Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler.

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler

çok pardon yaaa

mayıs okudum ama eylül algılamışım.
kusura bakmayın.

Ben bu dalgınlıkla gidersem yandım. :roll:

melikem' Alıntı:
Benim gibi erken girmeyi düşünen arkadaşlar olursa haberleşelim. Malum süre çok az kaldı.
Mayıs 2005 stajyeriyim eğer aksilik olmaz ise mart 2007 deki sınava giricem. Dilerseniz mart 2007 yeterlilik sınavına ilişkin bir başlık açabilirsiniz.

arkdaşlar ben allah nasip ederse kasım/2007 de yeterlilik sınavına gireceğim odanın kursuna da gideceğim ben ömer dumanın denetimle ilgili kitabımı arıyorum nette bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler

Arkadaşlar denetim için ömer dumanın kitabını tavsiye etimişsiniz fakat kitap piyasada yok ...
temin eden arkadaşlar fotokopide olsa nerden temin ettiklerini yazarlarsa sevinirimm elimde denetim ile ilgili kaynak yok çünkü...

ben sadece geçmiş yılda çıkan sorulardan hazırlandım diyebilirim sınava.
ilk girişimde 5 ders verdim.buna vergi de dahil.hatta en yüksek notumu vergiden aldım.kalan ders de maliyet.malum ters köşe yapmışlardı dağıtım sormamışlardı :) diğeri de denetim idi.o da benim dikkatsizliğimden oldu.az bir puanla kaçırdım 50 yi.
açın bakın geçmiş yıl vergi sorularına göreceksiniz ki toplamda 20-30 soruyu tekrar tekrar sormuşlar.
o yüzden geçmiş yıl sorularına iyi bakın derim.
tabiyki en önemli kaynak bu aşamaya gelene kadar ki tecrübemiz diye düşünüyorum.
herkese bol şans...

sayın ayk konuyla ilgisi yok ama ayk ymm ltd.şti. ile bi ilginiz varmı acaba

Sayın Sami dediğiniz gibi yazdığınız yazı ile başlığın hiçbir alakası yok diğer arkadaşlarımdan ricam da başlık neyse ona göre yazılar yazılsın ilgilendiğimiz başlıklarda gereksiz şeyler görmek istemiyoruz özel bir şey soracaksanız lütfen özel mesajı kullanınız. Çalışmalarınızda başarılar....

merhaba,
ben 18-19 kasımda yeterliliğe girdim ve 4 dersi verdim. denetim, hukuk ve vergi derslerim kaldı..
benim ezberim çok iyi değil, sanırım bu yüzden hep ezbere yönelik dersleri bıraktım.
bazı arkadaşlar, elinde özet notların olduğunu yazmış, sizden ricam arkadaşlar, bu derslerle ilgili ya kolay akılda kalan kitap isimleri, ya da özet notlardan tavsiye etmeniz. zaten çok fazla zamanımız kalmadı..
yardım ederseniz çok sevinirim. mail atabilirsiniz.

[email protected]

çok acil bekliyorum arkadaşlar, daha kitapları ankaradan getirticem.. biliyosunuz, küçük şehirlerde kitap bulmak çok zor..

hukuk için arif kocaman, vergi için kazım yılmaz, denetim için melih erdoğan ilk aklıma gelenler.

slm arkadaslar ben 2006 mayıs smmm stajerıyım yeterlılık sınavına sımdıden baslamam cok mu erken olur bu yonde ne tavsıye edersınız?sımdıden kıtap alıp yavas yavas baslamak ıstıyorum ama temmuz sınavı 1.5 yıl var daha.2005 mayıs stajerlerı mart sınavına yetısıyo dedıler bu kurslar sayesınde bu 2006 stajerlerı ıcın gecerlımı acaba?sımdıden tsk ederım herkese bu zorlusınav yolunda basarılar....

Yönetmelikte ,tesmerce kabul edilecek kursların stajdan sayılacağı açıkça belirtilmiştir, önceki dönemlerde tesmer bir çok kursu staj süresinden kabul etmiyordu , mevcut durum daha önceden alt yapısı hazır olan bir maddenin uygulamaya sokulmasından ibaret, tesmer kabul ettiği sürece kursu stajdan saydırabilirsiniz bunun için yeni çıkacak yönergeleri takip edin , tesmerle iletişim halinde olun çünkü yeni bir konu sürekli değişiklikler olabilir.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Yönetmelikte ,tesmerce kabul edilecek kursların stajdan sayılacağı açıkça belirtilmiştir, .....................................

Sevgili ogün

Staj yönetmeliğin 9/1 alıntı yapıyorum. Yani Muhasebe kurslarının stajdan sayılacağı hususuna dayanak verilen maddeyi yazıyorum

.....
1- Birlik tarafından uygun görülen programlara göre 6 ayı aşmamak üzere yabancı dil veya 3 ayı aşmamak üzere bilgisayar eğitiminde geçen süreler (Her iki programın stajdan sayılan süreleri toplamı 6 ayı geçemez.),
.......

Şimdi burada yabancı dil kursu var, bilgisayar kursu var ama muhasebe kursu yok görebildiğim kadarıyla. Dolayısıyla burada açıklık o kadar yok. Ve bu kararın dayanağı da yok.

