Yansıtma Faturasının İçeriği Ve Dönemselliği

merhabalar,

inşaat işiyle uğraşan 2 firmamız var ve bitanesi üzerinden çok yoğun kredi kullanıyoruz. kredi kullanadan diğerine 2015 yılında kullanmış olduğumuz ve ikinci firmanın işlerinde kullandığımız kredilerin faizleri için bir yansıtma faturası kesecek. Bunu kredi kullanan firmamızın aşırı faiz giderine katlandığı ve aslında bu kadar bir iş yükünün olmaması sebebiyle yapıyoruz. yani mali müşavirimizin bize anlattığı bu. faiz yükünü paylaştırmak bir netice.

benim sizlere sormak istedğim ise bu faturayı keserken nelere dikkat etmeliyiz ve geçmiş yıllar içinde yine bu sebeple 2015 te fatura kesebilirmiyiz. yani örneğin 2013-2014 yıllarındada bu gibi kredi kullanığ diğer inşaatın fonlamasında kullanıldıysa bunuda 31/12/2015 tarihli faturamızda kesebilirmiyiz.

yardımlarınızı rica ediyorum üstadlar

Önceki yılların masraflarını bu yıl yansıtmanızın size hiç bir faydası olmaz. ancak sadece beyanname düzeltmesi yaparak da telafi edebilirsiniz. yani geçmiş yıl beyannameleriniz için düzeltme beyannamesi verebilirsiniz? örneğin A şirketinden B şirketine aktaracağınız masraf 100.000 TL ve yılı 2014 ise 2014 yılı kurumlar vergisi beyannamesi için matrahını 100.000 TL artırabilirsiniz. ancak işlemi yaparken açıklamayı mutlaka güzel bir şekilde yapın. ayrıca 2014/Aralık dönemi için KDV beyannamesini düzeltmek size kalmış. çünkü bu işlemin KDV'ye tabi olup olmadığı tartışmalı bir konudur.

Önceki yılların masraflarını bu yıl yansıtmanızın size hiç bir faydası olmaz. ancak sadece beyanname düzeltmesi yaparak da telafi edebilirsiniz. yani geçmiş yıl beyannameleriniz için düzeltme beyannamesi verebilirsiniz? örneğin A şirketinden B şirketine aktaracağınız masraf 100.000 TL ve yılı 2014 ise 2014 yılı kurumlar vergisi beyannamesi için matrahını 100.000 TL artırabilirsiniz. ancak işlemi yaparken açıklamayı mutlaka güzel bir şekilde yapın. ayrıca 2014/Aralık dönemi için KDV beyannamesini düzeltmek size kalmış. çünkü bu işlemin KDV'ye tabi olup olmadığı tartışmalı bir konudur.

çok teşekkürler

2014 yılına ait kredi faizini 2015 yılında yansıtamazsınız. Bu kestiğiniz fatura artık masraf yansıtması olmaz. Doğrudan vade farkı olur. KDV ye tabi olur. zaten dönemsellik gereği 2015 de bir önceki yıla ait gideri yansıtmanız da olası değildir. Yansıtan firma bunu gelir yazabilir ancak yansıtılan firma sadece kkeg yapmak zorundadır. Kdv de doğal olarak indirim konusu yapılamaz.
Yansıtma faturası daha öncede söz ettiğim gibi öncelikle dönemsel olmalıdır, ve gelen faizler ve BSMV ile birebir örtüşmeldir. Tahakkuk tarihinde yansıtılmaldır.

2014 yılına ait kredi faizini 2015 yılında yansıtamazsınız. Bu kestiğiniz fatura artık masraf yansıtması olmaz. Doğrudan vade farkı olur. KDV ye tabi olur. zaten dönemsellik gereği 2015 de bir önceki yıla ait gideri yansıtmanız da olası değildir. Yansıtan firma bunu gelir yazabilir ancak yansıtılan firma sadece kkeg yapmak zorundadır. Kdv de doğal olarak indirim konusu yapılamaz.
Yansıtma faturası daha öncede söz ettiğim gibi öncelikle dönemsel olmalıdır, ve gelen faizler ve BSMV ile birebir örtüşmeldir. Tahakkuk tarihinde yansıtılmaldır.

Sayın nguroy, bir sonraki yıl yansıtılan bir masraf neden sadece dönem geçiyor diye KDV' ye tabi olsun? Bu noktayı açar mısınız?

Açıklamaya çalıştım. Zaten " bir sonraki yıl" deyince dönemi atlamış olmuyormuyuz. Yıl içindeki dönemler için böyle birşey yok.
Ancak siz bu sene gider yazmadığınız anacak bu yıla ait olduğu net belli olan bir gideri ertesi sene gider yazabilirmisiniz.?Burda söz konusu olan masrafın yansıtılması ise , yansıtacak şirket geçmiş yılda almış masrafına yazmış, matrahtan indirmiştir. Ertesi sene bunu nasıl yansıtır? Vergi yasalarının ve muhasebenin temel prensiplerinden biri de " dönemsellik " değilmidir?
KDV konusunda ise artık bu masrafın yansıtılması değil yeni bir vade farkı hizmeti geliri haline gelmiştir. Bence kdv de tahakkuk etmelidir.

