yanan çalınan ve zayi olan malların kdv'si

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
17
sevgili arkadaşlar,

sizlere sorum şu; işyerindeki yangın sonucunca tüm malları zayi olan bir mükellefin bu mallarının giriş kdv lerini indirim konusu yapamıyacağımı biliyorum. Ancak bu yanan malların kdv sinin iade alınabileceği hakkında bir duyum aldım acaba gerçeklik payı varmıdır.

İlginize teşekkürler!
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
140
Konum
İSTANBUL
BİR MÜKELLEFİMİN İŞYERİNDE YANGIN ÇIKTI VE VERGİ DAİRESİNE BUNU BİLDİRDİK(AYNI GÜN)VERGİ DAİRESİ 1 AY SONRA YOKLAMAYA GELDİ :lol: DAHA SONRA YANAN EMTİA LARIN LİSTESİNİ VERDİK TAKDİR KOMİSYONUNA GİRDİ %95 İNİ takdir kabul etti. kabul edilen rakamın %18 kdv sini kdv beyannamesinde beyan ettik.ve yüklü miktardada ödemesi çıktı.ve iade filan söz konusu değil.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
142
sayın.......


muhasebe kaydı yapmadan önce olayı vergi kanunları açısından irdelersek.aşağıdaki sonuçlara ulaşırız.

vuk acısından:

278. madde göreYangın, deprem ve su basması gibi afetler yüzünden veyahut bozulmak, çürümek, kırılmak, çatlamak, paslanmak gibi haller neticesinde iktisadi kıymetlerinde önemli bir azalış vaki olan emtia ile maliyetlerin hesaplanması mutad olmayan hurdalar ve döküntüler, üstüpü, deşe ve ıskartalar emsal bedeli ile değerlenir.emsal bedel vukun

267/1. madde sine göre ''emsal bedeli, gerçek bedeli belli olmayan veya bilinmeyen veyahut doğru olarak tespit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsaline nazaran haiz olacağı değerdir.”

yangın sonucu tamamen zayi olmuş ticari mallar için vukunun 267. maddesindeki emsal bedeli esaslarından (üçüncü sıra) takdir esasına göre değerlenmesi gerekir. yangından sonra, değer kaybeden emtianın cinsi, miktarı ve maliyet bedelini gösteren listelerin bir dilekçeye eklenerek ilgili vergi dairesine müracaat edilmesi gerekir.

kdv kanunu acısından:

kdvk30/c hükmü şöyledir''Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığı’nın yangın sebebiyle mücbir sebep ilan ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi ”vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez.

kdvkanunu 58.mad. Mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi ile mükellefçe indirilebilecek Katma Değer Vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez.

fakat kdvk 30 mad.zayi olanan mallara ait kdvnin indirilmesine izin vermemiş olduğundan ticari malların zayi olması durumunda, bu mallar için yüklenilen kdv artık indirilemeyecek gelir ve Kurumlar Vergileri açısından gider olarak yazılacaktır.

muhasebe acısından:

mal Alış Kaydı
------------------------- / ----------------------------------
153 TİCARİ MALLAR 200
191 İNDİRİLECEK KDV 36
100 KASA 236
------------------------- / ----------------------------------

Zayi Olan Malların ilişkin muh.kaydı

------------------------- / ----------------------------------
689 DİĞ. OLAĞANDIŞI GİD. VE ZAR. 236

153 TİCARİ MALLAR 200
391 HESAPLANAN KDV 36

------------------------- / ----------------------------------


sonuç:
takdir komisyonu karaırına istinaden yanan malları ve kdvsini gider yazabilrsiniz.aksi takdirde zayi olan malları(yanan ticari malları) kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate almanız gereklidir.

celal elibuyuk
smmm-ist
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
17
SAYIN ELİBÜYÜK

CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ZATEN BEN BAHSETTİĞİNİZ ÜZERE AÇIKLAMASINI YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BİLDİRİMLERİ VE KAYITLARIMI YAPTIM TAKDİR KOMİSYONUNDA KARARIM ÇIKMAK ÜZERE. ANCAK VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ VE TAKDİR KAMİSYONU BAŞKANIYLA KONUŞMALARIMDA BUNUN MÜKÜN OLABİLECEĞİNİ ANCAK YASAL BİR DAYANAK BULMAM GEREKTİĞİNDEN BAHSETTİLER.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
değerli serdar,
sayın saybelin de belirttiği gibi vergi dairesine haber vermek suretiyle yangından dolayı zayi olan malların bedeli takdir komisyonu marifetiyle tespit edilir. bu rapora istinaden tamamen kullanılamayacak veya satılamayacak durumdaysa 158/153 kaydı yapılır. daha sonra da 621/158 kaydı yapılarak giderleştirilir. ancak daha önce indirim konusu yapılan kdv, hesaplanan kdv olarak varsa devreden kdvden düşülür veya ödenecek kdv olarak ödenir.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
142
sayın serdar bey.


iade alınacağına dair yasal bir dayanak bulmanız imkansız.zira kdv iadesi alabilmez için kdvnin tam istisna niteliğinde olması gereklidir.kısmi istisna niteliğindeki işlemlere ait kdv ve devir kdvsini yasal olarak iade talep etmeniz imkansızdır.halihazırdaki kanun bu şekildedir...........


celal elibüyük
smmm-ist
 
İ

İSMAİLYK

Ziyaretçi
DİİKKKATTT

arkadaslar herkese öncelikle iyi günler dilerim. Bu tür yangın mal çalımı vs. gibi işlerde önemli olan şeylerdemn biri malların sigortasının olup olmadıgı Eger O Yanan mallar sigorta tarafından karşılanırsa burada durum tesbiti yapmak gerekir ve Vergi Dairesne Ona göre bildirim yapmak gerekir
 
Üst