Yanlış Muhasebe Kayıt

myardimli

Katkı Sunan Üye
selam arkadaşlar.

15.280+kdv =18030,40 fatura kesiliyor

kayıtlara,

120 17950,40

600 15200
391 2750,40

kdv dogru islenmis satis 80 lira eksik kayitlara alinip beyan edilmis.
haziran ayinda yapilmis 2.gecici gecti aradan...

karsi firma ise kayitlara 18.030,40 alarak odeme yapmis.

bs den ceza gelecek tahmin ederim.

peki 600 nasil duzeltilir, fikri olan ?

kolay gelsin.

Selamlar
B formundan gelecek ceza,olayın diğer boyutu..kayıt düzeltme açısından ise;

haziran ayına
120 (B)
600 (A)
Açıklama: ..... nolu fatura kaydı düzeltme

Kaydı yapınız..Kdv beyanına düzeltme veriniz.Total kdv değişmeyecektir.Fakat en azından matrah ve kümülatif matrah güncel hali olacaktır.
Saygılar

Tahsin Bey,

Kdv'de sorun yok o doğru beyan edilmiş.

O kısımdaki bilgiler doğru.Beyanname için düzeltme vermeyeceğiz.

Tahsin Bey,

Kdv'de sorun yok o doğru beyan edilmiş.

O kısımdaki bilgiler doğru.Beyanname için düzeltme vermeyeceğiz.

Selamlar
Olayı sadece kdv vergisi açısından düşünmeniz bana göre hatalı olur.Sorunuzda matrahında 80 lira eksik beyan edildiğini yazdınız.Matrahın eşitlenmesi açısından düzeltme verilmesi en doğru hareket olacaktır.Tabiki karar sizindir.
Saygılar

selam arkadaşlar.

15.280+kdv =18030,40 fatura kesiliyor

kayıtlara,

120 17950,40

600 15200
391 2750,40

kdv dogru islenmis satis 80 lira eksik kayitlara alinip beyan edilmis.
haziran ayinda yapilmis 2.gecici gecti aradan...

karsi firma ise kayitlara 18.030,40 alarak odeme yapmis.

bs den ceza gelecek tahmin ederim.

peki 600 nasil duzeltilir, fikri olan ?

kolay gelsin.

Değerli arkadaşlar,

Geçici vergiye düzeltme gerekmez. Geçici madde uyarınca %10'luk bir geçici vergi matrah sapması bildiğiniz üzere kabul edilmektedir.

KDV'ye gelince, mükellef zaten toplam KDV'yi doğru beyan etmiş. Matrah ne kadar tutmasa bile, farkına vardığı ay KDV beyannamesinde kümülatif matraha 80 TL ilave ile bu problemde çözümlenir. Bunuda 600 hesaba yazacağınız 80 TL'ye karşılık 120 hesabada rakamı yazarsınız ve hesap gelen ödemeyle kapanır.

BS'ye gelince, her halükarda indirim zamanını aşmışsınız, vergi dairesi farkedene kadar beklemenizi tavsiye ederim.

Başka birşeye gerek yoktur.

Faydalı olması dileğiyle.

Son düzenleme:
KDV matrahının da (bir iki kuruş fark olabilir) doğru olması gerekir. Zira beyanda kdv göre matrah kontrolü var. Ayrıca yakın zamanda B formları ile ilgili "küçük farklar için görmezden gelin" gibi bir iç genelge forumda paylaşılmıştı.

KDV matrahının da (bir iki kuruş fark olabilir) doğru olması gerekir. Zira beyanda kdv göre matrah kontrolü var. Ayrıca yakın zamanda B formları ile ilgili "küçük farklar için görmezden gelin" gibi bir iç genelge forumda paylaşılmıştı.

Sayın merkür2,

KDV matrahı genelde Yıllık Bazda kontrol edilmektedir ve bu durumun uyum ve uyumsuzluğu ile karşılaştırılabilirliği firmanın işlem yapısına göre değişmektedir. Uyumsuzluk olsa bile izahı mümkün ise (Örneğin Yıllara Sair İnşaat işiyle uğraşanların matrahı hiçbir zaman tutmamaktadır ve vergi dairesi izahat istediği zaman izahı mümkündür) problem yaratmayacaktır. Bu bağlamda bakılması ve şekilcilikten her zaman kaçınılması pratik çözümler için faydalı olacaktır.

Evet KDV ile ilgili sıkıntı yok.

Geçici Vergi de %10 sınırı aşabilir miyiz diye dusundum başka eksiklerde vardı ama rakam 80 lira simdi farkettim.

