Yevmiye Defteri Çekimi

Merhabalar,kolay gelsin

Yevimye defterini kazara onaysız sayfaya çekmiş bulundum,bundan problem doğarmı,yaptırımı nedir vs...Yardımcı olursanız sevinirim.

Re: yevmiye defteri çekimi

smmmelek' Alıntı:
Merhabalar,kolay gelsin

Yevimye defterini kazara onaysız sayfaya çekmiş bulundum,bundan problem doğarmı,yaptırımı nedir vs...Yardımcı olursanız sevinirim.

Yanlış anlaşılma olmasın,onaylı sayfanın arkasına çektim..

Bu konuda çeşitli yargı kararları var. Bazıları hiç yazılmamaış olarak kabul ediyor. Bazıları ise usule uygun buluyor. Durum çok net değil yani.

Bilgisayar ortamındaki muhasebe kayıtlarının yazılması amacıyla tasdik ettirilen defter sayfalarının arka yüzünde yer alan kayıtların geçerli olup olmaması konusunda duraksamaya düşülmüştür. Danıştay, tasdik edilmiş defter sayfasının arka yüzünün tasdikli olmadığı gerekçesiyle yapılan kaydın geçersiz olduğu ve KDV’nin indirim konusu edilemeyeceği görüşündedir.danıştayın bu konuda aksi yönde kararları da vardır. SSK uygulamasında da tasdikli sayfanın arka yüzüne yazılan kayıtlar geçerli sayılmamaktadır. Maliye Bakanlığı’nca verilen bir Özelge’ye göre, aynı kayıtların defter-i kebire yazılmış olması halinde, tasdikli defter sayfasının arka yüzüne yazılan kayıtların geçerli sayılması gerekmektedir

cevaplarınız için teşekkür ederim,konuyla ilgili önerileriniz varsa paylaşırmısınız?
Tekrardan önyüze dökme şansım varmı mesela....

kolay gelsin

sayfanın hem ön hem de arka yüzüne döküm yapılırsa ancak o zaman tasdiksiz sayfaya döküm yapılmış olur. sadece bir tarafına yazdırıldıktan sonra ha noter mührü olan taraf ha arka taraf fark etmez, döküm yasaldır.

sayın smmmelek, bu durumda ne olur, buna ancak inceleme anında inceleyecek kişinin davranış şekli bekli eder sanırım, ancak siz işinizi garantiye alın, defteri tasdik eden noterle görüşüp durumu anlatın, ve aynı defteri ,önecki tasdik tarihi ile tekrar onaylattırıp, eski defteride yok edip, yeni defterinize yeniden döktürün derim. (tabi noterin tutumu ne olur orasını bilmem)

Sn Denetmen,
İlginç ama noter bunu yapamaz. Çünkü aynı yevmiye maddesi ile tasdik etse makbuzu nasıl kesecek. Parayı açıktan mı alacak ne dersiniz?

yanlış anladınız galiba, ortada yeni tasdik olmayacak, aynı eski defterin yenisi yapılacak, eski defter yok edilecek. yani yeni tasdik ve yeni defter olmayacak, eski defter dökülmemiş hale gelecek.

Sayın denetmen2000
Yasal olmayan ve noterleri zan altına sokacak bir öneri.

Evet sn Dinçer aynen öyle.
Benim tuhaf karşıladığım ise böyle bir önerinin bu forumda yapılabilmiş olması :cry:

Yasal bir defteri değiştirmek, sayfalarını kaldırmak, veya tasdiksiz bir defteri tasdikli hale getirmek hileli vergi suçudur. yalnız VUK değil TCK hükümlerine göre de ağır bir suç oluşturur. :(

cevabımda, noterin bu işlemi yapıp yapmayacağını bilmediğimi söylemiştim zaten, ancak birde şöyle düşünün, bir defter ve tasdikli olan taraf değilde tasdiksiz olan tarafına döküm yapılmış, aceba ne olur diye soruluyor, cevaplara bakın, kdv ler kabul edilmez, defter yokmuş gibi işlem görebilir. bu cevaplar nasıl cevap sizce yani ortada kaçan göçen birşey yok, vergini ödüyorsun, kaçakçılık yapmıyorsun, ondan sonra kağıdı bilgisayara ters takıp yazdırmışın diye, senin tüm dürütlüğün siliniyor, kaçakcı durumuna düşüyorsun. hem dediğim işlemde saf olmamdan dolayı sanırım, bir yanlışlık göremedim. yani sadece defter arkaya yazılmış ama bu kanunen suçmuş o yüzden şu defteri yenileyipte ön tarafa aynı kayıtları yapalım mantığı vardı. ancak iyi düşününce kötü niyetlerede kullanım olabileceğini daha yeni farkettim. bu yüzden dolayı tüm arkadaşlardan özürdilerim.

