Yıllara Sari İnşaat

Üyelik
10 Kas 2015
Mesajlar
26
Konum
ANKARA
Merhaba

Yıllara sari olan inşaat işlerinde hakedişlerde %3 stopaj kesintileri yapılıyor,(işi yaptıran olarak) ödemelerde ise eğer alacaklı olmadan yapıldıysa avans adı altında yine %3 stopaj uygulanarak ödeme yapılmakta.

Sorum şudur;

Hakedişlerde yapılan nakit teminat kesintilerinin iade kaydı yapıldığında ( 326b - 327a) hesap alacağa geçtiği için alacağa geçtiği kadar stopaj iadesinin olması gerekmezmi? avans ödemesi yapmıştık ve 179b-102a + 179b-360a hesapları çalışmıştı diyelim.Nakit teminat iadesinden dolayı hesap alacaklı duruma geçtiğinden (360b-179a) stopaj iadesi + (327b-179a) bu 2 kaydın olması gerekiyor değilmi?
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,492
Konum
İstanbul
Sayın MUFZO1907,

Öncelikle bir bilgiyi düzeltelim, % 3 Kurumlar Vergisi stopajı hakedişlerden değil tüm ödemelerden yapılır. Yani ister hakediş olsun ister olmasın. Bu stopajlar KV karşılığında yapılması nedeniyle Yıllara Sari işlemleriniz sona erip sonuçlar Kar/Zarar hesaplarına aktarılana kadar özel bir hesapta bekletilir ve asla iadesi yada ters işlemi olmaz.
 
Üyelik
10 Kas 2015
Mesajlar
26
Konum
ANKARA
Sayın MUFZO1907,

Öncelikle bir bilgiyi düzeltelim, % 3 Kurumlar Vergisi stopajı hakedişlerden değil tüm ödemelerden yapılır. Yani ister hakediş olsun ister olmasın. Bu stopajlar KV karşılığında yapılması nedeniyle Yıllara Sari işlemleriniz sona erip sonuçlar Kar/Zarar hesaplarına aktarılana kadar özel bir hesapta bekletilir ve asla iadesi yada ters işlemi olmaz.
Sn ksimkesyan

Hakedişlerden stopaj kesintisi yapılmaktadır genelde,hakediş üzerinden olduğunda matrah üzerinden (kesinti ve vergiler hariç) %3 stopaj vergisi uygulanmakta,sizin dediğiniz gibi olduğunda biyerde hakediş neti üzerinden olmuş oluyor.Yanılıyormuyum?

Saygılar
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,492
Konum
İstanbul
Sayın MUFZO1907,

Nasıl yapılması gerektiğini yazdım. Hakediş üzerinden olmaz. Varsayalım hakediş sonucu 50.000,-- çıktı siz eğer 40.000,-- öderseniz stopaj 40.000,-- yok 70.000,-- öderseniz 70.000,-- esas alınır. Yani hakediş belgesinin hiçbir önemi yok. Sizin "Hakedişlerden stopaj kesintisi yapılmaktadır genelde,hakediş üzerinden olduğunda matrah üzerinden (kesinti ve vergiler hariç) %3 stopaj vergisi uygulanmakta..." cümleniz tamamiyle yanlış, dayanak yanlışsa gerisi de yanlıştır.

GVK 42. madde ile KVK 15. maddeler açık ve nettir.
 
Üst