Yanlış Sermaye Kaydı

Merhaba Arkadaşlar,
Bi sorunum varda ve bu sorun epey bi büyük gözüküyor..
çalışmakta olduğum a.ş.nin sermayesin de yanlışlık var oda şöle;
Şirketin sermayesi 50.000 tl, hazirun cetvelinde, en son yapılan genel kuruldada bu böle gözüküyor ama muhasebe programımda yani mizanda çıkan rakkam 100.000,00 tl olarak gözüküyor ve bu aradaki 50.000,00 tl lik fark 2007 yılında yapılmış 2007,2008 kurumlar vergi bey. 100.000,00 tl olarak verilmiştir.ayrıca defterlerimizde yazılı olduğu için sermayem 100.000,00 tl olarak gözüküyor.
bu problemi nasıl ortadan kaldırabilirim,bunun bana bi yaptırımı varmıdır?
bana yardımcı olursanız çok sevinirim,
şimdiden herkese teşekkür ederim.

Ynt: Yanlış Sermaye Kaydı

Selamlar.2007 yılında yapılan kayıda ulaşabiliyormusunuz?500 ün karşılığında hangi hesapları kullanmış.Genel kurul yapılmadan sadece kararla da sermaye artışı yapılmış olabilir (mi diye düşünüyorum) Bu nedenle karar defterini de kontrol etmek lazım.Belki genel kurul yapılıncaya kadar kararla sermaye artışı yapılmıştır.Siz önce karar defterini kontrol edin,sonra da 2007 yılında ki artış maddesini bulun sonra tekrar olayı irdeleyim.Saygılar.

En önce 2007 yılındaki hatanın nasıl oluştuğuna bakmak lazım. Bütün defterler yazdırıldığına göre 2010 yılı kayıtlarına düzeltme yapılabilir. Maliyenin bir vergi kaybı yok. Fark edilirse usulsüzlük cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer Bu durum hatadan kaynaklanıyorsa bence sermayenizi artırın hiç bir kayıt yapmayın.

Kolay gelsin

Lütfen forum kuralalrına uyarak küçük harf yazınız. Yoksa silinecek.

Yani 2006 nın kapanış fişinde sermaye 50 iken 2007 açılış fişinde 100 mü olmuş..İlginç..Bankaları nasıl tutturmuş peki..Ters kayıtla kaydı düzeltseniz bu defa da bankalar sırıtacak.banka hareketlerinde de bakmanız lazım.