Yeni Bilgisayar Sistemi

NUR ARSLAN

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Server'ımı değiştirme kararı aldım.

Şirketler için LOGO, işletmeler için MIKRO programı, personel için ALOMALİYE PERSONEL i kullanıyorum. Zaman zaman sistemde oluşan hatalar nedeniyle teknik servislere ödediğim tutarlar ve kaybettiğim zamana yüklendiğim stresi de eklersek bu noktada kendimce haklı çözüm arayışına girdim.
LUCA kullanmayı düşünüyorum ama bu programı kullanan bir Allah'ın kuluna rastlayamadım...Firmadan bu konuda bilgi ve görüş istememe rağmen yaklaşık 6 aydır bir haber çıkmadı.

Ofiste iki kullanıcı var.Bir de şu ana makina-terminal olayına nasıl çözüm getirilebilir? XP yüklü olanlarda sorun yok deniyor ama son denememde ek terminelde LOGO yine şifre istiyor.

Diğer yandan ofisi küçültüp, sistemi güçlü bir bilgisayarla işleri tek başıma halletmeyi de düşünüyorum yakın zamanda....

Ana makina- terminal konusunun çözümü için ne önerirsiniz?

Bilgisayar teknik servislerinden bir türlü verim alamıyoruz Değerli Ogün Güneş (Konsilyer) in dediği gibi kendimizi bu konuda geliştirmekle en azından basit sorunları çözümleyebilir miyiz?

Şimdi yine ana makina (server) sorunlu....windows ekranına düşmüyor ....Explorer geçersiz işlem yürüttü kapatılacak diyor..Ekran tek renk ve hiçbir masa üstü öğesi,başlat falan yok. Güvenli kipte de aynı şey... Nette yaptığım araştırmalardan hiçbir sonuca ulaşamadım. Tek müdahale edebileceğim şey Setup ayarlarıyla ya da BIOS ayarları. Bundan hiç anlamadığım için şu an sadece servisin programındaki sıramızı bekliyoruz....

İyi çalışmalar...

Nur Hanım..

size tavsiyem Om2000 kullanmanız...

Bilanço , İşletme , Personel işlemlerini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz..

Çok pratik bir program..

Bir demo Cd sini alıp denemenizi tavsiye ederim..

Merhaba,

Sayın Özarslan, çok teşekkür ederim. OM2000 demosu bilgisayarımda yüklü....
Öneriniz için sağolun....

İyi çalışmalar,

merhabalar
burda hıc konusulmadı ama ben netsısı sevıyorum.
her turlu muavını excele aktarma sansınız da var.
ana makıneyı bence hıc bır sekılde kullanmayın.
hatta ınternet baglantısı bıle olmasın.
boylece daha saglıklı olur.
ad-awere vırus prog var.2-3 gunde bır calıstırıp temızlık yapılabılır.
bu konuda en ıyı bılgıyı ızmırlı arkadasım ogun verecektır.

eğer mümkünse kayıtları girdiğiniz yani temel verilerin yedeklendiği pc nin internet bağlantılarını kapatın, nete ikinci bir pc den bağlanın ve iki pc arasında ağ bağlantısı kurmayın evet dediklerim zahmetli olabilir ama güvenli olacağınız şüphesiz, sistem olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ben xp yi servis pack leri yüklenmiş halini tavsiye ederim, esasında linux kullanabilsek daha iyi ama eminim muhasebe programları uyumsuzdur, geçersiz işlem yürüttü genelde 98 den kaynaklanır eğer win 98 kullanmak zorunda iseniz win 98 se (ikinci sürüm) yi kullanın, ama pc niz güçlü ise kesinlikle 98 kullanmayın,ama ana makina ile nete bağlanmyacaksanız 98 kullanabilirsiniz, ayrıca ikinci bir nokta pc nin hardiski kesinlikle iki parça olsun örnek veriyorum
bilgisayarıma tıkladığınızda
a: disket sürücü
c: hardisk
d: cd-rom dur
bu noktada siz bu bölümlemeyi muhakkak
c:1.hardısk bölümü
d:2.hardisk bölümü
e:cd-rom yapın, yaptırım böylelikle pc ye bişey olduğunda tüm yedeklemeleri d ye alırsınız sonra c ye format atıp sistemi kurup tüm dosyaları d den c ye aktarırsınız, eğer bu işlem zahmetli ise ve bilmiyorsanız flash disk alarak tüm verileri ufak bir cihaza yükleyebilirsiniz

