Yeni Ttk' ya Göre Esas Sözleşme Değişikliği Son Tarihi Hk?

Üyelik
16 Haz 2008
Mesajlar
153
Konum
aydın
arkadaşlar netde hergün bir makale okuyoruz yeni ttk hakkında ve esas sözleşme değişikliği hakkında da ayrı ayrı tarihler var.14.08.2012 diyen var, 01.07.2013 diyen var,kanun yürürlük tarihinden itibaren 18 ay içinde diyen ve 14.08.2013 diyende var.en doğrusu hangisidir ne zaman yapılmalıdır anlayamadım.ayrıca tüzel kişi temsilcileri istifa edip yeniden atanmalıdır deniliyor fakat kimse bunun nasıl olması gerektiği hakkında birşey yazmıyor.anonim şirket olarak hiçbirşey yapmadık yeni ttk ile ve bu günden sonra ilk yapmamız gerekenler nedir nasıl olmalıdır yapanlar varmıdır yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.
 
Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
Ynt: Yeni ttk ya göre esas sözleşme değişikliği

Şükrü Kızılot tan alıntıdır.
"Anonim ve limited şirketler 18 AY İÇİNDE (14 Ağustos 2012?ye kadar) sözleşmelerini Yeni TTK ile uyumlu hale getirecekler.
Bu süreyi Gümrük ve Tic. Bknl. 1 yıla kadar uzatabilecek. (6103 SK. Md. 22)"
 
Üyelik
20 Ocak 2012
Mesajlar
6
Ynt: Yeni ttk ya göre esas sözleşme değişikliği

AŞ Yönetim Kurulunda tüzel kişi temsilcisi olarak görev yapan YK üyeleri 01.10.2012
tarihine kadar istifa etmeli (6103 sayılı yasa madde 25) yerlerine bizzat Tüzel Kişiliğin
kendisi veya başkaları seçilmelidir.
 
Üyelik
30 May 2011
Mesajlar
167
Konum
izmir
Ynt: Yeni Ttk' ya göre esas sözleşme değişikliği son tarihi hk?

Merhaba,

yeni TTK'da ana sözleşme değişikliği için 01.07.2013 tarihine kadar süre tanınmıştır.
Yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra yapılacak işlemlerde mevcut ana sözleşme hükümlerimi uygulanacaktır, yoksa yeni TTK'mı

Örneğin; yeni TTK'ya göre artık pay sahibi olmayan kişiler yönetim kurulu üyesi seçilebilecektir.
Mevcut ana sözleşmede yönetim kurulu üyelerinin pay sahiplerinden oluşacağı şeklinde emredici bir düzenlemede yoktur.
Bu halde yönetim kurulundan bir üyenin istifası halinde, yönetim kurulu kararı ile boşalan üye yerine dışardan pay sahibi olmayan kişi yönetim kurulu üyesi olarak atanabilecek midir?

Yoksa bu konuda önce ana sözleşmede değişiklik mi yapılması gerekecektir.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Yeni Ttk' ya göre esas sözleşme değişikliği son tarihi hk?

Doğru bir noktaya parmak basmışınız.
Bence önce ana sözleşme değiştirilmelidir. Aksi halde sicil bu üye ortak değil ana sözleşmeniz aykırı diye kabul etmez..
 

oky

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Ocak 2008
Mesajlar
482
Konum
Ank
tüm şirketler ana sözleşmelerini değiştirecek mi? değişiklik nasıl yapılacak?
 

bulent249

Fenomen Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,156
Konum
ADANA
Bence yeni TTK'dan dolayı ana sözleşmenin, bazı özel maddeler dışında değiştirilmesine gerek yok. Değiştirilmesi gereken en önemli madde yönetim kurulu maddesidir. Yeni TTK'ya göre yönetim kurulu bir kişiden oluşabiliyor ve ortak olması da zorunlu değil. Eğer yönetim kurulunun bu şekilde olması düşünülüyorsa ana sözleşmenin değiştirilmesi gerek. Bunun dışında 6103 sayılı kanunla zaten emredici hükümlerde yeni TTK nın uygulanacağı belirtilmiş.
 
Üst