Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler.

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler

arkadaşlar biraz daha bilgi paylaşırsak daha güzel olucak.
ben ankarada odasının kursuna gidiyorum 2 hafta oldu daha,finansal muhasebeden mantık hatasını kabul etmiyolarmış yani bilançonun tutması o kadarda önemli değil bide dönem içi işlemler ile dönem sonu işlemlerini yaprsanız 80 puan gelir tablosu ve bilançoyu yaparsanızda 20 puan veriliyomuş büyük defter kayıtları istenmiyor.şimdilik bu kadar haftaya maliyet var inş hocanın ağzından bişeyler kaparım

denetimden nereye çalışacaz onu kap

sami, finansal muhasebede büyük defter kayıtları istenmiyor diyor ama büyük defter kayıtları yapılmazsa kdv mahsubu, dönem sonu işlemleri, bilanço ve gelir tablosu nasıl yapılacak..sınav kağıdında büyük defter kayıtlarını yapınız yazıyor..sanırım saminin demek istediği mizanın yapılmayacağı..

Teşekkürler Sami eğer diğer derslerle ilgili bilgilerini de paylaşırsan seviniriz.

arkadaşlar hocamız zamanınız kalmazsa dedi hocamız d.sonu işlemlerini yapıcaksın tabiki,ben yalnış aksettim galiba pardon fazla bi getirisi yok tiyolar bunlar arkadaşlar zamanınız varsa elbette çıkarabilirsin ama yevmiye mad. ve d.sonu işlemleri ile ders geçen insanlar var ya onu demek istedim.;Ağırlığı günlük defter kayıtları ve d.sonu işlemlerden puan veriliyormuş isteyen zamanının yarısını büyük defter çıkararar harcasın yani:)mizanı zaten istemiyorki.Arkadaşlar bide denetimden ömer duman,22 spk,çalus.gen.teb.u üçünden çalısırsak sınavda işimşiz daha kolay oluyor

arkadaşlar özür dilerim yazım iğrenç olmuş dün aksam işten çıkarken yazmıştım aceleden :)

Arkadaşlar finansal muhasebeden bilanço ve gelir tablosuna 20 puan civarında veriyorlar.O yüzden yevmiye maddeleri,açılış fişi,dönem sonu işlemleri önemli.
Bilançoyu yapmadım,gelir tablosunu yetiştiremedim 74 aldım
Hukuk:İslam Çankayadan çalıştım ve geçmiş yılların sorularına baktım
Vergi:Kanundan çalışmanızı tavsiye ederim ve çıkmış sorulara bakın
Denetim:Ömer Dumanın kitabı iyi diyorlar ve spk tebliği.Ben çalışmamıştım o yüzden kaynak öneremm.
Kaldığım dersler
Maliyet:Kasımda tekrar sınava gireceğim odanın kursuna gittim çok faydalı oldu.
Meslek Hukuku:Kanundan çalışıyorum
Mali analiz:Odanın kursuna gittim hiç faydası olmadı.

Arkadaşlar bende Temmuz sınavında ilk hakkıma girdim.

Finansal muhasebeden bende anlamadım nasıl puan verdiklerine :(

Yevmiye kayıtlarım tam ( sadece 2 veya 3 maddem hatalıydı ) Dönem sonu işlemler dahil.

Büyük defterlerimin hepsi tam eksiksiz

Gelir Tablom Tam

Bilanço Tam

ve üstelik yarım saatte erken çıktım süre bayağı yetti bana ama aldığım not 82 ben daha fazla bekliyordum ama Gelir tablosunun ve

Bilançonun katkısını burda göremedim.

Maliyet Muhasebesinden kesinlikle ve kesinlikle 100 tam not bekliyordum ama 80 geldi sanırım ya bir yerde hata yaptım bilmiyorum.

Not : Burda maksadım notlarım ile gösteri yapmak değil yanlış anlaşılmasın beklenilenin altında ve üstünde geliyor o yüzden yorum yaparken bunları dikkate alalım diye söylüyorum....

İlk hakkım olduğu halde Denetim dahil 4 dersten geçtim ama Vergi - Hukuk - Meslek hukuku tam bir hüsrandı :(:(:(:(:(

Kasım sınavında şimdiden tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim .....

Kasım sınavında ki arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.
Allah hepimize kolaylık versin.

Denetimde kitaba boğulmaktan bıktım...Kısa notları olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

Not:Finansaldan nasıl notlama yaptıklarına bende şaşırıyorum.Bilançoyu yetiştiremedim ve 80 bekliyordum.Ancak gelen not 69 du.Yevmiye kayıtlarımda bir sorun olduğunu zannetmiyorum.Maliyetten de 55 aldım...Ehhh hak veriyorum(İster istemez)
Hukuktan aldığım not ise 50....Gerisi tam bir perişanlık.........Vergiden kaldığıma hala inanamıyorum:-(
Dediğim gibi denetimden geçen arkadaşların çalışma şekil ve tavsiyeleri varsa memnun olurum.

