fonradar

Yeni Smmm Ve Ymm Sınav Yönetmeliği Hayırlı Olsun

Bu yürürlükten önce sınava girenlerin farklılıkları 1 yıl içinde tamamlanır demek.1 yıl için eski hükümlere tabiyiz fakat 1 yıl içinde belge alamazsak yenilerle aynı hükümlere sahip olacagız.Örneğin emekli maaşlarındaki intibak hakkı gibi eski emeklilerle yeni emekli maaş farklılıklarının giderilmesi gibi.

Yani sınav hakkının uzaması şuanda sınava girenleri kapsıyormu yoksa biz yine dosyamı yakıcaz

Hiç bir şey belli değil maalesef. Bu sınav hakları (toplamda 10 oldu 1+9 şeklinde) bize veriliyor mu? SPK bizi de kapsıyor mu hepsi önümüzdeki günlerde açıklanacakmış. İnşallah SPK'yı başımıza sarmazlar. Benim Maliyet ve Vergiden 2 hakkım kaldı. Sınav uzaması bize de gelirse toplam 5 hakkım kalmış olacak. 3 sınav hakkı daha kazanıyorum ama yanında bir de SPK dersi geliyor!

Yani sınav hakkının uzaması şuanda sınava girenleri kapsıyormu yoksa biz yine dosyamı yakıcaz

Önümüzdeki günlerde her şey belli olacak. SPK dersi bize de geliyor mu?, Sınav hakları toplamda 1+9 şeklinde 10 oldu bu bize de veriliyor mu? Hepsi önümüzdeki günlerde belli olacak. Türmob ve Tesmer sayfasında detaylar açıklanacak yazıyor. Benim Maliyet ve Vergiden 2 hakkım kalmıştı bu sınav hakları bize de verilirse 5 hakkım kalmış olacak, yani 3 sınav hakkım daha + olarak gelecek bu güzel ama yanında bir de SPK dersi gelirse o zaman off! Bakalım neler olacak merakla bekliyoruz Betül :)

İntibakın kelime anlamından yola çıkarak yorumladım.Tabiki belirsiz bir durum.SPK'ya tabi olmadığımıza ben kendi düşünceme göre kesin gözüyle bakıyorum.Çünkü staj süresi 2 sene iken arkadaşımla beraber dosyamız açılmıştı.Benim arkadaşım staja başlamaya kazanmış 2 sene staj yapmış ben o staja başlamada çaktığım ve sonradan kazandığım için 3 sene staj yapmıştım.Kazanan arkadaş 3 sene staj uzamasından etkilenmemişti.İntibak 1 sene tamamlanır anlamından dosya yanar mı yanmazmı gerçekten kazık bir soru.

umarım bu sınavda verir kurtuluruz.. :( .... hakkımız vermek aslında spk falan bize olmamalı.. sınava girerken şartlar bu değildi.. yeni kazananları kapsamalı.. bizleri değil...

Bakalim turmob ve ismmmo sayfasinda aciklama yapılacak. Staj dosyasi actirdigimda staj suresu 2 yıldı. Kanun çıktı uc yıl oldu staj süre si. Beni etkiledi. Staji 3 yil yaptim. Bu mantıkla spk bizide etkiliyor olmali 8.ders olarak gelir diye düşünüyorum fakat çok tepki görür. Bir yil icinde intiba meselesinde çok şey saklı. Benim maliyetten son iki sinav hakkim. Bu durumda sadece bir sinav daha fazla girebilirim. Yani arti bir sinav hakki olacak. Arti uc olmayacak :(

Öncelikle emek veren herkesin emeğinin karşılığını almasını dileyerek iki kelam da ben edeyim yeterlilik sınavlarına devam eden bir arkadaşınız olarak söz söylemeye hakkımız vardır herhalde:)

SPK Mevzuatını amma gözünüzde büyütmüşsünüz. Vergi Mevzuatı ile kıyaslayıp nasıl geçeriz bu dersten diye dert yanan sevgili arkadaşlarım bile varmış. Vergi Mevzuatı içeriğinde Gelir vergisi kanunu, Kurumlar vergisi kanunu, KDV kanunu, Amme Alacakları, Veraset ve intikal, Emlak vergileri ...vb onlarca kanun barındıran bir ders bildiğiniz üzere, onu geçen babayiğit SPK dan havada karada geçer. 8. ders olsa ne olur:) Bırakın bu bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını, bize vurmasın bizden sonrakilere vursun biz hak etmedik ne demek? Sınav hakkın son olsaydı neden bize vurmuyor bu +3 hak diye ortalığı yıkıp sınav sistemini eleştirmek de yok o zaman:) Birbirinize, gelecekteki meslektaşlarınıza, meslek örgütünüze sahip çıkın. TÜRMOB'un gelecekteki başkanları ve yönetimi sizler olacaksınız. Sınav stresi yaşadığınıza veriyorum bunları, içinizden biri olarak anlamaya çalışıyorum. Ama biraz sağ duyu:)

Allah gönlünüze göre versin.

