Yıllara Sari İnşaat - %3 Stopaj Kesintisi?

İyi günler;

Taşeronun , taşeronu olarak hakediş faturasında % 3 lük stopaj kesintisi yapılan firma için tek düzen hesap planı işleyişi olarak inşaat hesapları kullanılması gerekli midir? FİRMA 1.SINIF MÜKELLEF..

Beyan açısından geçici vergi yi 4 dönem olarak olarak veriyorsa , bu iş için geçiçi vermemesi mi gerekiyor. Normal geçici vergi dönemlerinde verilmesi problem oluşturur mu ?

Birde kesilen stopajlar işin bittiği yılın gelir vergisinde mahsup edilmez ise ve başka inşaatlardan hala daha devam eden kesintileri varsa birleştirilip bu senenin gelir vergisi beyanından mahsup edilebilir mi ?

Mahsuba ilişkin fazla kalan tutarın vergi dairesinden nakden alınmasında prosedür nasıl işlemekte. Ne kadara kadar vergi dairesi evrak talep etmekte.. Buna ilişkin kaynak site vs. yazabilirmisiniz..

İlgilenip cevap yazacak ark. şimdiden tşkler...

Sayın success17,

1. 170 ve 350 hesapları kullanarak takip edeceksiniz. Bittiği tarihte kar zarara aktaracaksınız.
2. Geçici vergi beyannamelerini vereceksiniz her zaman, ancak 170/350 hesaplar zaten kar zarara aktarılmadan GV beyannamenizi etkilemeyecektir.
3. Yapılan stopajların mahsubu ancak bitmiş olan işlere ait olanlar içindir. İşin doğası da budur. Gelir meydana gelip vergilendirilince adına ödenen stopaj da düşülür, yoksa ayrı bir hesapta bekletilir. (GV GT 252)
4. Kesilen tutarlar ödenen vergiden çoksa iadesi için beyanname üzerinde kesinleştikten sonraki bir yıl içinde müracaat edilip mahsuben veya nakten iadesi talep edilmelidir. İade işlemi için hiçbir şart aranmaz. ( KVK 47 sayılı tebliğ).

Saygılar,
Kevork

Burda sayın ksimkesyan'nın yazdıkları yanlış anlaşılmasın diye bir,iki tane düzeltme yapalım.Sayın ksimkesyan'nın 1'inci maddesi doğru,2'inci madde yanlış anlaşılmaması açısından şöyle söylemekte fayda var.Eğer firma yanlızca YYİ(Yıllara Sari İnşaat işi) yapıyorsa Geçici Vergi Beyannamesi vermesine gerek yok.YYİ işinin yanında başkaca işleride varsa o zaman Geçici vergi beyannamelerini her zaman verecek anlamında

Taşeronun taşeronu da olsan, eğer GVK 42 kapsamında yapılan bir işse eğer;
1-Yapılan İş inşaat işi olacak
2-Başka bir mükellefe taahhüt altında yapılacak.
3-İş birden fazla takvim yılına sirayet edecek.( Bu sirayet etme başlangıçta sözleşmede belirlenebildiği gibi sonradan da iş YSİO olabilir.)

Eğer iş bu özellikleri barındırıyorsa YSİO işi olmuştur. Bu işten elde edilecek kar ve zarar işin bitiminde vergilendirilecektir. Muhasebe hesapları olarak yapılan harcamalar dönem içinde 740- Hizmet Üretim Maliyetleri hesabında toplayacaksın, dönem sonunda ise 740'ı 741 vasıtasıyla 170'li hesaplara atacaksın. Elde edilen hakedişleri ise doğrudan 350'li hesapları alacaksınız. İş Bittiğinde ise 170'li hesaplar 622'ye, 350'li hesapları 600 hesabına atacaksınız.

Eğer yapılan sözleşmede işin başlangıç ve bitiş tarihleri birden fazla takvim yılına sirayet ediyorsa %3 stopaj kesintisini yapacaksız. Ancak işin bitim tarihi ilk başlangıçta birden fazla takvim yılana sirayet etmemekte ancak sonradan birden fazla takvim yılına sirayet ederse birden fazla takvim yılına sirayet ettikten sonra stopaj uygulamaya başlayacaksın. Öncesi için stopaj yapılmayacaktır.

Bu işte oluşan maliyet ve hakkedişler iş bittikten sonra beyannamene dahil edeceksin. İş bitmeden ne geçici vergiye ne de vereceğin kurumlar/gelir vergisine dahil etmeyeceksin. Eğer iş bitmeden yaptığın harcamaları maliyet olarak beyannamene dahil edersen, hakkedişlerini hasılat olarak gösterirsen Vergi Planlaması yapmış olursun. Bunu engellemek için GVK 42-43-44 üncü maddeleri vergi planlaması yapmanı engelliyor ve iş bitiminde vergilendirmeyi zorunlu tutuyor.