Acaba yanılıyor muyum!?

saygıyla

arkadaşlar benim takıntım var.Bende 2006 mayıs stajeriyim şimdi biz bu kursa katılırsak mart 2008 sınavına girebilecelmiyiz?2005 mayıs stajerleri mart 2007 sınavına girebiliyor 4 cd yi tamamlayarak sertifika alınıyor.Normalde 6 cd bitmesi gerekli lakin tesmerin sitesinde okuduysanız sadece bu seferlik 4 cd yeterli demişler şimdi bize haksızlık değilmi sizce ben belki ilk sınavda kaldığım iki dersten sınava gireceğim temmuzda tekrar eğer martta giremezsem temmuzda hepsini geçmem gerekecek yoksa kasıma sarkacak ocakta sınav açıklanacak bağımsız çalışmayı düşünen biri olarak 1 senem heba olacak :-[ sınavı nasılsa geçerim diyerek defter toplamamki hadi toplamadım diyelim sene ortasında belge ne işe yararki.tesmer hakkımızı yiyecekmi merak ediyorum

sevgili heerdem yönetmeliği eksik kopyala yapıştır yapmışsın

Buna göre;

d) Resmi tatil ve izinlerle, Birlik ve TESMER 'ce yapılan eğitim veya değerlendirmelerde geçen süreler stajdan sayılır. Ayrıca, bilgisayar, yabancı dil kursları ile lisansüstü ve doktora eğitiminde geçen süreler aşağıdaki şartlarla stajdan sayılır.

Sevgili Ogün kardeşim

Eksik yaptım doğru, çünkü atıf yapılan madde yönetmeliğin 9/1-d maddesi. Şimdi ilgili ana yazı metnini bulamadım ama ismmmo odasında bu nokta var.

http://www.ismmmo.org.tr/html.asp?id=6441

Evdeki bilgisyarda o metin var. O metinde ilginç olan bir husus da var. Ne kurum amblemi ne de altında bir imza. Bu birinci garip olan konu.

Dediğin madde geçen eğitimlerin hangisi olduğu bu 1. madde de belirtilmiş. Ben o maddeden bir de şunu anlıyorum. Odamızın seminer programları var. Oraya stajyer olarak katılıyoruz. O tür programlarda buna dahil olabilir.

Hadi diyelim ki bu kurslar ona dahil olsun. Bu Kursların toplam saati kaç; 180 kusur saat. Biz sigortada ayda 225 saat çalışmış kabul edilmiyor muyuz? 180 saat ne zaman 675 saat eşit olur? Bu da ikinci garip husus.

Devamı var ama şimdi çıkmam gerek.

Yalnız şunu ekleyeyim, kesinlikle staj sürecinin kısaltılmasından yanayım ama böyle ticari zihniyetle değil

saygıyla

şimdi ilgili madde bu
d) Resmi tatil ve izinlerle, Birlik ve TESMER 'ce yapılan eğitim veya değerlendirmelerde geçen süreler stajdan sayılır. Ayrıca, bilgisayar, yabancı dil kursları ile lisansüstü ve doktora eğitiminde geçen süreler aşağıdaki şartlarla stajdan sayılır.

ikiye bölersek
1-Resmi tatil ve izinlerle, Birlik ve TESMER 'ce yapılan eğitim veya değerlendirmelerde geçen süreler stajdan sayılır.
2-Ayrıca, bilgisayar, yabancı dil kursları ile lisansüstü ve doktora eğitiminde geçen süreler aşağıdaki şartlarla stajdan sayılır.
Eğer kısaltma ile ilgili olarak 9/1 e atıf var ise vay halimize, stajdan sayılıp sayılmamasından ötürü değil kanımca yanlış atıf yapılmasından ötürü ancak 9/1 e dikkat edecek derece ayrıntılı okumadım.

Bir diğer husus halil, oda sanırım ankarada arazi almış ve üniversite kuruyormuş çok para lazım çok...Belki bu yüzden biraz aceleye gelmiş olabilir.

çok güzel bi fikir ve düşünce ben murat 2005 de başladım staja
deneyimli arkadaşların önerilerini bekliorum

Merhabalar öncelikle

Ben aranıza yeni katıldım. aralık 2006 da stajım bitti. 2007 mart dönemi sınavına katıldım...

vergiden geçen iki sınavın sorularının aynısı geldi diyebilirim. yeni giren arkadaşlar için.. ( girenler zaten tecrübe etti :) )

aranıza yeni katıldığım için , şöyle bi konulara gözdirdim. vakit de sınırlı olunca ,hem bir merhaba demek için, hemde temmuz sınavına katılacağım için , küçük bi öneri yapmak istedim. temmuzdada ben çıkmış sorulardan bekliyorum. enazından vergi ,maliyet,ve borçlardan... denetimden bahsetmek bile istemiyorum :))

Hoşçakalınnn

arkadaşlar merhaba ,
ben ilk kez sınava mart döneminde girdim.ve edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum.öncelike yeterlilik sınavlarında en önemli konu geçmiş yıllarda çıkmış sorulara çalışmak..çevirip çevirip aynı soruları soruyolar.
hukuk dersinden komisyon uyesı olan arif kocaman ın kitabından,maliyet muhasebesınde yurdakul çaldağ kitabı,meslek hukukunda stajer el kitabındaki kanunun ve yönetmelikleri okumak yeterli oluyo,finansal analız ve muhsabebe dersleri ve vergide geçmiş yıllar soruları çok işe yaramazkta

kolay gelsin

Sayın Sevgitinmaz

Sizce hangi dönemin sorularını tekrar sorabilirler biraz daha detaylı yazabilirmisin ?