Yeni İş Arama İzni İstifa Eden İşçiyede Verilir mi ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
1 yıldan fazladır çalışan bir işçi işten ayrılmak istiyor. Ancak ihbar süresini de kullanarak 4 hafta sonra işten çıkacağını ve iş arama iznini de ihbar süresinin sonunda birleştirerek kullanmak istediğini yazmış ve istiyor.

Bu durumda istifa eden işçinin de iş arama izni olur mu? İş Kanununda 27.Maddede iş arama izninin tanımı var. Ancak istifa eden işçi de kullanabilir diye bir şey yok. Yargıtay kararları da işçinin kullanabileceği yönde.

Ben istifa eden işçiye neden iş arama izni vereyim?
Bu konu saçma geldi bana, detaylı bilgisi olan varmı?

1 yıldan fazladır çalışan bir işçi işten ayrılmak istiyor. Ancak ihbar süresini de kullanarak 4 hafta sonra işten çıkacağını ve iş arama iznini de ihbar süresinin sonunda birleştirerek kullanmak istediğini yazmış ve istiyor.

Bu durumda istifa eden işçinin de iş arama izni olur mu? İş Kanununda 27.Maddede iş arama izninin tanımı var. Ancak istifa eden işçi de kullanabilir diye bir şey yok. Yargıtay kararları da işçinin kullanabileceği yönde.

Ben istifa eden işçiye neden iş arama izni vereyim?
Bu konu saçma geldi bana, detaylı bilgisi olan varmı?

iş arama iznini kullanır kişi. istifa etmesi bu durumu engellemiyor. saçma gelebilir ama malesef böyle. buradaki durum kişinin ihbarını tarafınıza yapması ve kendisine tanınan yeni iş arama süresini kullanmaya başlamasıdır.

İş arama zini sözleşmenin taraflardan biri tarafından ihbar öneline uygun olarak sona erdirildiğinde, ihbar süresi içind eçalışanın kullanacağı bir haktır. İşveren de çıkarsa, içalışan da çıkarsa , ihbar süresi boyunca iş günlerinde kullanılabilecek bir izindir, yazılı olarak bildirmek kaydıyla çalışan bu izni toplu olarak ta kullanabilir. Ancak bu , ihbar süresini kısaltamaz.

İş arama izni ihbar süresinin kullanımına bağlıdır. Yani işçi istifa da etse, işveren de çıkarsa eğer ihbar süresi kullanılacaksa iş arama iznide muhakkak kullandırılmalıdır. Her çalıştığı günün mesaisini 2 saat eksik kullanacak.
Eğer toplu kullanmak isterse ihbar süresi kısalmaz, ihbar süresi boyunca tam çalışır, öncesinde-sonrasında iş arama saatlerinin toplamı kadar izin yapabilir.

İstifa eden çalışan ihbar süresine uymazsa, işverenin dava açarak ihbar tazminatı talep hakkı var.

İstifa eden çalışan ihbar süresine uymazsa, işverenin dava açarak ihbar tazminatı talep hakkı var.

Biz ihbar süresine uymadan istifa eden işçilerden ihbar tazminatının maaşından kesileceğine dair yazılı evrak alıyoruz. Yani işçi kabul ediyor ihbar tazminatının maaşından kesileceğini. Bu şekilde kesmek yanlış mı olur illa dava mı açmak gerekiyor ?

elbette çalışan ihbar tazminatı ödemeyi kabul ediyorsa sıkıntı olmayacaktır.

Üstadım önceki yıllarda avukatın söylediği yazılı bir evrak alırsanız net tutardan kesinti yapabilirsiniz dedi.Fakat işçi kabul etmez ise kesinlikle ihbar tazminatını maaşından kesinlikle tahsil etmeyin demişti.