Yapılmakta olan yatırımlar-sermaye artışı

merhaba

258 yapılmakta olan yatırımlar hesabında (makine üretimi yapılmış) 2010 yılından devreden 315.000 tl bakiyeyi 2011 yılında 253 hesaba devrettim.
Biz bu bakiyeyi 253 hesaba devretmeseydim, sermaye arttırımı için kullanabilirmiydik acaba ?

Ynt: Yapılmakta olan yatırımlar-sermaye artışı

Muhasebe tekniği açısından böyle bir şey mümkün değil.

Bende aynı şekilde biliyorum da,
patron nereden duymuşsa sermayeye ilave edelim dedi.
Bende acaba bilmediğim özellikli bir durum mu var diye sizlere danışma ihtiyacı hissettim.

cevabınız için teşekkür ederim.

Selamlar
Ayni sermaye artışında bulunabilmeniz için ilgili yatırımın tamamlandığını ve işletme duran varlık hesabına alındığını göstermelisiniz.Sonrasında ilgili duran varlığı sermaye artışında kullanabilirsiniz.
Saygılar

Ayni sermaye artışı için önce sermaye arttırım kararı alıp,sonra yatırımı bilançonun aktifine alıp 501 Ödenmemiş Sermaye ile mahsup etmek gerekirdi.

Ben şu bilanço kalemlerinin sermayeye ilave edileceğini okumuştum,
1-Sermaye düzeltmesi olumlu farkları
2- ortaklara borçlar
3- değer artış fonları
4- iştirak hisseleri ve gayrımenkul satış karları
5- geçmiş yıl karları
6- özel fonlar

duran varlıkların sermayeye ilave edileceği maddesi hangisine giriyor..
Bununla ilgili kanun madde no. vs.. verebilirmisiniz ?

Hiç birine girmez,yavuzer.m yukarıda saydığınız unsurların hepsinde ortak bir nokta var,bilmem fark ettiniz mi? Bunların hepsi bilançonun pasifinde yer alan unsurlar, oysa maddi duran varlıklar aktifte yer alır. Konu burada anlatamayacağım kadar detaylı, aklınızda şu kalsın başka bir kalemden sermayeye aktarım yapacaksanız,o kalemin de pasif karakterli olması gerekir.

koraykarakaya ' Alıntı:
aklınızda şu kalsın başka bir kalemden sermayeye aktarım yapacaksanız,o kalemin de pasif karakterli olması gerekir.

süper açıklama

maddi duran varlığa alacak kaydı verirseniz, karşılığında sermayeye borç kaydı vermeniz gerekir ki, bu durumda sermaye azalmış olur.

Benimde merak ettiğim bir şey var. Tam olarak sermaye artışı değil ama duran varlık ile alakalı

şöyle izah edeyim;
Bir gelir vergisi mükellefi VUK 177.maddesindeki hadleri aştığından dolayı 2012 de Bilanço usulüne geçti.
Bu şahıs, bir otobüs firması altında otobüs işletmeciliği faaliyetinde bulunuyor.
ve 2011 yılında 330.000.-TL lik bir otobüs aldı.

yeni yılda bilanço usülüne geçtiği için, bu duran varlık kalemini (330.000.-TL) sermaye olarak gösterebilir miyim?

Zaten bilanço 254 TAŞITLAR 330.000/500 SERMAYE 330.000 şeklinde olacak başka bir yabancı kaynak kullanımı yoksa.