Yanlışlıkla Tahriş Olan Çek

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Bir çekimizi müşterimiz yanlışlıkla elbisesi içinde yıkanmış ve çok kötü durumda çek no-çek sahibi yani hiç bişey okunmuyor bankaya iade için götürdük kabul etmedi çünkü hiçbişey okunmuyor dendi Bu çek ile ilgili en kolay ne yapmalıyız
Teşekkürler

Ynt: Yanlışlıkla Tahriş Olan Çek

Çeki yazanla görüşüp ikna ederek yeni bir çek alarak veya vadesinde elden tahsil ederek. Üçüncü seçenek pek hoş olmasada üzerine bir bardak su içerek.

çek sahibi biziz biz çeki bankaya iade edemiyoruz ödemesini çekin elden yaptık fakat bankaya iade edemiyoruz kabul etmiyorlar

Çek no.su sizde mevcuttur. En azından makbuzda yazar. Bu numarayı bir talimatla durumu anlatarak bildirin iptal edeceklerdir.

Şu numaralı çekimiz çalındı deyip, İPTAL edilmesini yada ÖDENMEMESİNİ isteyiniz.

Çekimiz zaten bizde müşteriye verdiğimiz çeki geri aldık fakat okunmaz vaziyette ve bu tahriş olmuş çeki biz kendi bankamıza iptal edip iade ediyoruz banka bu çek yaprağı nın hiç bir şeyi okunmuyor iade alamam söylediğiniz çek yaprağımı belli değil bu yüzden o çek yaprağı diye banka geri almıyor yani 1 yaprağı bankaya geri vermedik gözüküyor
ne yapmamız lazım

bankaya geri vermeseniz ne oluyor o çeki?

Bir yazı yazıp çek numarası ile o çekin tahirp olduğunu iptal edildiğini bildirin.

merhabalar daha yeni üye oldum foruma ama hemen yardıma ıhtıyacım var cok ACİLL

İçinde müsterilerimden aldıgım 6 tane farklı çek olan cüzdenım makinada yıkandı,sok olmus durumdayım ne yapabılırım

biraz ceklerden bahsedıyım 5 tanesınde butun bılgıler karısık da olsa okunuyor ama bı tanesınde cek yapragı bombos olmus yanı uzerıne yazılanların hepsı sılınmıs fırmanın kendı bılgılerı duruyor

izlemem gereken yol nedır,lutfen yardım edin

r_can ' Alıntı:
merhabalar daha yeni üye oldum foruma ama hemen yardıma ıhtıyacım var cok ACİLL
İçinde müsterilerimden aldıgım 6 tane farklı çek olan cüzdenım makinada yıkandı,sok olmus durumdayım ne yapabılırım
biraz ceklerden bahsedıyım 5 tanesınde butun bılgıler karısık da olsa okunuyor ama bı tanesınde cek yapragı bombos olmus yanı uzerıne yazılanların hepsı sılınmıs fırmanın kendı bılgılerı duruyor
izlemem gereken yol nedır,lutfen yardım edin
ben olsaydım yapacağım şu olurdu kazıntı, silinti vs. gibi nedenle çekler bankalar tarafından ödenmez. mutlaka çekin üzerinde düzeltme ve çeki yazan kişinin parafı (küçük imzası) düzeltme yapılan yerin hemen üstüne yapılması gerekir. ancak sizin yazdıklarınızdan anladığım çeklerin tamamen perişan olduğu öncelikle bu çekleri aldığınız müşterinize durumu haber vermeniz,
ve çekin ilk sahibini (keşide eden) bulmanız daha sonra o çekle ilgili olarak savcılıktan ve mahkemeden çeklerin kullanılmayacak derece de harap olduğuna dair mahkeme kararını keşideciye bildirirseniz. sanıyorum ki yerine çek verebilir. Çeklerin kaybedilmesinde keşideci çeki ödemek için 6 ay bekleyebilir. bunuda gözardı etmeyin. sürec uzun ve yorucu bence bir avukat"tan yardım alın.