ömer dumanın kitabına çalışmalısın birde spk tebiliği.Birde bişeyin üstünde durmak istiyorum mesela 1000 kişi sınava girse diyelim 2 sayfa ortalama sınav kağıtları diyelim etti 1000*2=2000 kağıt 1.5 ayda bu kağıtların kimlerin okuduğu belli değil bence notlar değişebilir hele yorum soruları tam bi muamma geçen notu alacak kağıdı yazsanız bile geçmemiz riskli yani aynı nitelikli kağıda 2 3 ayrı puan verilebilir.Benimki sadece tahmin tabiki ama 2 3 sınavda verilir gibime geliyor geçilmeyecek kadarda kaliteli bi sınav olduğuna inanmıyorum

Sınav komisyon üyelerinin kağıtları okuyacaklarına bende inanmıyorum. Asistlerden kime denk gelirse onun insafındayız.Bu çok açık....Çokta sızlanmak istemiyorum,ama denetimde çok şeyler yazıp paralamak bir işe yaramıyor.Soruyla ilgili (Uzaktan yakından) şeyler yazmama rağmen 37 yle kaldım.
Kitaba veya tebliğe uygun olmalı diye düşünüyorum.....
Fakat tebliğ ve Ömer Duman beraber olunca diğer derslerle çok yük gelmeye başladı.Bu yüzden özet çıkartıp konu başlıklarını ezberlemeye çalışıyorum....Bakalım 25 kasımda no'lcak?

arkadaşlarım ben de ankara odasının kursuna katıldım.Finansal muhasebe sınavı 3 saat sürüyor.Kurs esnasında her yevmiye mad 3 puan denmişti.Benim bilançom tutmuştu ama 90 aldım.Yevmiye maddeleri cidden önemli defteri kebirleri de puan almak için değil
özellikle dönem sonu işlemleri için yapmanız çok faydalı olacaktır.Bir de bilgilendirme toplantısında Ercan Beyazıt komisyon başkanı önerisi de özellikle 127 ve 329 hesaplarının işleyişini gözden geçirin derim.Ben poliçelerden soru bekliorum bu dönem.Başarılar hepinize...

arkadaşlar ben kısmetse 2008 mart döneminde yeterlilik sınavlarına gireceğim. merak ettiğim yeterlilik sınavlarında bize tekdüzen hesap planının verilip verilmediği. daha önce sınava girmiş olan arkadaşlar bu konuda bigilendirirlerse sevinirim.ayrıca arkadaşlar denetimle ilgili ömer dumanın kitabı tavsiye ediliyor ama kitap piyasada yok elinde ömer dumana ait denetim notları olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.

Arkadaşlar denetimi ilk girişte 70 alarak verdim İslam Çankaya ve yurdakul çaldağın denetim ve raporlama isimli kitabından çalıştım ikiside tek başına eksik ama bir arada çalışılırsa yeterli geliyor birbirlerini tamamlıyor.Keza vergiden 78 aldım ve tamamen kanundan çalıştım başka hiç bir ek kullanmadım İslam Çankayanın konu başlıklarına ağırlık verdim.vergiden geçmek için kanun diliyle yazmanız gerekiyor ve ekstradan hiç bir şey atmayın emin olmadan bildiklerinizi kanun diliyle yazın kafi.Denetimden de konuyla alakalı olarak ne kadar çok yazarsanız o kadar puan alıyorsunuz sıkılmayın ve yazabildiğiniz kadar yazın ama alakalı olsun...Finansal Analizden Yurdakul çaldağ ve istanbulda yaşıyorsanız odanın kursunun hocası Oktay bey çok iyi ek hiç bir kaynağa ihtiyacınız kalmıyor.Genel hukuk Arif Kocamanı tavsiye ederim ...Herkese başarılar.Çıkarılmış notlarımıda bulursam sizlerle paylaşırım.

arkadaşlar bana maliyet ve denetimden yol gösterin lütfen

atg ' Alıntı:
arkadaşlar bana maliyet ve denetimden yol gösterin lütfen
Maliyet Yurdakul Çaldağ
Denetim Ömer Duman
Kolay gelsin

vergiden ne önerirsiniz

myrose58 ' Alıntı:
vergiden ne önerirsiniz
kanun kitapçığı seçkin yayını derleyen av.ibrahim pınar
kitap nurettin bilici veya prof.ateş oktar vergi hukuku kitabı
not veya önemli yerler ;tesmer kursunda hocanın verdiği konu başlıkları ,bilgilendirme toplntısında verilen kanun maddeleri