Yayın Evleriyle İlgili

bir yayın evi firması sadece alım satım işiyle ilgilenmekte.. ama kendi kitaplarını bastırmak için bir matbaa ile anlaşmış ,kağıt faturasını kendi ismine kestirmiş ve matbaaya kağıtları vermiş .bu durumda alınan kağıtları hangi hesaba koyarız..matbaacının bize vereceği kitapları 153 hesapta yazabilirmiyiz.ilginize şimdiden teşekkürler

Ynt: Yayın Evleriyle İlgili

Merhaba,
Kağıtları alan Yayınevi bunları 150 hesabına alacak ve bunları matbaaya teslim etmesi fasona gönderilen malzeme olarak değerlendirilmelidir. Kitaplar basılıp teslim alındığı zaman kağıt maliyetleri ve matbaa ücreti (ve varsa başka masraflar) birleştirilerek 153 hesaba alınabilir.

sayın başkanım,
153 ticari mallar hesabı; herhangi bir değişikliğe tabi tutulmadan aynen satılmak üzere işletmeye alınan (emtia) ve benzeri kalemlerin izlendiği hesaptır.
Bu nedenle; matbaaya kağıt olarak veriliyor,ancak kitap olarak alınıyor.değişikliğe uğruyor.bu nedenle 153 hesabın uygun olmadığını düşünüyorum.

alınan kağıtları;
150..................
191..................
320..................

---------------------------------------------
kağıtları üretime sevk ettikçe,
710............................
150........................
siz hernekadar yayınevi olsanızda basım işlerini matbaaya yaptırdığınıza göre,dışardan fayda sağlıyorsunuz bu nedenle,
740.......................(matbaaya ödenen ücret)
191........................
320..............................
----------------------------------------------
hesaplarını kullanması daha uygun olmazmı

NİSAN ' Alıntı:
sayın başkanım,
153 ticari mallar hesabı; herhangi bir değişikliğe tabi tutulmadan aynen satılmak üzere işletmeye alınan (emtia) ve benzeri kalemlerin izlendiği hesaptır.
Bu nedenle; matbaaya kağıt olarak veriliyor,ancak kitap olarak alınıyor.değişikliğe uğruyor.bu nedenle 153 hesabın uygun olmadığını düşünüyorum.
Merhaba,
Haklısın dalgınlığıma gelmiş.

NİSAN ' Alıntı:
alınan kağıtları;
150..................
191..................
320..................

kağıtları üretime sevk ettikçe,
710............................
150........................

Buraya kadar hemfikiriz.

NİSAN ' Alıntı:
siz hernekadar yayınevi olsanızda basım işlerini matbaaya yaptırdığınıza göre,dışardan fayda sağlıyorsunuz bu nedenle,
740.......................(matbaaya ödenen ücret)
191........................
320..............................
----------------------------------------------
hesaplarını kullanması daha uygun olmazmı
Burada benim görüşüm 740 yerine 730 hesabın kullanılmasıdır. Çünkü yayınevi bir hizmet üretmiyor. Ticari bir mal üretiyor.
Son olarakta 710+720+730 hesapların toplamı 152 hesaba alınarak satışa hazır gelecektir.

bence yayınevi,kitabı doğrudan üretmediğinden dolayı ticari mal üretiyor sayılmaz.sadece kağıt alıp,kitabı dışarda bastırıyor.kendisi arada hizmet vermiş oluyor. kitap basım işini dışarda matbaada yaptırıyor,yani dışardan hizmet alıyor.
bu nedenle 740 hesabın uygun olduğunu düşündüm.

NİSAN ' Alıntı:
bence yayınevi,kitabı doğrudan üretmediğinden dolayı ticari mal üretiyor sayılmaz.sadece kağıt alıp,kitabı dışarda bastırıyor.kendisi arada hizmet vermiş oluyor. kitap basım işini dışarda matbaada yaptırıyor,yani dışardan hizmet alıyor.
bu nedenle 740 hesabın uygun olduğunu düşündüm.

Merhaba,
Yayınevinin yaptığı her ne kadar hiz met değilse bile, hizmet olması durumunda 710-720 hesaplar kullanılmaz sadece 740 hesap kullanılır.
Soruyu soran arkadaşımız soru içinde yayınevinin "kendi kitaplarını" bastırmak için ibaresini kullandığına göre bir hizmet üretimi değil mamul üretimi vardır. Kitap basımı tamamlandığı zaman yayınevi bunu stoklarına almak durumundadır.