Yıllık Gelir Vergisi

murat384

Katkı Sunan Üye
Merhaba herkese kolay gelsin.
Yıllık Gelir Vergisi var bu ay malum , çoğunluk sosyal medyada biran önce başlama derdinde . “İadeleri bildirelim” diyorlar . Ben daha yeniyim çok uzun olmadı bu meslekte öğrenmeye çalışıyorum ve merak ediyorum.
Burdan kastettikleri nedir acaba . Biri mantığını anlatabilirse çook memnun olurum.
Teşekkürler.

Sayin murat384

“İadeleri bildirelim” deki maksat Serbest Meslek mensuplarinda, adlarina kesilen stopajlarin iade istenmesi ( cogu zamanda iade olmaz iade odenecek vergiden duser daha az odeme cikar) yada Ticari kazanclar da Gecici vergilerin yada banka faiz stopajlarinin mahsup ve iadesi istenmesidir

Sayin murat384

“İadeleri bildirelim” deki maksat Serbest Meslek mensuplarinda, adlarina kesilen stopajlarin iade istenmesi ( cogu zamanda iade olmaz iade odenecek vergiden duser daha az odeme cikar) yada Ticari kazanclar da Gecici vergilerin yada banka faiz stopajlarinin mahsup ve iadesi istenmesidir
Çook teşekkür ederim sağolun tek tek açıklamışsınız.
Baktığım sitede Yorumlarda “Geksis i de unutmayın” yazmıştı biri onuda not aldım araştırırım diye. Bende yorumlardan ,konuşmalardan bilgi çıkarmaya çalışıyorum :) Sonuçta herşeyin bir acemilik dönemi var inşAllah bende öğrenirim zamanla . Tekrar teşekkür ederim.

Çook teşekkür ederim sağolun tek tek açıklamışsınız.
Baktığım sitede Yorumlarda “Geksis i de unutmayın” yazmıştı biri onuda not aldım araştırırım diye. Bende yorumlardan ,konuşmalardan bilgi çıkarmaya çalışıyorum :) Sonuçta herşeyin bir acemilik dönemi var inşAllah bende öğrenirim zamanla . Tekrar teşekkür ederim.
'Geksis de unutmayın.' internet vergi dairesinden iade talep dilekçenizin ardından Geksis başvurusu yapmalısınız denilmektedir. Yani geksis başvurusu yapıp sonrasında Geksis raporunun çalışmasını sağlamalısınız....

'Geksis de unutmayın.' internet vergi dairesinden iade talep dilekçenizin ardından Geksis başvurusu yapmalısınız denilmektedir. Yani geksis başvurusu yapıp sonrasında Geksis raporunun çalışmasını sağlamalısınız....
Çook teşekkür ederim. O zaman anladığım Yıllık gelir vergisinde iade çıkanlar için ;
Sıralama önce dilekçe sonra geksis dedikleri sistemden adımları takip etmek. Bunun bi süresi var mı peki.

Merhaba herkese kolay gelsin

Siz değerli meslektaş arkadaşlarıma ve üstatlara bir sorum olacak.

malumunuz Yıllık vergiler dönemindeyiz. Geçici vergilerin mahsubunu ödendiği taktirde mahsup yapabiliyoruz ama yapılandırdığımız geçici vergi ödemelerinin mahsubunu nasıl yapacağız. Taksitler halinde ödeniyor hiç mahsup yapmayıp terkin mi olacak yoksa ödediğimiz taksitin ana parasını da dahil edip öylemi mahsuplaşmak lazım acaba. konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olursa memnun olurum.

Teşekkürler.

Merhaba,
arkadaşlar mükellefin ticari kazancının yanında bir de işyeri olarak kiraya verdiği bir dairesi var. Kesinti Yoluyla elde edilen gelirler bildiğiniz gibi bir sınır var, işyeri kira gelirlerinde yıllık 49000 TL aşarsa beyana tabi. Mükellefin elde ettiği işyeri kira geliri sınırın altında kaldığı için beyana tabi tutmadık. Ancak bunu bir dilekçe ile bildirmemiz gerekiyormu. Mükellef, işyerini eylülde kapatmıştı, yıllık beyanı verildi

Hatırladığım kadarıyla hazır beyan sisteminde bildirim bölümü var.Sanıyorum en altlarda.O kısımdan durumu açıklayıcı bir izah vermeniz her zaman yerinde olacaktır.

Merhaba Yıllık gelir vergisi beyanını onayladım İnternet vergi dairesinde 1 A gelir vergisi iade talep girişini yapıp gerekli tarih aralığını girdikten sonra beyannameden getir dedim iade tutarını gördüm 1. sorum şu : Kesinti yoluyla ödenen vergiler bölümüne tutar yazılacakmı ? 2. Mahsup edilecek iade tutarımı yazılmalı? 3. Vergi dairesinde bulunan borç tutarımı yazılmalı iade işlemlerinin gerçekleşmesi için başka yapılması gerekenler nelerdir yardımcı olmanızı rica ederim.

Merhaba Yıllık gelir vergisi beyanını onayladım İnternet vergi dairesinde 1 A gelir vergisi iade talep girişini yapıp gerekli tarih aralığını girdikten sonra beyannameden getir dedim iade tutarını gördüm 1. sorum şu : Kesinti yoluyla ödenen vergiler bölümüne tutar yazılacakmı ? 2. Mahsup edilecek iade tutarımı yazılmalı? 3. Vergi dairesinde bulunan borç tutarımı yazılmalı iade işlemlerinin gerçekleşmesi için başka yapılması gerekenler nelerdir yardımcı olmanızı rica ederim.
Üzerinden 1 yıl geçti değişiklik varmı bilmiyorum. Ben henüz oluşturmadım ama;
Kesinti yolu ile ödenen vergiler bölümüne otomatik gelen iade tutarını yazın.
Geçmiş gelecek vergi/sgk borçlarıma işaretini aktif gale getirin. kaydedin.
Geksis başvurusu yapın.
Mahsup dilekçesi verin. (Gib üzerinden hangi vergi borçlarına iade istediğinizi bildirin.)
Sonra dairenin işlemi yapmasını bekleyin...... takip edin.

• Beğen
Etkileşimler: tpe
Üzerinden 1 yıl geçti değişiklik varmı bilmiyorum. Ben henüz oluşturmadım ama;
Kesinti yolu ile ödenen vergiler bölümüne otomatik gelen iade tutarını yazın.
Geçmiş gelecek vergi/sgk borçlarıma işaretini aktif gale getirin. kaydedin.
Geksis başvurusu yapın.
Mahsup dilekçesi verin. (Gib üzerinden hangi vergi borçlarına iade istediğinizi bildirin.)
Sonra dairenin işlemi yapmasını bekleyin...... takip edin.
Teşekkür ederim gün içerisinde işlemi yaptım sizin dediğiniz şekilde yapmışım:) iyi çalışmalar dilerim.