Vade farkı bir ödemenin zamanında yapılmamasının karşılığında katlanılan bedeldir. bunun kredi aktarımı ile herhangi bir ilgisi olamaz.

soruyu soran arkadaşımız, bir şirketin adına alınan kredilerin diğer şirket tarafından kullanıldığını, yani kredi aktarımı yapıldığını ancak masrafların aktarılmadığını ve masraf aktarımının sonradan geçmişe dönük olarak yapılıp yapılamayacağını sormuş. Biz de örneğin 2014 yılındaki masrafın 2015 yılında veya 2016 yılında bir şirketten diğerine aktarılmasının her iki şirket için de faydası olmayacağını söyledik.

diğer yandan, masraf aktarımının nasıl yapılacağı konusunda iki görüş vardır. bunlardan birincisi masraf aktarımı için herhangi bir belge düzenlenmesi gerekmediği ve bu nedenle de aktarılan masrafın KDV'ye tabi olmadığı şeklindedir. ikinci görüş ise masraf aktarımının faturaya bağlanması ve faturada aktarılan masraf üzerinden KDV hesaplanması gerektiğini savunmaktadır. bunlardan ikincisi idarenin de görüşünü yansıtmaktadır.

buna göre önceki yılların masraflarının bu yıl yansıtılmasının her iki şirkete hiç bir faydası olmaz. böyle bir şey yaparlarsa da ödedikleri vergiler yanlarına kar kalır. bunun yerine geçmiş yıl beyannamelerini düzeltmek daha akıllıca olacaktır. ayrıca bundan sonraki dönemler için herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için, her dönem, masraf aktarımının faturaya bağlanarak yapılması ve faturada KDV hesaplanması yerinde olacaktır. neticede hesaplanan KDV diğer şirket için indirilecek KDV olarak dikkate alınacaktır.

Saygılarımla...

Açıklamaya çalıştım. Zaten " bir sonraki yıl" deyince dönemi atlamış olmuyormuyuz. Yıl içindeki dönemler için böyle birşey yok.
Ancak siz bu sene gider yazmadığınız anacak bu yıla ait olduğu net belli olan bir gideri ertesi sene gider yazabilirmisiniz.?Burda söz konusu olan masrafın yansıtılması ise , yansıtacak şirket geçmiş yılda almış masrafına yazmış, matrahtan indirmiştir. Ertesi sene bunu nasıl yansıtır? Vergi yasalarının ve muhasebenin temel prensiplerinden biri de " dönemsellik " değilmidir?
KDV konusunda ise artık bu masrafın yansıtılması değil yeni bir vade farkı hizmeti geliri haline gelmiştir. Bence kdv de tahakkuk etmelidir.

Dönemsellik noktasında sizinle mutabıkım üstat. Yalnız sene geçtiği zaman neden KDV ye tabi oluyor o konuda aynı düşünmüyorum sizinle. VUK 3. maddede vergilendirmede işlemlerin gerçek mahiyetinin esas olduğu açık şekilde ifade edilmiştir. Bir masraf yansıtması KDV' ye tabi değil ise, ki ben olmadığını düşünüyorum sayın sakindurum, yıl geçtiğinde de KDV' ye tabi değildir. Bunu tartışalım bence üstadım.

Dönemsellik noktasında sizinle mutabıkım üstat. Yalnız sene geçtiği zaman neden KDV ye tabi oluyor o konuda aynı düşünmüyorum sizinle. VUK 3. maddede vergilendirmede işlemlerin gerçek mahiyetinin esas olduğu açık şekilde ifade edilmiştir. Bir masraf yansıtması KDV' ye tabi değil ise, ki ben olmadığını düşünüyorum sayın sakindurum, yıl geçtiğinde de KDV' ye tabi değildir. Bunu tartışalım bence üstadım.

Bil_gin Bey;

Ben olanı ifade ettim. yani uygulamayı ve farklı görüşleri ifade ettim. Zaten ben de aynen sizin gibi aktarılan krediler için vergilendirme yapılmaması gerektiğini ve masraf aktarımının KDV ye tabi olmaması gerektiğini düşünüyorum. yani sizinle aynı fikirdeyim. ama yapılan incelemelerde maalesef farklı düşünülmekte ve mükellefler cezalandırılmaktadır.

ayrıca sizin gibi ben de masraf aktarımının sene geçtiği zaman neden KDV ye tabi olmasını anlayamadım.

Tartışalım tabiki;

Zaten ben de kendi görüşümü belirttim. Kesinlikle böyle olmaldır demedim.

Benim dayanağım masrafın ait olduğu dönemde yansıtılmasıdır. Dönem geçerse sanki işlemler arasında illiyet bağı kopar gibi düşünüyorum. Bu nedenle zaten öküz altında buzağı arayan Mali idare bunun kdv si nerde diye başımıza ekşir.))):)

Sayın Arkadaşlar,

Konu ile ilgili KDV meselesini bir başka balık altında Mali İdarenin görüşünü açıklayan bir özelgeyi paylaşarak Ferhat kardeşim ortaya koydu. Bence bunu tartışmak artık gereksiz. Üzerinde düşünülmesi gereken şey kredi faizinin ertesi yıl yansıtılması meselesi. Nizama bir açıdan katılıyorum önceki yılın faiz giderini yansıtmak bu giderin olmadığını da ortaya koymaktır. Eğer "Faiz Giderleri" hesabına yazdıysanız ertesi yıl yansıtırken de bu hesaba ters kayıt yaparak aynı hesabı sıfırlamanız lazım ki mümkün değil, ancak aynı yıl olsa mümkündü. Ertesi yıl bunu yapamayacağınız için asıl sorun burada doğar, yani bunun faiz gelirinin yansıtılması olup olmadığını karine olarak ortaya koyamazsınız. Belki bu gideri bir tranzituar hesaba aktardıysanız o zaman düşünülebilir. Biraz zorlama mı olur, galiba.