Yan Sanayi KDV Oranı İndiriminden Yararlanacak mı?

Merhabalar Arkadaşlar/Üstadlarım;

Bir konuda bende fikrinizi almak istiyorum;

"16 – Pamuklu, yünlü, ipekli, sentetik, suni veya bunların karışımlarından örme dahil her nevi mensucat (pamuk, keten, ipek, sentetik, suni, kauçuk iplik, lif ve benzerleriyle, hayvan kıllarıyla, dokumaya elverişli maddelerle veya bunların karışımları ile birlikte; el tezgahlarında veya diğer şekillerde dokunsun dokunmasın, ağartılmış, boyanmış, baskılı vb. şekillerde olsun olmasın), emdirilmiş, sıvanmış, kaplanmış veya lamine edilmiş dokumaya elverişli mensucat, dokunmamış mensucat, vatka, keçe ile her nevi dantela, kordela, kordon ve işlemeler, "

Yan sanayi kuruluşları yani bu ürünlerin meydana gelmesinde en büyük paya sahip fakat bunun yanında haksızlık yapılan sektör BOYAHANE işçilik ağırlıklı olmasına rağmen tevkifat kapsamında değil bu da çok ağır bir kdv yükü getiriyor.

Açıklanan bu bakanlar kurulu kararı ile bu yan sanayi kuruluşlarını için bir açıklama yok ve kararnameden de şu anlam çıkıyor "KDV İNDİRİMİ SADECE BU İŞİN İMLAT VE TİCARETİ YAPAN İÇİN" (Bu benim çıkardığım anlam)

Şimdi siz değerli arkadaşlarımın/üstadlarımın görüş ve önerilerini almak istiyorum. BOYAHANE BU İNDİRİM KAPSAMINA DAHİL MİDİR?

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdeden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Not : Konu başlığı (TB) tarfından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına uyalım.

Sayın sayar,

Görüldüğü üzere, 2006/10138 sayılı BKK ile sadece “Tekstil Ürünleri” % 8 KDV oranına indirilmiştir.

Tekstil sektöründe uygulanan her nevi işçilik ve hizmetlere % 18 KDV oranı uygulanmaya devam edilecektir.

Saygılar.

Sayın Şükrü Ergül;

Yardımınz için teşekkür ederim.

İyi çaılışmalar, hoşçakalın.

Şükrü ERGÜL' Alıntı:
Sayın sayar,

Görüldüğü üzere, 2006/10138 sayılı BKK ile sadece “Tekstil Ürünleri” % 8 KDV oranına indirilmiştir.

Tekstil sektöründe uygulanan her nevi işçilik ve hizmetlere % 18 KDV oranı uygulanmaya devam edilecektir.

Saygılar.

fason ıslemlerde ben 18 den kesersem eger karsı tarafta 12 sını odedıgınden dolayı gene 18 kdv odemıs oluyor bu bıraz dusundurucu degılmı karsı tarafın gene malıyetı artıyor kdv sı artmıs oluyor benden dolayı

buna acıklık getırebılırmısınız

Günaydın,
Ben de sayın Başkan gibi aynı soruyu merak ediyorum. Daha önce de bu konuda bir soru sordum forumda, ama malesef kimse dikkat etmedi.

Merhaba,

Sn. Başkan ve Sn. Nguroy,

Anladığım kadarıyla yorum yapıyorum. Çünkü Sayın timess'in mesajında imla kurallarına uyulmaması sonucu doğru anlayıp anlamadığıma emin değilim.

KDV oranı düştüğünde, maliyet alıcı için şu şekilde artar. (fiyat sabit iken)

Örneğin;
KDV %8 uygulanan bir ürünün satış fiyatı : 5,00 lira maliyeti: 4,63 lira

KDV %18 uygulanan bir ürünün satış fiyatı : 5,00 lira maliyeti: 4,24 lira olur.

Görüldüğü gibi KDV oranı arttıkça maliyet azalmaktadır. KDV oranı düştükçe Maliyet artmaktadır. Ancak KDV oranı değişmeyen ürünler için bu durum söz konusu olamaz. Ancak Satış fiyatları zamlanırsa MALİYET ARTAR.

Yani sanırım sayın timess bunu vurgulamak istedi.

Saygılarımla.