Yıl içersinde İşletmeden-Bilanço ya geçiş.

Yeniyurt

Katkı Sunan Üye
Bilindiği üzeri işyeri açılışlarında Belediyeden alınacak işyeri açma ve çalışma ruhsatı için "Ustalık Belgesi" istenmektedir. İstisnai olarak eğer Ticaret Odasına kayıtlı ise işyeri Belediye tarafından ustalık belgesi istenmemektedir. Ticaret odası da kendine kayıt yapmak için 1. Esnaf Sicil Siciline kayıtlı olmaması ve Bilanço Esasına göre Defter tutmasını istemektedir.
-- Benim Sorum ise İşletme defteri tutmakta olan bir mükellef Esnaf sicil kaydı yok. dönem içersinde; örneğin 01.03.2009 başı, 01.04.2009 başı yada 15.03.2009 gibi tarihlerde Bilanço defteri tastik ettirip Bilanço Usulüne geçebilirmi ? yasal bir engel varmı ? yada bu tür sorunlar ile durumlar ile karşılaşan arkadaş varmı ?

Ynt: Yıl içersinde İşletmeden-Bilanço ya geçiş.

Selamlar.
Birincisi ticaret odasının odaya kayıt yapma konusunda bilanço defteri şartı koşması yanlış olmalı.Böyle bir şartları yok diye biliyorum,kaldı ki yeni açılışlarda (2.sınıf) dernek yerine birçok kişiyi ticaret odasına kayıt ettirmişimdir.Özelliklede bakkallar,tekel defteri için genelde ticaret odasını tercih ediyorlar.İkincisi yıl içinde usül değiştirme diye bir uygulamanın olmadığını biliyorum.Yine kaldı ki birinci soruyu çözerseniz ikinci soruya gerek kalmayacağını düşünüyorum.Saygılar.

Dere geçerken at değiştirilmez misali yıl içinde defter değiştirilmez. Her mali yıl başlangıcında zorunluluktan veya kendi isteği ile değişiklik yapılır. İlla bilanço diye tutturuyorlarsa;
a. Belediye ruhsatı olmadan kaçak çalışacak.
b. İşyerine kapanış ve birkaç gün sonra açılış verip bilanço olarak başlayacak.
c. Ustalık belgesi olan birini yanında sigortalı olarak çalıştıracak.

Tşkr. ederim arkadaşlar.

yıl içinde ikinci sınıftan birince sınıfaa geçenler, geçtiği ayı takip eden aydan başlamak üzere isterlerse 1.sınıf defter tutabilirler. >Zorunluluk ise yeni yıldan itibaren başlayacaktır.Bilgilerinize..

caglar0136 ' Alıntı:
yıl içinde ikinci sınıftan birince sınıfaa geçenler, geçtiği ayı takip eden aydan başlamak üzere isterlerse 1.sınıf defter tutabilirler. >Zorunluluk ise yeni yıldan itibaren başlayacaktır.Bilgilerinize..

Bu yorumunuzla ilgili tebliğ veya kanun maddesi alabilir miyim Sayın cağlar0136.