Yevmiye Defterinde Sadece Alt Hesap Döksem Sorun Olur mu?

arkadaşlar bir firmanın defteri yetmıyo. defteri kısaltmak istemıyorum. ama kağıdada sığdırmak ıstıyorum. sadece alt hesap yazdırsam ana hesapları yazdırmadığım diye usulsüzluk cezası yermıyız.

Ynt: Yevmiye Defterinde Sadece Alt Hesap Döksem Sorun Olur mu?

Sadece ana hesap bazında döktürdüğümüz zaman belge numarası cinsi felan gözükmüyor bu sıkıntı olur mu ?

Olur. Yevmiye maddesinde bulunması gereken bilgiler yasal zorunluktur. Mutlaka bulunmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
Olur. Yevmiye maddesinde bulunması gereken bilgiler yasal zorunluktur. Mutlaka bulunmalıdır.
üstad mesela 1. nolu fiş mucibince, 2. nolu fiş mucibince denilmesi sıkıntı yaratmaz sanıyordum?
Tabi fişlerin, fatura tarih ve numaralarını ihtiva edecek biçimde hazırlanmış ve inceleme esnasında dosyada bulundurulması şartıyla bu husus geçerlidir diye biliyorum.

Defterleri kısaltmanın bazı yolları vardır elbette.Ama bu iş biraz zaman alabilir.Öncelikle hangi muhasebe programını kullanıyorsunuz? Her programın defterler kısmında bazı parametrelerde küçük ayarlar yapılabilir.Örneğin defter döküm şeklinde sayfa sonu toplamlarını alma diyebilirsiniz mesela.İkinci ve en garantili yol olarakta fiş birleştirmeyi önerebilirim.Fakat 10 günlük kayıt kuralınıda bozmayın.Yani ayın biri ile 15'i ne ait fişleri birleştirip madde tarihine 15'i demeyin.Bir diğer yol da fişlerdeki aynı hesabı sürekli tekrar etmektense tek kalemde yazmanız olabilir.Örneğin 10'una kadar olan tahsilat makbuzlarını mahsup fişinden girdiğinizi düşünün.120 alacaklı 100 borçlu,120 alacaklı 100 borçlu gibi alt alta kayıtlar yapmışsanız,bunuda 120'leri tek tek yazıp 100 hesabını tek kalemde girerek (tahsilatlar diyerek) fişi kısaltabilirsiniz.Veya mahsup fişi yerine bu tarz tahsil ve tediyeler için tahsil tediye fişleri kullanın ki her seferinde kasa girmek zorunda kalmayın.Bu tarz düzenlemelerle bir kaç sayfa kurtarabilirsiniz.Bunlar dışında diğer arkadaşların yazdığı yorumlar doğrudur.Ana hesap zaten kullanmak zorundasınız,detay liste (alt hesap) kullanmak istemiyorsanız her fişi döküp ilgili faturalara eklemeli veya ayrı bir yerde muhafaza etmelisiniz.Sonuçta öncelikle kullandığınız programın döküm ayarlarını bir kontrol edin derim..Saygılar..

Sizin yaşadığınız promlemi bende bir dönem yaşamıştım...
defter ve belgelerim incelemeye girmişti.acilen yevmiye yazdırmam gerekiyorduHesap planım 5 kırılımdan oluştuğundan defter yazdırıldıkça yetmiyeceğini anladım.ilk 6 ay 5 kırılım yazdırdım, son 6 ay 2 kırılım..Hatta son 15 - 20 günü direk kebir hesaptan yevmiye yazdırdığımı hatırlıyorum.(bana göre defterin arkasına döktürmekten daha sağlıklı)

vergi denetmeni problem olmaz dedi..Ayrıntısını görmek istediği muhasebe fişlerinin Mahsuplarını götürerek izah ettim,Bir problem çıkmadı..

Yani 2 kırılımdan yazdırabilirsin,ancak inceleme anında memur ayrıntıyı göremeyeceğinden mahsup fişlerini ibraz ederek problem aşılabilir.

Peki yeni/ikinci bir yevmiye defteri tasdik ettirmeyi neden düşünmüyorsunuzda başka şekilleri deniyorsunuz, eğer defter kayıt periyodunu atlamadıysanız ek bir defter tasdik ettirerek sorunu daha rahat çözebilirsiniz. :)

İkinci bir defteri (ek) tastik ettirmeyi her zaman düşünüyoruz elbette ama şöyle bir sorun var.
İşlemler kaydedildiği anda defterler dökülmediği için hangi tarihte defterin hangi sayfasında kaldığınızı sürekli takip edemiyorsunuz.Bunun için sürekli sayfa sayısını kontrol etmelisiniz.Kaldı ki bu çok zahmetli bir iştir.Hatta tahmin ediyorum çoğumuz ek defter tastiklerinde de hata yapıyoruz.Örneğin tastik ettiğiniz sayfalar mayıs kayıtlarıyla doldu ve siz bunu temmuzda farkettiniz.Defteri temmuz ayında tastik edip dönüp haziran kayıtlarını yazdırıyoruz.Haliyle usulsüzlük gerektirir.Kaldı ki kayıtların defterlere geçiş sürecini 45 gün olarak dikkate alırsak bu süreleri aştığımız oluyor bazen.Bu şekilde çoğu defterlerde biraz handikap oluyor ister istemez. Ya her ay sayfaları kontrol edeceğiz ya da yıl sonunda fazla fazla tastik edeceğiz.Bir ayın kayıtlarını bitirip hemen defteri dökebilsek dediğiniz doğru da o kadar hızlı çalışan büro ve evrakları düzenli veren mükellef nerdeeee :)

her ay ortalama ne kadar sayfa basıldığı basit şekilde hesaplanıp hangi ayda noksanlık olacağı bulunabilir, ayrıca buna sanırım çok fazlada dikkat edilmiyor(benim bu şekilde vergi incelemesine girdiğimi ve fark edilmediğini de belirteyim.) :) inceleme elemanlarınca, onun için bir an önce yeni defter tasdiki yaptırabilirsiniz.Yıl sonunda sayfa kalmazsa defteri sayfaların boş olan ters tarafına yazabilirsiniz(ki bu da denenmiş ve sorun çıkmamıştır). ancak bu konularda sorun çıkmaması çıkmayacak anlamına da gelmez oda başka konu tabiidirki.