yıllardır noter mührü üzerine gelen yazıların okunma sorunu olmasın diye sayfanın diğer tarafına döküm yaparım. çeşitli nedenlerle defter incelemesi de yapıldı. ama şimdiye kadar tasdiksiz sayfaya kayıt yapıldı diye ne ceza nede en ufak bir sözlü uyarı almadım. sayfanın bir tarafına döküm alındıktan sonra ha noter mührü olan taraf ha arka taraf fark etmez.

sayın Denetmen;

Özür dilemenize hiç gerek yok: Burda konuları objektif olarak tartışmalı ve kişiselleştirmemeliyiz.
Neyse bence defter için şu anda hiç birşey yapmayın. Ha önü ha arkası defter sayfaları tasdikli zaten. Eğer bir inceleme olur da size herhangi bir matrah farkı cezası tarh edilirse dava açarsınız. Sn Denetmenin belirttiği gibi burda vergi kaçırma kasdı zaten yok.
Belki bir usulsuzluk cezası söz konusu olur. O da çok önemli olmaz sanırım. :lol:
Herkese iyi çalışmalar

sayfanın değil yaprağın tastiği!

Vergi Usul Kanunu'nda defter yaprağının sadece bir yüzünün kullanılabileceğine ilişkin veya arka yüzün kullanımının yasaklandığına dair bir hüküm bulunmadığı gibi, kanunun müteharrik yapraklı defterin tasdikini düzenleyen 225/b maddesi, sayfanın değil, yaprağın tasdikini istemektedir. Yasa koyucu, yaprağın sadece bir yüzünün kullanılabileceğini belirtebileceği gibi, yaprağın her iki yüzünün de tasdikini arayabilirdi. Buradaki yasal düzenleme yokluğunun, yasa koyucunun yasak getirdiği şeklinde yorumlanabilmesine olanak sağlayacak bir veri, yasada bulunmamaktadır.
Bu noktada Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü 2.11.2003 gün ve 50774 sayılı muktezasında görüşünü, "yevmiye defterine yapılan kayıtların tasdikli defteri kebire süresince ve usulüne uygun kaydedilmesi şartıyla, yevmiye defterinin arka sayfalarında yer alan kayıtlara dayalı KDV indirimlerinin bu çerçevede kabulünün mümkün olduğu" şeklinde açıklamıştır.

Adli yargı da görüşünü Maliye Bakanlığı ile aynı doğrultuda oluşturmaktadır. Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi, SSK tarafından ibraz olunan defterlerin usule aykırı olduğu gerekçesi ile kesilen idari para cezası aleyhine açılan bir davada, "defterlerin tasdikinin belgeye resmiyet ve geçerlilik sağlayan ve ileride değiştirilmesini önleme gayesine yönelik bir işlem olduğu, arkalı önlü bir bütün olan sayfanın sadece ön yüzünün tasdikli olmasının, o sayfanın arka yüzünde yazılı olanların geçersizliği için gerekçe olmayacağı" gerekçesi ile cezanın iptaline karar vermiştir.

Saygılarımla,

bu arada denetmen arkadaşımızada bazı konularda hak veriyorum. Her ne kadar kurallara uymamız gereksede fazla bürokrasi yerine kısa yollardan herkes işini halletmek ister. Burada kötü niyet aramayın lütfen. Denetmen arkadaşımızın söylemiş olduğunu defter değiştirme olayı ülkemizde yapılmaktadır. Usulsüz olduğu doğrudur. Ama dediğim gibi fazla bürokrasi insanları kısa yollara itiyor. Önemli olan burada niyet. Üçkağıtçılık yapmak isteyen kişi defterin tastiğiyle uğraşmaz. Kısa sürede dolandırır. Arkasına bile bakmaz.

Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim,gerçekten güzel bir dayanışma içinde bu site sakinleri,tüm meslektaşlarıma kolay gelsin.

arkadaşlar bayağı yorum yapmışlar benim genelde rastladığım onaylı defter saygfaları yetmezse eğer sayfanın arka kısmına yapılabilir tasdiksiz sayfaya dökmekten yada defter yokedip cambazlık yapmaktan iyidir saygılar :)