31.01.1981 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 128 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğindeki düzenlemelerin ilgili kısmı;
II _ TİCARİ KAZANÇ :
a) İnşaat ve Onarma İşleri :
Bilindiği üzere; Gelir Vergisi Kanununun 42 nci maddesine göre, birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerinde, kâr ve zarar işin bittiği yıl tesbit edilerek, mükellefin seçimine göre işin bittiği yılın geliri olarak veya işin devam ettiği yıllara dağıtılmak suretiyle beyan edilmekteydi. Anılan maddede, 2361 Sayılı Kanunla yapılan değişiklikle, kâr veya zararın işin devam ettiği yıllara dağıtılması usulü kaldırılmış ve işin bittiği yıl beyan edilmesi zorunluluğu getirilmiş bulunmaktadır. Öte yandan, 2361 Sayılı Kanunla Gelir Vergisi Kanununa eklenen Geçici 6 ncı madde ile, 1.1.1981 tarihinden önce taahhüde bağlanmış ve henüz bitmemiş veya bu tarihten önce bitmekle birlikte henüz beyan edilmemiş olan bu tür işlere ait kazançların da işin bittiği yılın geliri olarak beyan edilmesi hükme bağlandığından, 1980 takvim yılı içinde sona eren senelere sari inşaat ve onarma işlerine ait kâr veya zararın 1981 yılı Mart ayında verilecek Gelir Vergisi beyannamelerine 1980 yılı geliri olarak dahil edilmesi ve vergilendirilmesi gerekmektedir.

Bende konu hakkında bir şey sormak istiyorum. Alt taşeron firma kendine ait işlemi 1 yıldan kısa bir sürede tamamlamış ise stopaj işlemine tabi midir?
Yapılan sözleşmede, yapılan işin bedeli + %18 KDV li fatura düzenlenecektir şeklinde bir ibare bulunması ve stopaj vs işlemlerle herhangi bir ibare bulunmaması konuyu nasıl etkiler? Birçok kişiye sordum hiçbir şekilde kesin bir cevap alamadım. Cevaplandırırsanız sevinirim.

Bende konu hakkında bir şey sormak istiyorum. Alt taşeron firma kendine ait işlemi 1 yıldan kısa bir sürede tamamlamış ise stopaj işlemine tabi midir?
Yapılan sözleşmede, yapılan işin bedeli + %18 KDV li fatura düzenlenecektir şeklinde bir ibare bulunması ve stopaj vs işlemlerle herhangi bir ibare bulunmaması konuyu nasıl etkiler? Birçok kişiye sordum hiçbir şekilde kesin bir cevap alamadım. Cevaplandırırsanız sevinirim.

Sayın AynurB,

Sorunuzdaki bir hatayı düzltelim önce, 1 yıldan kısa yada uzun olması değildir önemli olan, 1'den fazla takvim yılına sirayet etmesidir mesele. Örneğin 1 Aralık 2014 de başlayıp 31 Ocak 2015 de biten iş iki ay sürmesine rağmen yıllara saridir. Ve stopaj gerektirir. KDV dahil hariç gibi şartların bu durumla hiç ilgisi olmaz.

Diğe önemli nokta stopajların fatura kesilip kesilmemesiyle ilgisi olmadığıdır. Stopajlar yapılan tüm ödemeler üzerinden yapılır.

Son düzenleme:

Merhaba yıllara sari inşaat işlerinde öncelik işin 2 takvim yılına girmesidir. Yani aynı iş en az 2 farklı yılı görmelidir. yani 2014 yılında başladığınız iş 2015 yılında da devam etmelidir.

Stopaj konusu ise şu şekildedir. Diyelim ki sözleşmeniz 01.09.2014 te başlıyor 31.12.2014 yılında bitiyor. Siz işin 2015'e sarkacağı belli olana kadar stopaj ayırmazsınız. Diyelim ki aralıkta 2015 e işin sarkacağı belli oldu. O zaman aralık ayından itibaren kestiğiniz bütün faturalarda stopaj ayırmak zorundasınız.

Bİr diğer örnek; sözleşme başlangıç tarihimiz 01.09.2014 bitiş tarihimiz ise 01.03.2014 olsun. Firmaya kesilecek bütün faturalar stopajlı olmak zorundadır. Çünkü sözleşme direk olarak yıllara sari olarak yapılmıştır.

Stopajın sözleşmede yazmasına gerek yoktur. Stopaj vergisel bir yükümlülüktür. Ve zorunludur.