Yeni Doblo MJET - 1+4 Koltuklu KDV İndirimi Hk

Arkadaşlar Mrb..

2010 Model Yeni doblolardan satın aldık.. Araç 1+4 Koltuklu, Arkası tamamen camlı ve 5 Kapılı bir araç..
Normal şartlarda bu tür araçlar 87.03 tarifesinde sayılması gerekmiyor mu?. Bu nedenlede kdv indirimi yapılamıyor.

Ancak aldığımız aracın vergi dairesine ötv ödeme belgesinde GTİP nosu 87.04 yazıyor..
Bugüne kadar baktığımız bütün yorumlarda ve özelgelerde bu tür araçların arkasında koltuk, cam, emniyet tertibatı vs. olanlar 87.03 Gtip kodunda sayıldığından kdv.si indirim konusu yapılamaz deniyordu..

Bu durumda bu Yeni doblolar her nekadar camlı ve koltuklu olsalarda Gtip Kodu 87.04 olduğu için (Neden böyle olduğunu çözemedim) KDV yi nidirim konusu yapabilirmiyiz.?

Bu konuda fikri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum..
Tşk.ler.. İyi çalışmalar..

Ynt: Yeni Doblo MJET - 1+4 Koltuklu KDV Oranı Hk

Merhaba;
Aracın ruhsatında ticari mi yazıyor binek mi?

Ynt: Yeni Doblo MJET - 1+4 Koltuklu KDV Oranı Hk

Bu konu ile ilgili net açıklamalar mevcut aracı binek olarak düşüneceksiniz.Kdv sini indirim konusu yapamazsınız.

Kolayu gelsin

Ynt: Yeni Doblo MJET - 1+4 Koltuklu KDV İndirimi Hk.

sercan ' Alıntı:
Merhaba;
Aracın ruhsatında ticari mi yazıyor binek mi?

Aracın Cinsi : Kamyonet (Kapalı Kasa) Aynen bu şekilde yazmışlar..
Kullanım Amacı : Yük Nakli - Hususi
Sür.Dahil Koltuk Sayısı : 5
Diğer Bilgiler : Yanları Camlı

Ynt: Yeni Doblo MJET - 1+4 Koltuklu KDV İndirimi Hk

aknsbs ' Alıntı:
Bu konu ile ilgili net açıklamalar mevcut aracı binek olarak düşüneceksiniz.Kdv sini indirim konusu yapamazsınız.

Kolayu gelsin

Sayın Akın

Aynen bende öyle düşünüyorum. Her ne kadar aracın Ötv beyanında GTİP nosu 87.04 yazılmış olsada bu kdv yi indirim konusu yapamayacağımızı düşünüyorum. Bunu satan bayiler kasıtlı olarak aracın Gtip nosunu hatalı beyan ediyorlar ve satarkende bu araçların Gtip nosunu biz 87.04 olarak beyan ettik bu nedenle indirmenizde sakınca yok diye bilgi veriyorlar.. Bu olayı başka bir meslektaş arkadaşlada konuştum. Onun bir mükellefide aynı şekilde koltuklu ve camlı araç almış, onlarada satarken kdv yi indirim konusu yapabilecekleri söylenmiş. Bayiler araçları satabilmek için kdv yi indirebilirsiniz diye hatalı bilgilendiriyor bu nedenle mükellef ile muhasebeciyi birbirine düşürüyor..

İlginize tşk.ler.. İyi çalışmalar..

Aracın faturasında Gümrük tarife pozisyonu 87.04 olarak gösterilmişse KDV indirim konusu yapılır. Burada bilinmesi gereken bir husus var. Türkiye de bazı şeyler hatıra (veya paraya) binaen işler. Köprü geçişlerinde de bazı araçlara bu kolaylığın sağlandığı unutulmamalıdır.

Aracın ruhsatında ne yazıyorsa onu yapmanızı öneririm. Bu tartırşamanın sonu hiç bir zaman gelmedi gelmeyecekte, taki sırf konuya uygun adam akıllı alenen açık bir kanun çıkmadığı sürece. Bence ruhsatta kamyonet yazıyorsa, kamyonet şartları uygulanmalıdır.

Bu tür araçlar artık binek oto sayılıyor, kdv indirilemiyor. Bu konuda bir çok özelge mevcut.