Öncelikle emek veren herkesin emeğinin karşılığını almasını dileyerek iki kelam da ben edeyim yeterlilik sınavlarına devam eden bir arkadaşınız olarak söz söylemeye hakkımız vardır herhalde:)

SPK Mevzuatını amma gözünüzde büyütmüşsünüz. Vergi Mevzuatı ile kıyaslayıp nasıl geçeriz bu dersten diye dert yanan sevgili arkadaşlarım bile varmış. Vergi Mevzuatı içeriğinde Gelir vergisi kanunu, Kurumlar vergisi kanunu, KDV kanunu, Amme Alacakları, Veraset ve intikal, Emlak vergileri ...vb onlarca kanun barındıran bir ders bildiğiniz üzere, onu geçen babayiğit SPK dan havada karada geçer. 8. ders olsa ne olur:) Bırakın bu bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını, bize vurmasın bizden sonrakilere vursun biz hak etmedik ne demek? Sınav hakkın son olsaydı neden bize vurmuyor bu +3 hak diye ortalığı yıkıp sınav sistemini eleştirmek de yok o zaman:) Birbirinize, gelecekteki meslektaşlarınıza, meslek örgütünüze sahip çıkın. TÜRMOB'un gelecekteki başkanları ve yönetimi sizler olacaksınız. Sınav stresi yaşadığınıza veriyorum bunları, içinizden biri olarak anlamaya çalışıyorum. Ama biraz sağ duyu:)

her harfine katılıyorum..daha 5 gün öncesine kadar herkes ağlıodu son hakkım die spk ya taktılar nie eklenmiş diye aslında eklenmesi güzel birşey farkında değiller...yakında spk da bizi tanıyacak alt yapı hazırlanıyor..biraz mantıklı olsalar çözecekler de...

spk ile ilgili bir sorunun olduğunu kimsenin düşünmüyorum benim yok hem üniversite zamanında spk dersim çok yüksekti hemde 5 yıldır halka açık bir şirkette çalışıyorum.Ama şöyle bir gerçeğimde var ben 6 dersi vermiştim sadece maliyete girdim.Malum sınav yüzünden geçtiğimi sanmıyorum ama geçtiysem dur belge alamazsın spk ya da gireceksin deyip bir 5 ay bunun sıkıntısını kaldıysamda maliyetle beraber spk ya da çalışıp bir 90 tl daha vermek istemem.Ama dediğim gibi insanların dosyaları yanacağına SPK'ya da ekstradan gireriz problem değil. :)

yasaların geriye yürümezliği leythe ise işler, aleyhte ise işlemez. benim yorumum sınav hakkının artacağı, spk sınavına girmeyeceğimiz şeklinde.

Merhaba arkadaşlar öncelik yeni çıkan Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Yönetmeliği hepize hayırlı olsun inanıyorumki bu çıkan yönetmelik hepimizi sevindirmiştir. Biliyorsunuz biz daha önceleri her sorunda Türmob'u şikayet dilekçeleri yağmuruna tutardık şimdi bizi sevindiren bu yönetmelik içinde teşekür faxları veya mail leri atmamızı ve memnuniyetimizi dille getirip şükranlarımızı sunmalıyız buda mesleki dayanışmada etkili olacağını düşünüyorum.

spk ile ilgili bir sorunun olduğunu kimsenin düşünmüyorum benim yok hem üniversite zamanında spk dersim çok yüksekti hemde 5 yıldır halka açık bir şirkette çalışıyorum.Ama şöyle bir gerçeğimde var ben 6 dersi vermiştim sadece maliyete girdim.Malum sınav yüzünden geçtiğimi sanmıyorum ama geçtiysem dur belge alamazsın spk ya da gireceksin deyip bir 5 ay bunun sıkıntısını kaldıysamda maliyetle beraber spk ya da çalışıp bir 90 tl daha vermek istemem.Ama dediğim gibi insanların dosyaları yanacağına SPK'ya da ekstradan gireriz problem değil. :)

size sonuna kadar katılıyorum...

:) .. ben tek dersten beklerken verirsem ruhsat alacağım derken hiç beklemediğim spk hayal krıklıpına uğratır ki.. biz staj süresince 7 ders üzerinden eğitildik. Cd vs. ve bu verimle sınavlara girdik .. spk dan korkmuyoruz tabiki ama 7 ders üzerinden ortalamalarımızı ayarladık herkez matamatik hs bı yapıyor ..... / 7 ders :)

spk olmalı bence de ... yeni staja başlayan bir kişi buna kendisini ayarlar bizler için haksızlık olur...