konsilyer' Alıntı:
...... ayrıca ikinci bir nokta pc nin hardiski kesinlikle iki parça olsun örnek veriyorum
bilgisayarıma tıkladığınızda
c: hardisk
d: cd-rom dur
bu noktada siz bu bölümlemeyi muhakkak
c:1.hardısk bölümü
d:2.hardisk bölümü
e:cd-rom yapın, yaptırım böylelikle pc ye bişey olduğunda tüm yedeklemeleri d ye alırsınız sonra c ye format atıp sistemi kurup tüm dosyaları d den c ye aktarırsınız, eğer bu işlem zahmetli ise ve bilmiyorsanız flash disk alarak tüm verileri ufak bir cihaza yükleyebilirsiniz

Sistem, aynen söylediğin gibi çalışıyor.

Sevgili Ogün ve ayk , ilginiz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar,

merhaba,
bence de ana makinayı hiç kullanmayıp garantiye almak çok sağlıklı özellikle internet bağlantısı olmaması.
ayrıca sayın konsilyere de katılıyorum.Ben de hard diski 2 parça kullanıyorum.C de yedekleme yapıyorum.d yi kullanıyorum.
sanırım biz izmirliler daha aşinayız netsise.3 yıldır netsis kullanıcısıyım.daha önce TAM programını kullanıyordum.Verim düşüktü.Netsis tüm ihtiyaçlarıma cevap veriyor.
Yalnız teknik hizmet aldığımız yetkili satıcısı biraz fazla paracı olabiliyor.. :)

İyi çalışmalar dilerim

Nur Hanım...

Muhasebe Programındaki bilgilerin sık sık yedeklerini aldığınızda olası sistem çökmelerinde en az kayıpla atlatmanız mümkün...

İşletim sisteminin yüklenmesi vs.. işlemler basit... Önemli olan sizin gerekirse hergün işlemlerin yedeğini Hardiskin sistem kurulu olmayan bölümüne ; Cdye ; Çıkaralabilir Diske vs.. araçlara almanız..

Ben bu sistem çökmeleriyle ugraşamam diyorsanız da ; İnternet cafelerin kullandıkları Symantec Norton Ghost programını tavsiye ederim... Sisteminizin bir defa yedegini alıyorsunuz ; olası sistem çökmelerinde yedegini aldıgınız duruma geri getiriyor...

Ayrıca arkadaşlara katılıyorum.. İnternet baglantısı olan bilgisayarı diger bilgisayarlardan bagımsız hale getirin.. Bu bilgisayardan beyannameleri falan verirsiniz..

Ayrıca size tavsiye edebilicegim diger bir program : Orko
Çoğu Muhasebe bürosunda yaygın bir şekilde kullanılıyor..
Om2000 gibi orko da Dönemsonu işlemlerini , KDV ,Kira TAhakkuk işlemlerini otomatik yapar hale getirebiliyorsunuz.. Ayrıca Fiş cambazları gibi pratik bir çözümleri var..

LUCA :?: :?: :?:

internet bağlantısı kuramazsanız (elinide olmayan nedenlerle )

hacker saldırıları

sistem güvenliği

verilerinizin güvenliği; firmayla ilgili bilgiler bir şekilde başka kişilerin eline geçerse ve siz bu bilgileri korumakla sorumlusunuz (meslek yasamız, vergi yasaları )

selamlar

sevgili meslektaşlar , flash disk ya da cd-rw ler. muhakkak taşınabilir yedekleme almayı asla asla ihmal etmeyin.

bir arkadaşımızn bürosuna hırsız girdi ve bilgisayarlar gitti. şimdi elbette faydası var ama çalındıktan sonra harddiskiniz değil 2, 20 bölseniz ah ne fayda.

ve yahutta bir şekilde hdd yandı veya virus girdi illa format.

aman aman taşınabilir yedek. giden bilgisayar olsun (yine gitmesinde)
ağustos ayındayız. 7 ay ve 50-60 defter. Allah düşmanıma vermesin.

gerçi bu forumda sevdiğim bir iki kişi var. Allah onlara versin böylelikle 3-4 ay yüzünü görmeyiz diyecem ama yok yok onlara da olmasın.

