Yetkisiz Ortağın Limited Şirketten Ayrılması_Hisse Devri

ilk önce herkese slmlar. 8 ay önce arkadaşımla bir ltd şti kurduk..hisse payla %50 olarak ayarlandı ve imza yetkisini diğer ortağa verdim..şimdi benim imza yetkim olmadığından dolayı ve ortaklıktan ayrılacağımdan dolayı hisse devri yapamıyorum. Diğer ortak ise devir işlemi yapmamam için elinden gelen bütün olumsuzlukları gösteriyor.Şirket faal durumda ama işyeri kapalı..Ortakla aramız açılınca orayı yani işyerini kapattık..ben bu şirketten ayrılmak istiyorum bana acil fikir verirmisiniz..ne yapmam lazıııım.. eğer bilgi verirseniz sevinirim mail adresimde [email protected]

Ynt: Yetkisiz Ortağın Limited Şirketten Ayrılması_Hisse Devri

İlk öncelikle limited şirketlerde en az 2 ortağın olması gerektiğini söylemek istiyorum.
Yani siz çıksanız bile o şirketten bir başkasının girmesi gerekiyor.Tabi tasfiyeye sokmadığınız sürece.

Sizin müdür olmanız size şirketten tek başına çıkma becerisi vermez.Diğer ortağın müdür olması da sizi şirkette zorla tutmasına yetecek iktidarı vermez.Müdürlük konunun dışında yani.

Şirketten hisse devri yaparak çıkmanız için diğer ortağın imzasını almanız şart.Yerinize dışarıdan bir başka kişinin girmesini sağlasanız bile buna yine diğer ortağın rıza göstermesi lazım.

Şirket kuruluş aşamasında şirketin ana sözleşmesinde özel bir madde olsaydı, hisse devirleriyle ilgili ve 2 ortakdan daha fazla ortak sayınız olsaydı yapabilirdiniz bunu belki.Yani şartlı yada şartsız ortaklıktan ayrılmayı garantileyen Özel maddelerle yani.

TK. nunda haklı sebeplerle şirket ortaklığından çıkmak için mahkemeye başvurabilirsiniz diye düşünüyorum.Şirketten ayrılmayı,yada tasfiyeye sokacak haklı gösterecek bir sebep olabilir şirketin gayri faal olması.

Bunun içinde bir avukat ile görüşülmesinde fayda vardır kanatimce.

Kolay gelsin.