Allah yardımcımız olsun ve bu ve mesleğimizi en güzel noktalara taşısın tabiki bundan ekmek yiyoruz....

Syglar.

Madem Sermaye piyasası Mevzuatı diye bir dersi ekliyorlar o zamanda SPK dan
İleri düzey lisans veya Temel düzey lisans belgesine sahip olanlar için bir muafiyet olmalı..

Anıl özdoğan kardeş hak veriyorum sana ancak şunuda bil
Sermaye piyası ile ilgli yüzler tebliğ var bir bak derim. o kadar genişki ne çalışasın neye çalışmayasın üstelik sınav kılasik olması daha kötü ayrıca piyasada bununla ilgili tesmerin yayınları yok ayrıca ciddi anlamda yayın yok kardeş sıkıntı yani

Anıl özdoğan kardeş hak veriyorum sana ancak şunuda bil
Sermaye piyası ile ilgli yüzler tebliğ var bir bak derim. o kadar genişki ne çalışasın neye çalışmayasın üstelik sınav kılasik olması daha kötü ayrıca piyasada bununla ilgili tesmerin yayınları yok ayrıca ciddi anlamda yayın yok kardeş sıkıntı yani

Elbette kolay değil ek bir ders külfet olacak üzerimizde ancak Vergi Hukuku ve uygulamasıyla kıyaslandığından yaptım o yorumu.

YMM Sınavlarındaki 10 dersten biri SPK Mevzuatı. Çıkmış sınav sorularına bakılabilir geriye dönük. Yine YMM sınavları ile ilgili SPK Mevzuatına ilişkin güncel kaynaklara başvurulabilir, KGK'nun sitesindeki kaynaklara başvurulabilir. Sitede ders notları mevcut inceleyebilirsiniz;
Geçiş Dönemi Eğitim Dokümanları
http://www.kgk.gov.tr/contents/files/pdf/egitim/istaydin/sermaye.pdf .. gibi..

Zamanla Deha vb eğitim kurumları da sınava yönelik kaynaklar çıkartacaktır. Geçiş sürecinde de çok kasmazlar umarım:) Hepimiz hakkında hayırlısı olsun. +3 sınav hakkı ve 2 yıllık bekleme süresinin 6 aya indirilmesi güzel gelişmeler. Çok daha güzel gelişmeler olması dileğiyle..

Elbette kolay değil ek bir ders külfet olacak üzerimizde ancak Vergi Hukuku ve uygulamasıyla kıyaslandığından yaptım o yorumu.

YMM Sınavlarındaki 10 dersten biri SPK Mevzuatı. Çıkmış sınav sorularına bakılabilir geriye dönük. Yine YMM sınavları ile ilgili SPK Mevzuatına ilişkin güncel kaynaklara başvurulabilir, KGK'nun sitesindeki kaynaklara başvurulabilir. Sitede ders notları mevcut inceleyebilirsiniz;
Geçiş Dönemi Eğitim Dokümanları
http://www.kgk.gov.tr/contents/files/pdf/egitim/istaydin/sermaye.pdf .. gibi..

Zamanla Deha vb eğitim kurumları da sınava yönelik kaynaklar çıkartacaktır. Geçiş sürecinde de çok kasmazlar umarım:) Hepimiz hakkında hayırlısı olsun. +3 sınav hakkı ve 2 yıllık bekleme süresinin 6 aya indirilmesi güzel gelişmeler. Çok daha güzel gelişmeler olması dileğiyle..

Teşekkür Ederiz. Sınava girelim yada girmeyelim zaten çalışmamız gereken bir derstir spk :)

spk nın açtığı sınava girmiştim. 3 desten biri spk idi rahat ve zevkli çalışılıyor... süreçte göreceğiz iyi olan 6 aya inmesi beklemenin...

Ama tek dersim maliyet ve artık birsin de yoluma bakayım :)

Mesele spk dan korkmak korkmamak değil önünüze dayatilan her şeye hemen razı olmanız. Bugunleri yaşamamızın temel nedenlerinden biri bu. Haksızlığa hayır demeyi ogrenin biraz. Maliyet sınavından sonra odaya giden 10 kişiden biriydim ben vicdanim rahat! Ama siz bu mantıkla 9. dersi, 10. dersi hatta 11. yi bile kabullenirsiniz BRAVO BRAVO BRAVO!

Kim öğretti size böyle her şeyi bünyenize katmayı şaşırtıcı degil başımızdakilerden belli her şey!