O halde bu ayın başına bir kayıt yapsak...

120 80.-
600 80.-

yeterli olur mu ?

Selamlar
Sayın tktvlkn,söylediklerinizde haklılık payı yok değil,kendi içindeki mantığa bakarsanız doğru.Şekilcilik yapmaktanda tabii kaçınmak gerek fakat,takdir edersiniz ki,mevzuatta yazılı şekliyle ve en doğrusu olacak şekilde yorumlar yapmakta bizim görevimizdir.Yorumlar eksik olur,hatalı olur,bu ayrı bir konudur.Bizler olması gerekeni yazmak zorundayız.Bunlar dışında soru sahibi istedği varyasyonu uygulayabilir.O kendi problemidir.bazı sorular vardır ki,hepimiz aslında bunlarla karşılaşırız fakat hepimizin çözüm yolu da başka olur.Bu çözüm için risk almak icab ederse bile o riski biz alırız.Fakat burada benzer bir soruyu cevaplandırırken aldığımız risk ve kendi yaptığımız uygulama doğruymuş gibi düşünerek te soruları cevaplandıramayız.yani fiili hayatta aldığımız muhasebesel riskler burada cevap şeklinde yazılarak önerilmez.İsterseniz tabiki yorumların ekine riskli olduğunu belirtmek şartıyla başka alternatifler de ekleyebiliriz.Ama aslolan önce doğru uygulamayı yazmaktır..Bunların dışındaki alternatifleri uygulamak soru sahibinin keyfine kalmıştır.
şahsi düşüncem böyledir.
Saygılar

Selamlar
Sayın tktvlkn,söylediklerinizde haklılık payı yok değil,kendi içindeki mantığa bakarsanız doğru.Şekilcilik yapmaktanda tabii kaçınmak gerek fakat,takdir edersiniz ki,mevzuatta yazılı şekliyle ve en doğrusu olacak şekilde yorumlar yapmakta bizim görevimizdir.Yorumlar eksik olur,hatalı olur,bu ayrı bir konudur.Bizler olması gerekeni yazmak zorundayız.Bunlar dışında soru sahibi istedği varyasyonu uygulayabilir.O kendi problemidir.bazı sorular vardır ki,hepimiz aslında bunlarla karşılaşırız fakat hepimizin çözüm yolu da başka olur.Bu çözüm için risk almak icab ederse bile o riski biz alırız.Fakat burada benzer bir soruyu cevaplandırırken aldığımız risk ve kendi yaptığımız uygulama doğruymuş gibi düşünerek te soruları cevaplandıramayız.yani fiili hayatta aldığımız muhasebesel riskler burada cevap şeklinde yazılarak önerilmez.İsterseniz tabiki yorumların ekine riskli olduğunu belirtmek şartıyla başka alternatifler de ekleyebiliriz.Ama aslolan önce doğru uygulamayı yazmaktır..Bunların dışındaki alternatifleri uygulamak soru sahibinin keyfine kalmıştır.
şahsi düşüncem böyledir.
Saygılar

Sayın twolf,

Dediklerinize kısmen katılıyorum. Ancak yazdıklarımda bir risk unsuru oluşturan durum mevcut olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu yazdıklarım tamamen yaşanmış tecrübeyle sabit uygulamalardır. 6 yıldır muhasebe ve vergi denetim sektörü içindeyim. Çok yıllarca forumdan faydalandım, artık birazda faydalı olabilmek namına foruma katıldım. Bu yazdıklarım içinde kişisel yorum olmayıp, tamamı güncel uygulama ve yöntemdir. Bilmenizi ister, saygılar sunarım.

Sayun myardimli,

Farkedilen aya 120- 80 TL Borç, ve 600- 80 TL Alacak kaydediniz. Yıl aşmaması önemlidir.

Öncelikle anlayışınız için tşk.ederim sayın tktvlkn,
Yorumumun direk şahsınız adına yazılmış şekilde algılanması doğrusu beni üzerdi.tüm forum üyelerini ilgilendiren genel bir öneri olarak düşünülmesi tavsiyemdir.Şu konuda sizinle hemfikirim.Hepimiz tabiki tecrübelerimizi de yorumlara yansıtıyoruz.Fakat her zaman nihai karar soru sahibinindir.

b formu ile ilgili konuyu forumun her yerinde duyurmayalım ama B formları ile ilgili açılmış özel bir başlık var.O konuya ekleme yapacağım.Sanıyorum en ideal yeri o bölümdür.

Saygılar