu ve faturalandırmaya tabii değil.


Ek olarak bizim imalataını Türkiye de yapıp yurt dışında kurduğumuz ve tekrar Türkiye ye geri getirdiğimiz standın kiralamalarında firma Türk firması olsun yada olmasın KDV den muhaf durumdalar.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst