Yaptığım havaleyi geri alamıyorum.

Meralll

Katkı Sunan Üye
Merhabalar, bir emlakçı ile ev kiralama konusunda anlaştık ve komisyonunu havale ile yaptım. Fakat ev sahibi ile son anda anlaşamadığımız için sözleşmeyi yapamadık.
Göndermiş olduğum emlak komisyonunu emlakçı bana geri göndermiyor. Göndereceğini söylüyor. Fakat ben işimi garantiye almak istiyorum. Göndermemesi durumunda ne yapabilirim? İtiraz için yasal süre nedir? Havale dekontunda emlak komisyonu olduğunu da belirttim.
Yanıtlarsanız sevinirim.
Tşkler.

Ynt: Yaptığım havaleyi geri alamıyorum.

bunu hukuki bir forumda sormanız gerekir

İlinizdeki tüketici hakem heyeti başvurularını alanlarla görüşmelisiniz.

Eğer yasal yola gidecekseniz. Derhal vakit geçirmeden noter kanalıyla bir tebligat yaparak en kısa zamanda (örneğin 2 gün içinde) ... şu banka hesabıma gönderilmesi diye talepde bulunun.
Daha sonra ödemez ise icra dan takip yaparsınız

İlk adım olarak bankayı arayın ve durumu anlatın, karşı taraftan bilgi almak için hesabını dondurabilirler.

Bu bankayı ilgilendirmez. Havale karşı hesaba geçtiği andda artı gönderenin hiç bir hakkı kalmaz. ancak hesabına para geçen kişi kendi rızası ile iade ederse edilir. Yoksa yasal yollar gereklidir.

sebepsiz zenginleşme konusuna girer. ortada yazılı bir sözleşme yoksa yanlışlıkla gönderdim vs. diyebilirsiniz..

Elbette iş yasal platforma yansırsa birçok yolu vardır.
En doğrusu da hataen böyle bir havalenin yapıldığını, bu paranın ödenmesi için herhangi bir neden olmadığını ileri sürmektir.

bence bir avukat ile görüşüp hemen icra takibine geçin derim zaman kaybetmeden ::)

Yanıtlarınız için çok tşk ederim. Avukata da danıştım, icra takibi başlatabiliriz dediler. Bugüne emlakçıya süre vermiştim. Az önce ödemesini yaptı. Çok şükür ki davalarla uğraşmam gerek kalmadı.
Yardımlarınız için tşkler.

Sebepsiz zenginleşme konusuna girer ancak parayı gönderirken açklama yazmadıysanız yargıtay kararlarında örnekler var diyorki : açıklamasız gönderilmiş paralar mevcut bir borcu ödemek içindir.Yani bişey kanıtlamanız zor.En kötü ihtimalle emlakçı mahkemede arkadaş çok cömerttir bana bağış yapmıştır der yine size o parayı ödemez eğer istemezse.Bir avukat arkadaşımın başına 45,000 tl lik böyle bir olay gelmişti o anlatmıştı oradan biliyorum.Adam arkadaş bana bağış yapmış demiş hakimde kabul etmiş :)

Yok artık. :) Bu doğru değil. Kimse kimseye durup duruken bağış yapmaz. Bağış toplayabilecek kuruluşlar da zaten belirlenmiştir. Bağış yapılırsa bunun intikal vergisi verimesi gerekir. Avukat sanırım biraz latife yapmış.

Yok latife değil.Yargıtay kararları var.Açıkça Havale eft gibi konular mevcut borçlar kanunumuzda yer almadığı için yargıtay kararları örnek teşgil ediyor.Diyorki; bankadan yapılan havalede açıklama yazılmamışsa borcunu ödedi kabul edilir.Tabi tabir bu şekilde değil de ben aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum ama sonuç olarak anlatılmak istenen bu.Ve bağış konusuda gerçekten düşündüğünüzde mantıklı.Çok sevdiğimiz bir arkdaşımıza paramızı hibe edebilirz.Ben 10 tl hibe ederim bütçem o kadadardır siz 10,000 tl hibe edersiniz paranız vardır.Buna mahkeme karışamazki.Verdikten sonrada geri isterseniz ben mahkemede bağış yaptığınızı söyleyerek savunma yapabiliyormuşum avukat arkdaşımın bizzat başına geldiğini söylediği hadise aynen böyledir.

