Yeni Kurumlar Vergisi Kanunu

Tamer Başkan

Tanınmış Üye
Merhaba,
Yeni Kurumlar Vergisi kanunu dün akşam Mecliste onaylandı.

Tasarı halindeyken okumuştum ama ya gözümden kaçtı, yada komisyonda değiştirildi.
Kanunun Vergi Kesintisi başlıklı 15. maddesinin 1/a bendi ile Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde kesinti oranı Gelir Vergisi Kanunundaki orandan farklılaştırılarak %15 olarak tesbit edilmiş.

Bu durumda Gelir Vergisi Kanununa tabi bir mükellefin hakedişinden %5 kesinti yapılırken aynı işin Kurumlar Vergisi Kanununa tabi bir mükellef tarafından yapılmasında hakedişinden yapılması gereken kesinti %15 olacaktır. Hakedişten yapılacak %15 kesinti çok yüksek bir oran. Mükellefin hakedişinin 100 birimi için 15 birim KV tahakkuk etmesi için 75 birim kar ile çalışıyor olması gerekir. Bunun mümkün olmadığını başta mali idare olmak üzere hepimiz çok iyi biliyoruz.

Ayrıca maddenin yürürlük tarihi 01.01.2006 olarak belirlenmiş. Peki 01.01.2006 ile kanunun resmi gazetede yayımlanacağı tarih arasında yıllara yaygın inşaat ve onarım işi nedeniyle gelir vergisi kanunu hükümlerine göre %5 oranı uygulanarak yapılmış olan kesintiler ne olacak. En azından bu maddenin yürürlüğü resmi gazetede yayımlandığı tarih olarak belirlenmeliydi.

Sanırım, sırf bu madde nedeniyle bile olsa kanun Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden görüşülmesi için Meclise iade edilebilir.

Sayın Tamer Bey
Çok güzel bir konuyu gündeme getirdiniz.Kesinlikle haklı bir durum.

Merhaba ;
Yeni Kurumlar Vergisi Kanunun Geçici 1.Maddesinin 4.No.lu fıkrasını aşağıya kopyalıyorum...

"(4) Bu Kanunla tanınan yetkiler çerçevesinde Bakanlar Kurulu tarafından yeni kararlar alınıncaya kadar, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile 5422 sayılı Kanun kapsamında vergi oranlarına ve diğer hususlara ilişkin olarak yayınlanan Bakanlar Kurulu kararlarında yer alan düzenlemeler, bu Kanunda belirlenen yasal sınırları aşmamak üzere geçerliliğini korur"
Bu durumda Y.Y.İ.O. işi yapan firmalara Bak.Kur.ca yeni oran belirlenene kadar % 5 stopaj uygulanmaya devam edilecektir...

Saygılarımla...

Merhaba,
Sayın Beyaz, 5520 sayılı yeni Kurumlar Vergisi Kanununda, 15. maddeye doğrudan yapılacak olan kesinti oranları yazılmış. yine aynı maddenin 4. fıkrasında Bakanlar Kuruluna oranlar konusunda yetki verilmiş, bana göre bir Bakanlar Kurulu kararı ile oranlar düşürülmezse %15 olarak uygulanmalıdır. Ama tabi kanun henüz yeni olduğu için hatalı yorumluyor olabilirim.

Sayın Başkan...
Aslında size katılıyorum...Eğer bir kanunda doğrudan yapılacak kesinti oranı söylenmişse ona uymak gerekir...Ancak Türkiye'de bildiğiniz gibi işler böyle yürümüyor...Mali idareye o oranlar üzerinde takdir yetkisi veriliyor...Bu takdir yetkisi verilmesin demiyorum, ama verilen takdir yetkileri o kadar geniş ki...KDV'de de aynı şey var bakanlar kuruluna KDV oranını 4 kat artırma yetkisi verilmiş...
Bence buradaki durumda geçici maddeye iyi bakmak gerekir...Geçici maddeler bildiğiniz gibi belirli bir süre uygulanabilir olan maddelerdir... Bu madde vergi konseyinin ilk taslağında da vardı...Hatta bu konuda İnşaat Sanayicileri işveren sendikası yayın organına ve vergi konseyine iletilmek üzere danışma komisyonlarına görüş bildirdim...Çıkan sonuç Yeni Bak.Kurulu kararı çıkana kadar bir değişiklik olmayacağı ve Hakediş stopajının % 4 veya % 3 'e indirilmesi konusunda bir çalışma yapılacağı şeklinde...
Saygılarımla...