tekrar ediyorum illa taşınabilir yedek, illa taşınabilir yedek.

yalnız onlarıda açıkta bırakmayalım haa :D

sevgiyle...

kesinlikle katılıyorum fiyatları gayet ucuz git gide de fiyatları aşağı düşüyor flash disklerin ben de ikitane var çok çok fazla işime yarıyor aldıktan sonra bu zamana kadar aklım nerdeydi diye bayaa bir düşündüm kesinlikle yavsiye ederim hem küçükler, hem işlevseller hem ekonomikler

53088.jpg

umarım resim reklam olmaz bilgi verme amaçlı ekledim

arkadaslar bir şey kafama takıldı, bigisayarlardan pek fazla anlamıyorum,
eğe kullandığımız bilgisayara interneti yüklemez isek kullandığımız bordro programında ssk bildirgelerini xml olarak, ssknın internet sitesine gönderiyorya bu işlemi yapmak için internet bağlantısı olmak zorunda değilmi?

Sayın MELEK
İnternet tarayıcınız olmadan ve internet bağlantınız olmadan ssk veya başka bir yere girebilmeniz veya dediğiniz xml dosyalarını göndermeniz imkansınzdır.

Sayın NUR ARSLAN
Ben Datasoft kullanıcısıyım ve 12 senedir kullanırım.Programla ilgili desteğin yapacağı (internet güncellemeleri Hariç) güncellemeler hariç bilgisayar ile ilgili her türlü sorunumu kendim çözüyorum. Dediğiniz gibi bilgisayar bizim artık bir parçamız ve kaçış yok gibi gözüküyor tek çaremiz kendimize yetecek kadar öğrenmemiz.
Ben şahsen internet tarayıcısı iki adet kullanırım.Biri ile resmi sitelerimize girerim.Diğeri ile internette gezdiğim zaman kullanırım.İnternet Explorer o kadar güvenli değil. Ayrıca bilgisayar yedeklemesini yapmak gerekiyor ister cd,ister harddisk vs .

Size kolay gelsin.

Merhaba,
Dün gördüğüm ve kullandığım, çok kullanışlı ve çok hoşuma giden bir yedekleme aracını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Sayın Ogün Güneş'in önermiş olduğu Memorybar'a benzer bir alet fakat değil. Taşınabilir Harddisk, bilgisayarın USB çıkışına bağlıyorsunuz ve bilgisayar taşınabilir bellek olarak kendisi tanıyor. Kullandığımın kapasitesi 80 GB ve fiyatı yaklaşık 200 USD civarında. Değişik kapasitede olanlarıda varmış.

Bence bu kadar masrafa gerek yok...

Cd-Writer yada DVD-Writer işinizi en ucuz görecek araçlar...

Günlük ; Haftalık yedek alırsınız CD ye...

Aldığınız yedeklerin bir kopyasını İşyerinde Bir kopyasınıda Evinizde muhafaza edebilirsiniz...

Tamer Başkan' Alıntı:
Merhaba,
Dün gördüğüm ve kullandığım, çok kullanışlı ve çok hoşuma giden bir yedekleme aracını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Sayın Ogün Güneş'in önermiş olduğu Memorybar'a benzer bir alet fakat değil. Taşınabilir Harddisk, bilgisayarın USB çıkışına bağlıyorsunuz ve bilgisayar taşınabilir bellek olarak kendisi tanıyor. Kullandığımın kapasitesi 80 GB ve fiyatı yaklaşık 200 USD civarında. Değişik kapasitede olanlarıda varmış.
evet taşınabilir harddiste sorunu çözer , flash disk ile temel farkları flash disk fiyat olarak ucuz, taşınabilir hardiske sistemi kurabilirsiniz mesela bir pc de hdd (harddisk) yok ise taşınabilir hdd yi taktığınızda ve içinde işletim sistemi kurulu ise size direk bir hdd görevi görüyor, yine örnek bir pc de hdd var ise taşınabilir hdd yi kurduğunuza sistem de iki işletim sistemi oluyor ben amaç için flash diski tavsiye ederim temel fark hdd içine bir işletim sistemi kurulabilmesi, bir hdd den beklenen hemen herşeyi yapabilmesi ancak fiyatları flashdisklere göre daha pahalı