OSMAN EROL ' Alıntı:
Aracın faturasında Gümrük tarife pozisyonu 87.04 olarak gösterilmişse KDV indirim konusu yapılır. Burada bilinmesi gereken bir husus var. Türkiye de bazı şeyler hatıra (veya paraya) binaen işler. Köprü geçişlerinde de bazı araçlara bu kolaylığın sağlandığı unutulmamalıdır.

Sayın Osman Erol,
Araç satış bayileri kasıtlı mı olarak mı emin değilim ama bence kasıtlı olarak faturalara GTİP nosunu yazmıyorlar. GTİP nosunu Ötv beyan formunda yazıyorlar.. Bizim aldığımız araç 1+4 koltuklu ve camlı ve 5 kapılı olmasına rağmen Ötv beyanında GTİP kodu 87.04 olarak beyan edilmiş. Ancak bu araç bu özelliklerde hiçbir şekilde 87.04 GTİP kodundaki tanıma uymuyor. Bayiler bunu kasıtlı olarak 87.04 beyan ederek müşterilere bu araçların kdv sinin indirilebileceği şeklinde beyan veriyorlar.
Her ne kadar GTİP kodu 87.04 olarak beyan edilmişsede ben bu kdv yi indirim konusu yapmayarak binek oto statüsünde işlem yapmaya karar verdim.

İlginize tşk.ler..

ggokhan.gokhan ' Alıntı:
Aracın ruhsatında ne yazıyorsa onu yapmanızı öneririm. Bu tartırşamanın sonu hiç bir zaman gelmedi gelmeyecekte, taki sırf konuya uygun adam akıllı alenen açık bir kanun çıkmadığı sürece. Bence ruhsatta kamyonet yazıyorsa, kamyonet şartları uygulanmalıdır.

Sayın Gökhan;

Artık araçların ruhsatına bakarak kamyonet yazanlar kamyonet, binek yazanlar binek oto statüsünde olacak gibi bir ayırım yapılmıyor. Artık GTİP koduna göre işlem yapılıyor... Ancak bazı bayiler bunu istismar ediyor. Araç satabilmek için koltuklu ve camlı olan araçların GTİP kodunu
87.04 olarak beyan edip bunların kdv sini indirebilirsiniz şeklinde hatalı beyan veriyorlar...

Hatta enson 6/2/2010 tarihli ve 27485 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2 Seri No.lu Gümrük Genel Tebliğinde çift kabinli Pick-up türü kamyonetlerde 87.03 GTİP koduna alındı.. Bu yüzden alınan araçlarda mutlaka GTİP koduna dikkat etmek ve buna göre işlem yapmak gerekiyor..

İlginize tşk.ler.. İyi çalışmalar...

Gümrük tarife cetvellerinde yapılan değişiklik nedenli bu tarz araçların pozisyonu değişti. Dingiller arası mesafe vb... gibi özelliklerin bilinmesi gerekli.

2009 yılında noter satış sözleşmesi ile kendi üzerine bir ticari araç almış olan mükellefim bu durumu bana daha dün bildirdi. yalnız aracın ruhsatını değiştirmemiş. işletme hesabına göre bu aracı kayıtlara nasıl alabilirim? kdv ayırmam söz konusu olur mu?

saygılar;
bil_gin

yardımcı olacak birileri mutlaka olmalı :)

Merhaba ;

Gider pusulası düzenlenmesi gerekmektedir.

Gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Düzenlenecek olan Gider Pusulası, KDV?ne tabi değildir.

Ödemenin banka veya finans kurumundan yapılmasına gerek yoktur.

NOT : Sayın Dursun Ali YAZ'a ait " ŞAHISLARDAN NOTER SATIŞI İLE SATIN ALINAN ARAÇLARIN ŞİRKET ENVANTERİNE KAYDININ USUL VE ESASLARI " yazısından alıntı 'dır.

paylaşımlar için öncelikle teşekkür ederim. konu bir açıdan netleşti kafamda. peki bu kişi aracı 2009 yılında noter satışı gerçekleştirip üzerine almış. ben bugün itibariyle gider pusulası düzenleyip aracı işletmeye kaydettim diyelim. ruhsatı kendi üzerine almadığı sürece bu araç için yapılan benzin ve tamir masraflarını ve bu masrafların kdvlerini kullanabilir miyim? ayrıca araç için ayrılacak amortisman kaç sene ayrılmalı fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
saygılar;
bil_gin