Yansıtma Faturasında Fatura Tipini İADE Seçmek

Üstadlar hayırlı günler
Kesmiş olduğumuz yansıtma faturası ile ilgili bir sorum olacaktır.
Maden sahasını bu yıl içinde başka firmaya devir ettik.Bazı kurumlarda daha devirler gerçekleşmedi.Bu yüzden resmi kurumlardan bir tanesinin firmamıza kesmiş olduğu faturayı bizde artık firmamızla alakalı bir gider olmadığı için devir alan firmaya yansıtma faturası kestik.Resmi kurumdan gelen faturayı alıştan iade yaparak ilgili firmaya fatura kestim.Fatura açıklamaların yansıtma faturası olduğunu belirtim.Yalnız fatura tipinde ekte görüldüğü gibi İADE yazıyor.Bu durumda cezai durum nedir ?Ceza varsa incelemede mi ortaya çıkar yoksa maliyenin sistemleri bunu otomatikman fark eder mi ?

Konu hakkında yardımcı olan değerleri bilgilerini bizimle paylaşan üstadlara teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-12-27 113833.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-12-27 113833.jpg
    125.8 KB · Görüntüleme: 5
Üstadlar hayırlı günler
Kesmiş olduğumuz yansıtma faturası ile ilgili bir sorum olacaktır.
Maden sahasını bu yıl içinde başka firmaya devir ettik.Bazı kurumlarda daha devirler gerçekleşmedi.Bu yüzden resmi kurumlardan bir tanesinin firmamıza kesmiş olduğu faturayı bizde artık firmamızla alakalı bir gider olmadığı için devir alan firmaya yansıtma faturası kestik.Resmi kurumdan gelen faturayı alıştan iade yaparak ilgili firmaya fatura kestim.Fatura açıklamaların yansıtma faturası olduğunu belirtim.Yalnız fatura tipinde ekte görüldüğü gibi İADE yazıyor.Bu durumda cezai durum nedir ?Ceza varsa incelemede mi ortaya çıkar yoksa maliyenin sistemleri bunu otomatikman fark eder mi ?

Konu hakkında yardımcı olan değerleri bilgilerini bizimle paylaşan üstadlara teşekkür ederim.
ali84: Bu işlem ile alakalı vergi idaresinin böyle bir kontrolü yok. Vergi incelemesi konusuna gelince detaylı bir kontrolde ancak bu fatura çıkabilir onun haricinde bulunması kolay değil. Ancak bizler işlemlerin doğruluğu adına hareket etmemiz gerektiğinden öncelikle yapmanız gereken işlem faturanın karşılıklı sistemden iptalidir. 8 günlük kanuni süresi geçti ise kep ya da noter üzerinden iptal işlemi yapılmasıdır.

Ancak bunun en kısa yolu siz bunu kayıtlarınıza gelir yazar karşı tarafta gider yazar ise sadece sıkıntı olacak nokta senaryo tipi olacaktır. Genel olarak bir incelemede durumu müfettişe izah ettiğinizde maliyeyi vergi kaybına uğratan bir işlem olmadığından olumsuz bir durum olmayacaktır. Fatura tipinin farklı seçilmesinden kaynaklı sürekli olmayan hatalardan dolayı ceza kesildiğini de açıkçası duymadım.