Yıllık İzin Hakedişi

Merhabalar. 12.1999 dan beri sigortaliyim. Toplam 16 yil. Ayrıldığım iş yerim de 7 yıl çalıştım ve kurumsal bir şirketti. Buraya girerken yıllık iznimi 5 yildan fazla sigortaliligim olduğu için 21 gunden başlattı ve geçmiş surelerimi baz aldı. Bugun1 yeni bir işe başladım. Ancak burada yıllık iznimin 14 günden hesap edileceğini ilettiler. Doğru olan hangisidir. eğer kanun toplam süre üzerinden baz alınması gerektiğini içeriyorsa 26 gun olmasi gerekir. Ama mevzuatı bilmediğim için ısrarcı olamadım sizlere danışmak istedim.

İzin süreleri her işyerinde sıfırdan başlayarak bakılır. Yeni işyerini başka yerlerdeki çalışmalarınız ilgilendirmez. Kanunda en az izin süreleri tanımlıdır ve işv. bu sürenin üzerinde istediği gibi izin hakkı verebilir. Vermadi diye de bir hak iddia edemezsiniz.

Doğru olan hangisidir. eğer kanun toplam süre üzerinden baz alınması gerektiğini içeriyorsa 26 gun olmasi gerekir.
a-aynı işverenliğe bağlı işyerleri,aynı işverenlik bünyesinde bütünlük arzeder,bu bağlamda toplam süre dikkate alınır,farklı işverenlikler deki hizmet süreleriniz,birbirinden bağımsız değerlendirilir,bu tür durumlarda bütünlük yoktur,dolayısıyla yeni başladığınız işyerindeki 14 günlük yıllık izin süresi yanlış değildir.
b-yıllık izninizi "21 günden başlattı"dediğiniz işverenlik,isteseydi 14 günden de başlatabilirdi, 5 yıldan fazla sgortalı olduğunuzdan dolayı 21 günden başlatmadı,sebeb bu nokta değil,anlaşılan o ki sebeb,
bu işyerin de ilk defa işe başlayan ve yıllık izne hak kazananların,yıllık izin sürelerini ,kanun belirtilen süre(14 gün)den fazla 21 gün olarak belirlemiş işveren,diğer ifadeyle bu şekil anlaşma yapılmış/sözleşme düzenlenmiş,bu nedenle y.izniniz 21 günden başlamış,ayrıca her işverenlik böylesi uygulamalar yapmak zorunda değil.