Yıllık Gelir Vergisi İadesinin Ödenecek Kira Stopajına ( Gelir Vergisi Stopajına ) Mahsubu

Selamlar,

serbest meslek erbabı olarak

2014 yılı yıllık gelir vergisi hesabı sonucu , mükellefe iadesi gereken 4.500 TL çıktı.

mükellef kiralık işyeri için her üç ayda 600 tl gelir vergisi stopajı yatırıyor.

2 tane sorum mevcuttur.

1- İadesi gereken 4500 TL tutar " mükellefin iş yeri kirası için ödediği gelir vergisi stopajından (muhtasar)" 2015 yılı içerisinde mahsup edilebilir mi?

2- 2014 yılına ait bu 4.500 tl'lik iadeyi mahsup için zaman kısıtlaması var mıdır.

teşekkürler

Not : Kdv ve gelir geçici vergi çıkmadığı için ödenen kira stopajına mahsup durumu gündeme geldi.

Selamlar,

serbest meslek erbabı olarak

2014 yılı yıllık gelir vergisi hesabı sonucu , mükellefe iadesi gereken 4.500 TL çıktı.

mükellef kiralık işyeri için her üç ayda 600 tl gelir vergisi stopajı yatırıyor.

2 tane sorum mevcuttur.

1- İadesi gereken 4500 TL tutar " mükellefin iş yeri kirası için ödediği gelir vergisi stopajından (muhtasar)" 2015 yılı içerisinde mahsup edilebilir mi?

2- 2014 yılına ait bu 4.500 tl'lik iadeyi mahsup için zaman kısıtlaması var mıdır.

teşekkürler

Not : Kdv ve gelir geçici vergi çıkmadığı için ödenen kira stopajına mahsup durumu gündeme geldi.
Öncelikle serbest meslek erbabı olup nasıl KDV ödemesi çıkmıyor merak ettim? Sorularınıza gelince;
1- Edebilirsiniz. Bunun için mükellef adına internet vergi dairesi şifresi almış olmanız gerekir. Artık mahsup işlemleri gib.gov.tr üzerinden gerçekleştiriliyor.
2- Kısıtlama olduğuna dair bilgim yok. Ama çok vakit kaybetmeden kullanmakta fayda var.

Öncelikle serbest meslek erbabı olup nasıl KDV ödemesi çıkmıyor merak ettim? Sorularınıza gelince;
1- Edebilirsiniz. Bunun için mükellef adına internet vergi dairesi şifresi almış olmanız gerekir. Artık mahsup işlemleri gib.gov.tr üzerinden gerçekleştiriliyor.
2- Kısıtlama olduğuna dair bilgim yok. Ama çok vakit kaybetmeden kullanmakta fayda var.

bil-gin merhaba,

kdv ile bir ilgisi yok ki bunun ...

Sn.Serhan Yıldız,
Bu konuda 252 sayılı GVK tebliğini inceleyiniz. Nakten iade alma hakkınız vardır. Tebliğin 2.3 Bendine (sondan bir önceki paragraf) göre bu yıl sonuna kadar süreniz vardır.

üstad, sizin dediğiniz geçici vergini mahsubu,

sorudaki mahsup işlemi 5 yıl dır...

Mahsup taleplerinin yerine getirilmesinde, Vergi Usul Kanununun 114 ve 126 ncı maddelerinde yer alan zamanaşımı hükümleri göz önünde bulundurulur.

Sayın Serhanyildiz,

2015 yılında verdiğiniz bu beyanname üzerinden alacağınız kesinleşmiş durumdadır. İade veya mahsubu aynı kişinin tüm vergileri için geçerlidir. Yasaya göre vergi dairesinin bunun için res'en bildirimde bulunması gerekir. Tabi bileceğiniz üzere ben hiç rastlamadım. Ancak zamanaşımı süresi BİR yıldır. Bir yazıyla vergi ödemelerinizi bu alacağınıza mahsup edeceğinizi bildirin o zaman zamanaşımı duracaktır.

Sevgili Formdaşlarım

Gelir Vergisi Kanununun 121 ve Kurumlar Vergisi Kanununun 44 üncü maddelerinde; beyannamede gösterilen gelire dahil kazanç ve iratlardan Gelir/Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kesilmiş bulunan vergilerin, beyanname üzerinden hesaplanan gelir/kurumlar vergisine mahsup edileceği, mahsubu yapılan miktarın gelir/kurumlar vergisinden fazla olması halinde aradaki farkın vergi dairesince mükellefe bildirileceği ve mükellefin tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı üzerine kendisine red ve iade olunacağı belirtilmiştir.

FERHAT SUCU
S.M.M.M

Son düzenleme:
sevgili üstadım iptal olan madde bu;vergi dairesince matrah takdiri için takdir komisyonuna başvurulması zamanaşımını durdurur. Duran zamanaşımı mezkûr komisyon kararının vergi dairesine tevdiini takip eden günden itibaren işlemeye devam eder.

yok son cümlesine takıldım aşkınbulduk;

merhabalar,

tevkifatlı olduğu için 9/10 kdv borcu çıkmıyor ( tabikide matrah yükselince çıkabilir.) bu sebep ile sadece kira stopajı borcu için olarak belirttim.