Sevgili dostum;
Elbette böyle bir savunma herkes yapabilir. Ancak önemli olan mahkeme ne karar vermiş ve kesinleşmiş mi?
Aslında tabi olayın özüne bakmak lazım. Burdan uzaktan karar vermek doğru olmaz.

sizin için bir yargıtay kararı bulmaya çalışıcam.

nguroy ' Alıntı:
Eğer yasal yola gidecekseniz. Derhal vakit geçirmeden noter kanalıyla bir tebligat yaparak en kısa zamanda (örneğin 2 gün içinde) ... şu banka hesabıma gönderilmesi diye talepde bulunun.
Daha sonra ödemez ise icra dan takip yaparsınız

Bana göre en mantıklısı bu yane şimdi avukat felan devreye soktuğunuzda masraf yapmak zorunda kalıcaksınız öncelikle meslektaşımın tavsiyesini dikkatini almanızı öneririm

Tebligat yapacak banka müşterisinin kimlik bilgilerini ve adresini bankadan alabileceğinizi hiç sanmıyorum.

Diğer bir seçenek

Sevgili, Meralll söz ettiğiniz emlakçıyla aranızda kanıtlayabileceğiniz bir akit varmı, bu akitte sözleşme gereği alınan emlak komisyonu geri iade edilmez kelimesi geçiyormu, eğer geçmiyorsa bu durumda paranızı geri alabilirsiniz çünkü dekontunuzda emlak komisyonu olduğunu belirtmişsiniz bu durumda ispat karşı tarafa düşer. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kanun No:4077 bu kanundaki Tüketici, Tüketici İşlemi, Md 4/A daki Ayıplı Hizmet ve Sağlayıcı kavramlarını okursanız hatta vaktiniz varsa kanunun tümünü okursanız haklı olduğunuzu görüceksiniz, bu kanun maddelerine atfta bulunarak karşı tarafın adres ve telefonunu ve dekontunuzun fotokopisini de ekleyerek dilekçe ile Tüketici Hakları hakem heyetine başvuru yapabilirsinz en geç 3 ay içinde sonuçlandırmak zorundalar, Ha tüketici Hakem heyetinden şöyle bir yazı gelirse hiç şaşırmayın karşı tarafa ulaşılamadığından haksız bulundunuz bir üst mahkemeye taşıyın, ilginçtir değilmi ispat tarafı emlakçıya ait ama haksız bulunan sizsiniz inanın özellikle banka kredilerinde telefonda yapılan satışlarda sistem ya bilgisiz rapörtör ve önüne gelen herşeyi okumadan, yada okuyup bilmeden imzalayan hakem heyeti tarafından yada bilerek bir şekilde korunduğu düşüncesindeyim(Yıldırma politikası). Üst mahkemede kazanırsınız. Hakem heyetlerini üst Mahkemelere yardımcı olmak maksadı ile kurdular ama iş sonuçta hep üst mahkemelere gidiyor

ALLAH ADİLDİR, HAKEMDİR,HAKİMDİR ONUN VASIFLARI NE YÜCEDİR.Bu dünyada işi kitabına uyduran uydurana yok bana arkadaşın borcu vardı onu ödedi,yok bu hava parasıydı,yok aramızda borç ilişkisi vardı,yok bağış yaptı vesaire vesaire esaire.Bu yalan dünyada işi kitabına uyduran uydurana sonra yasalarla beraber kendi nefislerinide okşayıp kendilerini halı görüp kendileride inanıyorlar ne yazık.Kulun bir hesabı varsa YÜCE MEVLAMIN DA elbet bir hesabı vardır.Amerika şeytanı,israil tehditi, pkk v.b. dışardaki düşmandan daha kuvvetisi içimizdeki nefis düşmanıve o bize her zaman yeniyor maalesef.

Bu iki kul arasındaki ticari ilişki allah la ne ilgisi var onu anlayamadım?
Yani birinin allahı var diğerinin yokmu?