Yeni A.Ş.Kuruluşu Hk.

günaydın arkadaslar.konuyu dogru yeremı actım bılmıyorum ama yenı bır aş kurulus işlemı yapılcak.internetten arastırdım fakat okadar karısıkkı ıyıce kafamız karıstı.kurulus ıslemlerını ve yapmamız gerekenlerı sırasıyla paylasacak arkadaslar varmı acaba tsk ederım..

Mersis'te Yeni Anonim Şirket Kuruluşu seçeneğinden tüm bilgileri sırayla doldurup ana sözleşme hazırlayacaksınız. Sonra Şirket Kurulum Bildirim formu, taahhütname gibi ek evraklar hazırlanacak. Tamamlandıktan sonra Mersis'ten Onaya Gönder'e basarak başvuruyu başlatacaksınız. Mersis'teki talep no'sunu ortaklara vereceksiniz, o numara ile bir notere gidecek ve noterde şirket ana sözleşmesi ile şirket ünvanı altında imza beyannamesi düzenleyecekler. Bunlar hazır olunca Ticaret Sicil Memurluğundan randevu olarak tüme gerekli evraklarla tescile gideceksiniz. En geç tescilin yapıldığı gün şirketin muhasebe defterlerinin de tasdik edilmesi lazım. (A.Ş için : Yevmiye, Kebir, Envanter, Damga Vergisi, Pay defteri, Genel Kurul Müzakere Defteri, Yönetim Kurulu Karar Defteri) Daha sonra vergi dairesi, SGK vs. açılışı.

Kolay gelsin üstadlar,
A.ş açılışı için ilk önce şirketin bağlı olacağı vergi dairesinden potansiyel vergi numarası alındıktan sonra sermayenin 10.000/4 lük kısmını bankaya yatıracağız ondan sonramı mersis üzerinden işlemlere başlıycağız?
A.ş kuruluşunu adım adım anlatabilirmisiniz?

Merhaba,

benim anlamadığım başka bir konu var: esas sermaye 50000.- TL, kuruluşta 1/4 yani 12500.- TL yatırılması lazım, geri kalan 3/4 kısmı 2 sene içinde. Bir de bir 100000.- TL ortalıkta dolaşıyor sermaye olarak onu hiç anlamadım, "...esas sermaye sisteminde sermayenin en az 50.000.-TL ve kayıtlı sermaye sisteminde de en az 100.000.-TL olması zorunludur..", anlamadım ?
Kayıtlı sermaye sistemi ne oluyor ? Bir basit örnek verebilir misiniz ?

Kayıtlı sermaye sistemi ; Sermaye piyasası kanununa göre Anonim ortaklığa sahip olanların yaptığı sözleşmeye uygun olarak sözleşmelerde belirtmek kaydı ile yönetim kurulunun vereceği karar doğrultusunda, Türk Ticaret kanununda belirtilen sermaye arttırılması hükümlerine tabi olmadan yine yönetim kurulu kararına bağlı olarak yeni hisse senedi oluşturmalarına ve çıkarmalarına imkan sağlayan sermaye sistemine denir .

Kayıtlı sermaye sistemi şartları nelerdir ?
- Sözleşmelerinde belirtmek gerekir.
- Sermaye Piyasası Kurulu nun Seri : 5 No : 7 Tebliğ şartlarının uygulanması gerekir .
- Yeni hisselerin çıkarılması için diğer çıkarılan hisselerin tamamının satılmış olması ve belirtmeleri gerekir .
- SPK nın onayı kesin şarttır .

Teşekkürler merkür2,

anladığıma göre eğer anonim sirket (yeni) hisse çıkartmazsa o zaman kayıtlı sermaye oluşmaz ve esas sermaye 50000.- TL ile sınırlı kalır. Doğru mu ?
Peki intifa senetleri kayıtlı sermayeye dahil ediliyor mu ?

Tek kişilik A.Ş. nin masrafları tek kişilik Ltd. karşı ne kadar çok, eğer şirket sadece kurulup bir sene boyunca beklemede olursa ?

Son düzenleme: